Chiny naciskają. Miliarder Jack Ma porzuci giganta?

Prezes Alibaby Jack Ma podczas ceremonii wejścia spółki na giełdę w Nowym Jorku w 2013 roku
Bloomberg

Chiński miliarder może wkrótce sprzedać udziały w Ant Group, który w ubiegłym roku miał przeprowadzić największą pierwszą ofertę publiczną w historii. O sprzedaży całego pakietu akcji, jaki posiada Jack Ma w spółce dyskutowano z chińskimi decydentami.

Przedstawiciele Ludowego Banku Chin i organu nadzoru finansowego China Banking and Insurance Regulatory Commission prowadzili od stycznia do marca rozmowy z Jackiem Ma i Ant Group, podczas których omawiano możliwość wyjścia potentata ze spółki – dowiedział się Reuters od osób powiązanych ze sprawą.

„Wall Street Journal” już wcześniej informował, że na listopadowym spotkaniu z regulatorami Jack Ma zaproponował przekazanie części udziałów Ant Group chińskiemu rządowi.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ant Group miał nadzieję, że udziały Jacka Ma, warte miliardy dolarów, mogłyby zostać sprzedane obecnym inwestorom spółki lub jednej z firm zależnych Alibaba Group, bez angażowania jakiegokolwiek podmiotu zewnętrznego.

CZYTAJ TAKŻE: Jack Ma za bardzo urósł? Chiny zatrzymały Mrówkę

Jedno ze źródeł Reutersa zdradziło jednak, że podczas rozmów z regulatorami, miliarder usłyszał, że nie będzie mógł sprzedać swojego pakietu żadnemu podmiotowi lub osobie blisko powiązanej z nim, a zamiast tego będzie musiał całkowicie pozbyć się kontroli nad spółką. Inną opcją byłoby przekazanie swojego udziału chińskiemu inwestorowi powiązanemu z państwem. Każde rozwiązanie wymagałoby zgody Pekinu.

Przypomnijmy, że Ant Group miał przeprowadzić największe IPO w historii świata, którego wartość miała wynieść 37 mld dol. Jednak chińskie władze zablokowały transakcję. Pekin wziął na celownik Jacka Ma po tym, jak w październiku wygłosił przemówienie, na którym stwierdził, że chiński system regulacyjny musi zostać zreformowany, gdyż blokuje innowacje. Jeśli miliarder pozbędzie się akcji spółki, może pomóc to w drodze do IPO.

– Rzeczywiście, wycofanie się Jacka Ma może pomóc w ponownej wycenie akcji spółki, usuwając niepewność i pozbawiając wrażenia, że problem chińskiego rządu z firmą dotyczy jego osoby – powiedział Devan Kaloo, globalny dyrektor ds. akcji w Aberdeen Standard Investments.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szef AliExpress w regionie: Chcemy promować chińskie marki

Polska to dla nas ważny rynek, co pokazał Dzień Singla. Dlatego chcemy pracować nad ...

2019 to rok informatyków

Największym wzięciem na rynku pracy będą się cieszyć informatycy, na czele z programistami Java, ...

Dramatyczny brak chipów. Ford zamyka fabrykę

Problemy branży elektronicznej mają wpływ na produkcję samochodów. Ford zdecydował się czasowo zamknąć swoją ...

Samurai przemówił po polsku. Mieczem w mowę nienawiści

System do walki z mową nienawiści i przemocą w internecie polska firma najpierw zbudowała ...

Płace w IT. Na ile może liczyć gwiazda, a na ile junior

Do 12,5 tys. zł brutto wzrosło w ubiegłym roku przeciętne wynagrodzenie specjalisty IT, a ...

PZU z Aliorem chcą wesprzeć startupy w walce z koronawirusem

26 kwietnia upływa termin zgłoszeń do specjalnego konkursu na innowacyjne rozwiązania, które pomogą zmniejszyć ...