Federalna Komisja Handlu odrzuciła wnioski Amazon, by zwolnić z obowiązku zeznawania dyrektora generalnego Andy'ego Jassy'ego i założyciela Jeffa Bezosa. Agencja orzekła, że Amazon nie udowodnił w wystarczającym stopniu, że harmonogram składania zeznań kierownictwa byłby nadmiernie uciążliwy. Mimo to agencja dała firmie więcej czasu na przygotowania menedżerów przed złożeniem zeznań.

Amazon złożył skargę w sierpniu twierdząc, że żądania komisji dotyczące informacji i zeznań kierownictwa najwyższego szczebla są zbyt szerokie i uciążliwe. Oskarżył nawet pracowników agencji o nękanie Bezosa i Jassy'ego.

Śledztwo Komisji w sprawie Prime trwa od dawna, w czerwcu zostało rozszerzone o inne programy w tym Audible, Amazon Music, Kindle Unlimited i Subscribe & Save. Urzędnicy badają też procesy rejestracji i anulowania uczestnictwa w programie Amazon Prime od marca 2021 r. Chcą sprawdzić, czy Amazon oszukuje użytkowników w zachęcaniu do zarejestrowania się w Prime, nie zapewniając jednocześnie prostego sposobu na anulowanie i uniknięcie powtarzających się opłat.

Czytaj więcej

Gigant e-commerce pozywa za fałszywe recenzje produktów. To już plaga

Program subskrypcji Prime, który kosztuje w USA 139 dol. rocznie  obejmuje korzyści, takie jak bezpłatna wysyłka, ma teraz około 200 milionów subskrybentów na całym świecie. W Polsce kosztuje tylko 49 zł.

Amazon podał, że dotąd spełniając żądania Komisji wyprodukował ok 37 tys. stron dokumentów. Postępowanie trwa, firmie grozi ogromna grzywna liczona nawet w miliardach dolarów.