Walka o potężny kontrakt chmurowy dla wojska wciąż trwa. Projekt Jedi, wart 10 mld dol., został przyznany Microsoftowi w 2019 r. Jak pisze serwis The Verge, Pentagon stwierdził, że umowa Jedi Cloud nie spełnia już nowych potrzeb armii z uwagi na postęp w branży i zmieniające się wymagania.

CZYTAJ TAKŻE: Tajemnicza firma przejęła miliony numerów IP Pentagonu

Pentagon w komunikacie napisał, iż  „Jedi został opracowany w czasie, gdy potrzeby Departamentu Obrony USA były inne”. Dyrektora ds. informacji Pentagonu John Sherman zapowiada również potencjalne zawarcie umowy z wieloma dostawcami na świadczenie usług oferowanych w ramach Jedi. Choć – jak podało CNBC – Departament Obrony uważa jedynie Amazona i Microsoft za firmy zdolne do zapewnienia niezbędnej infrastruktury. Mimo to przeprowadzone zostaną badania rynkowe, aby sprawdzić, czy konkurenci mogą sprostać wymaganiom.

Amazon, który pierwotnie przegrał z Microsoftem, zaskarżył decyzję Pentagonu twierdząc, że na odrzucenie jego oferty wpływ miała niechęć ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa wobec koncernu. Sprawa trafiła do sądu, a w styczniowym oświadczeniu dla Kongresu Departament Obrony zasugerował, że przedłużający się spór z Amazonem może zagrozić przyszłości Jedi w ogóle. Armia potrzebuje nowego systemu chmurowego do przetwarzania ogromnych zbiorów danych i rozwoju technologii sztucznej inteligencji.