Bezos z majątkiem wartym ok 204 mld dol., sprzedał swoje akcje Amazona o wartości około 6,7 mld do. na początku maja, po tym jak firma poinformowała, że ​​potroiła zysk w pierwszym kwartale. W lutym ubiegłego roku sprzedał akcje za prawie 4,1 mld dol., a za ponad 3 mld dol. w listopadzie ubiegłego roku. Jak powiedział Bezos co roku 1 mld dol. z  tej kwoty będzie zasilało Blue Origin, firmę kosmiczną, którą założył w 2000 r. w celu prowadzenia komercyjnych lotów w kosmos. We wtorek czteroosobowa załoga z Bezosem w składzie odbyła pierwszy z nich.

CZYTAJ TAKŻE: Udany lot Jeffa Bezosa. New Shepard wylądował

Po powrocie na ziemię Bezos, ubrany w niebieski kombinezon kosmiczny i kowbojski kapelusz, podziękował pracownikom i klientom Amazon, zauważając, że „zapłacili za to wszystko”.

Krytycy rzucili się do komentowania, ponieważ Bezos i tak nie miał najlepszej opinii jako pracodawca. Internet zalały komentarze wskazujące, że pracownicy Amazona płacą za fanaberie Bezosa niższymi płacami, niszczeniem związków zawodowych, szaleńczym i nieludzkim miejscem pracy. – Kierowcy choćby nie mieli ubezpieczenia zdrowotnego podczas pandemii – napisała demokratka Alexandria Ocasio-Cortez na Twitterze. – A klienci Amazona płacą za to, ponieważ Amazon nadużywa swojej siły rynkowej, aby zaszkodzić małym firmom – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Jeff Bezos pobił rekord bogactwa. Astronomiczna kwota

Argumentów na poparcie krytyki nie brakuje. Mediana wynagrodzenia pracownika w 2020 r. wyniosła nieco ponad 29 tys. dol. rocznie, a stosunek wynagrodzeń dyrektorów do pracowników wynosi 58:1. Kierowcy dostarczający przesyłki Amazon skarżyli się na trudne warunki pracy, które doprowadziły ich do ignorowania znaków stopu i pomijania posiłków, aby dostarczyć na czas paczki. Pracownicy fabryk, których rotacja przed pandemią wynosiła 150 proc. rocznie, stwierdzili, że byli zmuszeni używać butelek zamiast robić przerwy na skorzystanie z toalety. Liderzy związkowi oskarżyli firmę o powtarzające się nielegalne działania, które uniemożliwiły „wolne i uczciwe” wybory związkowe w jednym z magazynów w Alabamie tej wiosny.