Apple odrzuciło milion aplikacji. Są kontrowersje

David Paul Morris/Bloomberg

Apple twierdzi, że odrzuciło prawie 1 milion nowych aplikacji, które zostały przesłane do jego AppStore w 2020 roku. Było wśród nich mnóstwo podróbek i przynęt cyberprzestępców.

Koncern postanowił być bardziej otwarty i transparentny w kwestii procedury przyjmowania aplikacji do App Store. To efekt nacisku prawodawców w USA raz procesu, jaki koncernowi wytoczył deweloper gier Epic Games. Apple poważnie wzięło się za usuwanie i odrzucanie gier, które są podróbkami.

Dlatego też w 2020 roku odrzucono lub usunięto z platformy około miliona aplikacji problematycznych i prawie milion aktualizacji. Większość z nich to aplikacje na iPhone’a, które zostały już zauważone podczas dochodzenia przez testerów aplikacji. Według danych TApple w App Store jest około 1,8 miliona aplikacji.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Apple pozwala tylko na instalowanie aplikacji z własnego sklepu na iPhone i wielokrotnie podkreśla, że jej ścisła kontrola jest ważna dla bezpieczeństwa użytkowników. Pobiera za to oczywiście opłatę od deweloperów w wysokości 15-30 proc. ceny aplikacji.

Taki system budzi jednak kontrowersje. Komisja Unii Europejskiej zarzuca Apple nieuczciwą konkurencję w aplikacjach do strumieniowego przesyłania muzyki, a w Kalifornii toczy się proces, w ramach którego twórca gier Epic Games, m.in. twórca „Fortnite” chce ominąć sklep z aplikacjami na iPhone i samemu sprzedawać swoje gry właścicielom iPhone. Epic twierdzi, że Apple wyolbrzymia rolę kontroli aplikacji w bezpieczeństwie użytkowników. Natomiast developer Kosta Eleftheriou poinformował, że udało mu się dodać do App Store wiele fałszywych aplikacji, które przeszły proces recenzji Apple.

Apple, w ramach udowadniania potrzeby tej kontroli w App Store postanowiło więc ujawnić szczegóły na temat polityki akceptowania i odrzucania aplikacji. W 2020 roku ponad 180 tys. programistów opublikowało w sklepie swoją pierwszą aplikację. Jednocześnie aż milion aplikacji zostało odrzuconych.

CZYTAJ TAKŻE: Bruksela idzie na wojnę z Apple. Tym razem o AppStore

Koncern poinformował, że spośród tego miliona aż 215 tys. aplikacji odrzucono z powodu naruszenia ochrony danych, a 150 tys. z powodu spamu lub kopiowania innych aplikacji, a 48 tys., ponieważ zawierały, że ukryte lub nieudokumentowane funkcje. Natomiast 95 tys. było „przynętą” na ofiary ataków cyberprzestępców.

Poza tym udało się także wykryć zakup za pomocą 3 mln skradzionych kart kredytowych i zablokować te transakcje. Apple twierdzi, że dzięki temu udało się zapobiec wyłudzeniom i oszustwom na kwotę ponad 1,5 miliarda dolarów.

Apple odrzuciło także 205 tys.  nowych rejestracji kont deweloperów z powodu podejrzenia oszustwa. Usunięto około 470 tys. profili deweloperów, a 244 miliony kont klientów zostało dezaktywowanych z powodu oszustw i nadużyć. W zeszłym roku koncern zablokował tworzenie 424 milionów nowych profili użytkowników, ponieważ wykazywały wzorce zgodne z próbą wyłudzenia danych.

Apple twierdzi, że niedawno wdrożyło nowe narzędzia do weryfikacji ocen i sprawdzania autentyczności kont.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Auta kopalnią danych dla hakerów i nowych właścicieli

Cyfrowi przestępcy, chcąc pozyskać poufne informacje o naszym życiu, numerach telefonów, treści SMS-ów, nie ...

Tomografia komputerowa w przemyśle

Tomografia komputerowa (CT) to technologia kojarzona najczęściej z medycyną. Okazuje się jednak, iż w ...

Booking.com naciskał na hotelarzy w sprawie cen. Jest oskarżenie

Federalna Służba Antymonopolowa (FAS) oskarżyła Booking.com o nielegalne naciski na rosyjskich hotelarzy, aby ci ...

Pierwszy weekend z multipleksami za nami. Widzowie nie dopisali

Za grupą Multikino pierwszy weekend wznowionej działalności kin wielosalowych w Polsce. Boomu nie było. ...

Google: Nie zapłacimy wydawcom we Francji

Amerykańska firma nie zamierza płacić francuskim wydawcom prasy za wyświetlanie ich artykułów w swojej ...

Chrzest bojowy polskiej telenauki. Ostra przeprawa

Środa była pierwszym dniem obowiązkowej nauki zdalnej, którą minister edukacji narodowej wprowadził specjalnym rozporządzeniem. ...