Wielkie zwolnienia w Nokii. Pracę straci nawet 10 tys. osób

Bloomberg

Fiński producent sprzętu telekomunikacyjnego oraz wielki rywal Ericssona i Huawei szykuje w ciągu najbliższych dwóch lat gigantyczną falę zwolnień.

Nokia ogłosiła we wtorek nowy plan restrukturyzacyjny, który zakłada zwolnienie od 5 tysięcy do nawet 10 tysięcy pracowników w ciągu dwóch lat. Firma planuje drastycznie obniżyć dzięki temu koszty operacyjne i zwiększyć nakłady inwestycyjne w badania i innowacje, szczególnie dotyczące budowy sieci 5G.

Fiński producent infrastruktury telekomunikacyjnej szacuje, że do końca 2023 roku restrukturyzacja obniży jego koszty podstawowe o około 600 mln euro, a połowa z tych oszczędności ma być pozyskana już w 2021 roku.  

– Decyzje, które mogą mieć potencjalny wpływ na naszych pracowników, nigdy nie są podejmowane z łatwością. Moim priorytetem jest zapewnienie, że wszyscy dotknięci tymi zmianami będą wspierani w trakcie procesu – powiedział prezes Nokii Pekka Lundmark, cytowany w komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Rozmowy na Księżycu: NASA i Nokia zainstalują sieć komórkową

Pekka Lundmark przejął kierownictwo nad firmą w ubiegłym roku i od razu rozpoczął w niej dogłębną transformację, mającą na celu uzyskanie przewagi nad swoim największym skandynawskim konkurentem – szwedzkim Ericssonem. Nokia ma też ambitne plany zwiększenia inwestycji w technologię 5G, choć w tym zakresie przegrała ostatnio z Ericssonem, któremu udało się uzyskać kontrakty na budowę sieci 5G w Chinach. Finowie z kolei nie zdołali jeszcze uzyskać żadnej umowy w Chinach, przegrali też z Samsungiem w rywalizacji o kontrakt na budowę sieci 5G dla największego amerykańskiego operatora telefonii komórkowej Verizon.

W lutym Nokia prognozowała, że jej przychody spadną  w 2021 roku do około 20,6-21,8 mld euro, z 21,9 mld euro w 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Francuska smart soczewka zrewolucjonizuje pole walki

Francuska szkoła techniczna IMT Atlantique skonstruowała soczewkę, która pozwala na wyświetlanie informacji niezbędnych dla ...

E-giganci telewizji szybko rosną poza USA

Netflix i Prime Video Amazonu poprawiają wyniki dzięki ekspansji na nowe rynki. Do 15,79 ...

Latający autobus połączy amerykańskie miasta

Firma Kelekona zaprojektowała elektryczny pojazd pionowego startu (tzw. eVTOL), który – w odróżnieniu do ...

Telemedico z Warszawy chce podbić Amerykę Łacińską

Platforma telemedyczna, wsparta przez PKO i Adamed, rusza na podbój Europy i Ameryki Łacińskiej. ...

Planujesz zakup telewizora? Zobacz jakie funkcje są najbardziej przydatne?

Nie wyobrażasz sobie salonu w swoim domu bez telewizora, który zapewni Ci wyjątkowe wrażenia ...

Allegro wchodzi w sprzedaż biletów

Dzięki umowie inwestycyjnej z eBilet Polska przez serwis będzie można kupić wejściówki na najpopularniejsze ...