Rosja odcięta od globalnego internetu? Nowe decyzje Kremla

Czy Rosja będzie pierwszym krajem na świecie bez dostępu do światowego internetu? Wszystko na to wskazuje.

Publikacja: 06.03.2022 22:17

Rosja odcięta od globalnego internetu? Nowe decyzje Kremla

Foto: Bloomberg

Z polecenia Kremla wszystkie rosyjskie państwowe witryny i serwisy do 11 marca przejdą na rosyjski system nazw domen, zrezygnują z zagranicznego hostingu i liczników użytkowników w witrynach oraz wzmocnią „politykę dotyczącą haseł”.

Reżim zapewnia, że „jest to niezbędne do ochrony zasobów przed cyberatakami i możliwością odłączenia z zewnątrz”. Ministerstwo cyfryzacji zapewnia, że szykuje się na różne scenariusze, ale nie ma planów odłączania Rosji od globalnego Internetu. Eksperci wątpią w skuteczność proponowanych środków i zauważają, że świat może równie dobrze odłączyć się od Rosji.

Czytaj więcej

Ukraina chce ocięcia Rosji od globalnego internetu. Ryzykowny pomysł?

Ministerstwo Cyfryzacji powiedziało Kommiersantowi, że te środki są niezbędne do ochrony przed cyberatakami: „Przygotowujemy się na różne scenariusze, aby zapewnić obywatelom dostęp do rosyjskich zasobów. Telegram dla agencji rządowych zawiera zestaw prostych zaleceń dotyczących higieny cybernetycznej, które pomogą skuteczniej organizować pracę w celu ochrony naszych zasobów przed złośliwym ruchami, utrzymania działania usług i kontroli nad nazwami domen”.

W Rosji nie ma planów wyłączania internetu od środka - zapewniło ministerstwo.

Źródło Kommiersant w rządzie wyjaśniło, że środki mają na celu ochronę witryn państwowych nie tylko przed atakami, ale także przed zamknięciem w przypadku odmowy usługi, na przykład z zagranicznego hostingu.

Rosyjski reżim skarży się, że wiele ataków na strony internetowe jest przeprowadzanych za pomocą wbudowanych mechanizmów reklamowych. Według Kremla „ataki na rosyjskie strony internetowe rządu, firmy, agencje rządowe, banki i media trwają od 24 lutego (czyli od agresji rosyjskiej na Ukrainę). Według rozmówcy Kommiersanta, gdyby Runet (rosyjski internet) został odłączony od sieci zewnętrznej, takie instrukcje otrzymywałyby nie tylko agencje rządowe, ale także firmy.

Czytaj więcej

Rosja chce się odłączyć od globalnego internetu

W dokumencie Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego wymieniono wszystkie problemy, z jakimi zetknęły się już strony państwowe, zauważa informatyk Filip Kulin: „Są to odmowy usługi, m.in. przy rejestracji domen, włamania przez skrypty firm trzecich”.

Jego zdaniem władze obawiają się, że rosyjski segment Internetu może zostać odłączony od świata. „Jeśli tak się stanie, strony państwowe mogą przetrwać dzięki wysiłkom władz rosyjskich lub zagranicznych, ale trudno przewidzieć, co dokładnie stanie się z rosyjską strefą domenową” – zauważył ekspert.

Wcześniej okazało się, że jeden z największych prowajderów – amerykański Cogent – odłączył rosyjskich operatorów od swoich sieci.

Na tle blokowania różnych witryn i usług przez Roskomnadzor w 2021 r. w Runecie dochodziło do regularnych awarii. W szczególności we wrześniu użytkownicy głównych usług gier i transmisji strumieniowych, w tym World of Tanks, Twitch, FlashScore i BitTorrent, zaczęli doświadczać trudności z dostępem. Firmy i operatorzy telekomunikacyjni przypisują problemy blokowaniu usług VPN, które Roskomnadzor rozpoczął 3 września.

Obecnie wiele witryn i aplikacji rządowych w Rosji ma wbudowane liczniki obecności za granicą. Według badania przeprowadzonego przez ANO Information Culture w styczniu 2021 r. 88 proc. aplikacji mobilnych stworzonych przez państwo (łącznie 44 zostały przeanalizowane) ma co najmniej jeden tracker, który wysyła dane użytkownika do firmy zewnętrznej. 43 proc. ma trzy lub więcej. Według analityków większość (86 proc.) trackerów wykorzystywanych w rządowych aplikacjach mobilnych należy do firm amerykańskich, w tym Google i Facebook.

Iwan Begtin, dyrektor Information Culture, zauważa, że społeczność międzynarodowa ma wiele narzędzi do odłączania rosyjskiego segmentu Internetu od globalnej sieci.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest