„Kim jest Duch Święty?” Czego szukaliśmy w Google w tym roku

Bloomberg

„Pandemiczny” rok 2020 w najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej nie zaskakuje. Cały świat połączyło hasło „koronawirus”. Znalazło się ono na pierwszym miejscu zarówno polskiego, jak i globalnego zestawienia Google’a.

Ale na liście najbardziej zyskujących na popularności haseł znalazł się także prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Joe Biden czy tragicznie zmarły w  styczniu br. koszykarz Kobe Bryant. Ponadto ludzie na całym świecie, częściej niż kiedykolwiek wcześniej, wpisywali do wyszukiwarki różnego rodzaju pytania: „dlaczego wirus nazywa się Covid-19”, „dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne”, „jak uszyć maseczkę”, „co to jest narodowa kwarantanna”, czy „ile kosztuje respirator”. Szukali również sposobów pomagania sobie nawzajem czy wspierania ludzi dotkniętych pożarami w Australii lub zniszczeniami po wybuchu w Bejrucie.

CZYTAJ TAKŻE: Apple i Google wskazały najlepsze aplikacje i gry 2020 roku

Listy haseł najbardziej zyskujących na popularności pokazują, czym żyli internauci w mijających dwunastu miesiącach. Ranking zdominował koronawirus – w Top10 hasło to zajęło aż cztery pozycje (pierwsze i drugie miejsce oraz czwarte i siódme), w zależności od sformułowania (np. „koronawirus w Polsce”, czy „koronawirus mapa”). Hasło „wybory w USA” zajęło w naszym kraju 3. pozycję (globalnie 2.). W Polsce „królowały” również zapytania o zdalną pracę – i tak na 5. miejscu jest  „Google Clasroom”, a 6. – „Microsoft Teams”. Internauci za granicą najczęściej pytali zaś o „Zoom”.

W kategorii „news” w Polsce sporą uwagę internautów przykuł „bon turystyczny” (4. Miejsce) i „tarcza kryzysowa” (8.). Równie istotne były informacje o „obostrzeniach) (6.) i „lockdownie” (10.). Na świecie w tej kategorii zainteresowanie budziły „bezrobocie”, „akcje Tesli” oraz akcja „Black Lives Matter”.

Google podaje, że wśród wyszukiwanych pytań zyskujących na popularności znaleźć można między innymi: „jak uszyć maseczkę”, „co to jest narodowa kwarantanna”, czy „ile kosztuje respirator”. Wielu Polaków szukało także informacji związanych ze szkołą, nauką i zdobywaniem wiedzy czy umiejętności. Wśród najpopularniejszych wpisywanych zapytań znalazły się m.in. „co to jest nauczanie hybrydowe”, „dlaczego albatros znakomicie lata”, „jak upiec chleb”, czy „zabawy dla dzieci w domu”.

W kategorii „ludzie” w Polsce Top 5 należało do Joe Bidena, Kober Bryanta, Pawła Królikowskiego, Igi Świątek oraz Rafała Trzaskowskiego. Na podium globalnym znalazł się nowy prezydent USA, Kim Dzong Un oraz Brois Johnson. W zestawieni „ludzie muzyki” w Polsce wygrał Quebonafide.

Ciekawie wygląda zestawienie „rozrywka”. W kategorii filmowej w naszym kraju dominowały tytuły „365 dni”, „Parasite” oraz „Don Stanislao”, zaś serialowej: „Dom z papieru”, „Gambit królowej” i „Więzień miłości”. W przypadku gier bank rozbił tytuł „Among Us”.

Wśród tegorocznych zaskoczeń rankingu Google’a jest kilka ciekawostek. Okazało się, że poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania m.in. „co to jest amantadyna”, „kim jest duch świety”, „ile kosztuje wielbłąd”, czy „dlaczego stworzono corn flakes”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gigantyczna kara dla Google`a

Komisja Europejska nałożyła 1,49 mld euro kary na Google za praktyki ograniczające konkurencję w ...

Rząd przekupuje obywateli darmowym… Netfliksem

Partia rządząca w Indiach została oskarżona o prowadzenie nielegalnej kampanii na Twitterze. Chciała nakłonić ...

Amazon na czarnej liście. Zemsta Trumpa?

Pięć zagranicznych platform handlowych Amazona trafiło na tzw. czarną listę stworzona przez administracje Donalda ...

Polski serwis z odzieżą rozpoczyna zagraniczną ekspansję. 11 krajów

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny internetowego sklepu z odzieżą, obuwiem i akcesoriami różnych ...

Firmy zwalniają pracowników przez internet. Na wideoczacie

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele przedsiębiorstw stoi na krawędzi. Część z nich ratuje się ...

Nie tylko Netflix i Disney. Już 200 firm walczy z zakazami aborcji

Kontrowersyjne przepisy w kolejnych stanach USA wzbudzają opór środowisk biznesowych. Protestują m.in. znane firmy ...