Facebook ma problem. Pozew prokuratorów

Pozew przeciw Facebookowi złoży grupa amerykańskich prokuratorów stanowych pod przewodnictwem Nowego Jorku. Chodzi o poważne zarzuty antymonopolowe.

Publikacja: 03.12.2020 11:57

Mark Zuckerberg wchodzi na zupełnie nowy rynek

Mark Zuckerberg wchodzi na zupełnie nowy rynek

Foto: Getty Images, Andrew Harrer

Sprawa wygląda dość podobnie do pozwu przygotowanego również przez kilkunastu prokuratorów stanowych przeciwko Alphabet, właścicielowi Google.

Jak podaje agencja Reuters, powołując się na nieoficjalne źródła pozew przeciwko Facebookowi ma zostać złożony w przyszłym tygodniu.

Według jednego ze źródeł ponad 40 stanów planuje przystąpić do pozwu. Nie wiadomo, co planują uwzględnić w swojej skardze. Jednym z zarzutów często stawianych Facebookowi jest to, że starał się strategicznie kupować małych potencjalnych rywali, często z dużą premią. Należą do nich Instagram w 2012 r. i WhatsApp w 2014 r.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook grozi wycofaniem się z Europy

Prezes Facebooka, Mark Zuckerberg, kontrargumentował w Kongresie, że firma ma wielu konkurentów, w tym innych gigantów technologicznych. Bronił kontrowersyjnych przejęć, takich jak Instagram i WhatsApp, mówiąc, że jego platforma dopiero pomogła im rozwinąć się od małych, nieistotnych firm do prawdziwych potęg.

Departament Sprawiedliwości i FTC w 2019 roku rozpoczęły dochodzenia antymonopolowe w czterech dużych firmach technologicznych, do których należą również Amazon.com Inc i Apple Inc. Wkrótce potem prokuratorzy generalni szybko połączyli siły, aby zbadać Google i Facebook.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji