Atak biologiczny? Amerykanie boją się sztucznej inteligencji

Do głosów przeciwników lub przynajmniej sceptyków boomu na AI dołączyli senatorowie tak demokratyczni jak i republikańscy. Boją się wykorzystania sztucznej inteligencji do ataku biologicznego.

Publikacja: 26.07.2023 10:35

Atak biologiczny to kolejna obawa w USA związana ze sztuczną inteligencją

Atak biologiczny to kolejna obawa w USA związana ze sztuczną inteligencją

Foto: Bloomberg

Grupa senatorów Demokratów, jak i Republikanów jest zaniepokojona możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji do niecnych celów.

Podczas przesłuchania przed podkomisją Senackiej Komisji Sądownictwa Dario Amodei, dyrektor naczelny firmy Anthropic zajmującej się sztuczną inteligencją, powiedział, że może ona pomóc w opracowaniu broni biologicznej. - Niektóre etapy jej produkcji obejmują wiedzę, której nie można znaleźć w Google ani w podręcznikach i która wymaga wysokiego poziomu wiedzy specjalistycznej – powiedział Amodei, którego firma współpracowała z ekspertami ds. bezpieczeństwa biologicznego nad badaniem zagrożeń wynikających ze sztucznej inteligencji. - Odkryliśmy, że dzisiejsze narzędzia AI mogą wykonać niektóre z tych kroków - dodał.

Jego zdaniem sztuczna inteligencja nie jest jeszcze w stanie pomóc w zbudowaniu broni biologicznej, nazwał to „średnioterminowym” ryzykiem. - Umożliwiając znacznie większej liczbie podmiotów przeprowadzanie ataków biologicznych na dużą skalę, uważamy, że stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA – powiedział.

Czytaj więcej

Twórcy ChatGPT boją się „superinteligencji”. Tworzą specjalną grupę

- Eksperci budujący systemy AI ostrzegają przed wyginięciem ludzkości – powiedział przewodniczący podkomisji Richard Blumenthal z Demokratów. - Celem tego przesłuchania jest położenie podstaw dla ustawodawstwa, przejście od ogólnych zasad do konkretnych zaleceń, wykorzystanie tego przesłuchania do napisania prawa - dodał.

Sztuczna inteligencja zagrożeniem

Senator Josh Hawley, republikanin, zaapelował o zabezpieczenia, które zapewnią, że ta nowa technologia będzie faktycznie dobra dla narodu amerykańskiego.

Przesłuchanie odbywa się kilka dni po tym, jak firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, w tym OpenAI, Alphabet i Meta dobrowolnie zobowiązały się przed Białym Domem w zeszłym tygodniu do wdrożenia środków, takich jak znakowanie  treści generowanych przez sztuczną inteligencję, aby uczynić technologię bezpieczniejszą.

Odkąd generatywna sztuczna inteligencja, jak ChatGPT trafiła na pierwsze strony gazet na początku tego roku, ustawodawcy na całym świecie zaczęli zastanawiać się, jak złagodzić zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki związane z nową technologią.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji