W reakcji na rozporządzenia Trumpa, akcje Tencent (spółki, która stworzyła aplikację WeChat) traciły w piątek na giełdzie w Hongkongu nawet 10 proc. WeChat jest bardzo popularną aplikacją w Azji, która wykorzystywana jest jako komunikator oraz narzędzie do płatności. W ostatnich latach Tencent inwestował w wiele amerykańskich firm – m.in. w Teslę, Reddit i Spotify. Posiada również 48 proc. udziałów spółki Epic Games, producenta popularnej gry Fortnite. Tencent niedawno pod względem kapitalizacji prześcignął Facebooka.

CZYTAJ TAKŻE: Google walczy z dezinformacją. Zamyka chińskie kanały na YouTube

Firma ByteDance, właściciel aplikacji TikTok, dostała już w zeszły weekend ultimatum mówiące, że jeśli do 15 września nie sprzeda swoich amerykańskich operacji Microsoftowi lub innej firmie spoza Chin, to jej aplikacja zostanie zakazana w USA. Agencja Reuters donosi, że ByteDance wycenia TikTok na 50 mld dolarów. Tymczasem w czwartek Senat USA jednogłośnie przyjął ustawę zakazującą pracownikom rządowym korzystania z aplikacji TiktTok.

Oficjalnym uzasadnieniem dla rozporządzenia Trumpa jest to, że chińscy producenci aplikacji muszą, zgodnie z prawem obowiązującym w ChRL, współpracować z chińską bezpieką.