Chiny zaostrzają wojnę handlową. Uderzą Amerykanów w czuły punkt

Na ograniczenia USA w eksporcie procesorów Chiny odpowiedziały najpierw ograniczeniami w wywozie metali ziem rzadkich, a teraz wprowadzają dodatkowe kontrole dla eksportu dronów. A są ich czołowym producentem, co uderzy w rynek amerykański.

Publikacja: 31.07.2023 13:18

Drony stają się kolejnym polem walki Chin i USA

Drony stają się kolejnym polem walki Chin i USA

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek Chiny ogłosiły kontrolę eksportu niektórych urządzeń związanych z dronami, mówiąc, że chcą chronić bezpieczeństwo narodowe i interesy narodowe. Komunikat nawiązuje do postępującej eskalacji napięć ze Stanami Zjednoczonymi w związku z dostępem do technologii. Ministerstwo handlu poinformowało, że ograniczenia dotyczące sprzętu, w tym niektórych silników dronów, laserów, sprzętu komunikacyjnego i systemów antydronowych, wejdą w życie 1 września.

Kontrole miałyby również wpływ na niektóre drony konsumenckie, a żadne z nich nie mogłyby być eksportowane i przerabiane do celów wojskowych.

Chiny dominują w dronach

- Skromne rozszerzenie zakresu kontroli dronów przez Chiny tym razem jest ważnym środkiem zademonstrowania naszej postawy jako odpowiedzialnego dużego kraju, wdrożenia globalnych inicjatyw bezpieczeństwa i utrzymania pokoju na świecie – powiedział rzecznik ministerstwa, choć nie podano jego nazwiska. Rzecznik powiedział, że władze powiadomiły odpowiednie kraje i regiony.

Czytaj więcej

Chiny uderzają w Zachód. Tymi rzadkimi surowcami trzymają go za gardło

Chiny są wielkim producentem dronów i eksportują je na kilka rynków, w tym do USA. Obecnie ponad 50 proc. dronów sprzedawanych w USA jest produkowanych przez chińską firmę DJI i są to najpopularniejsze drony używane przez agencje bezpieczeństwa publicznego.

DJI nie odpowiedział natychmiast na prośbę agencji Reuters o komentarz na temat tego, jaki wpływ mogą na nią mieć kontrole eksportowe.

Chińskie ministerstwo handlu podało w kwietniu, że amerykańskie i zachodnie media rozpowszechniają bezpodstawne oskarżenia, że eksportują drony na pole bitwy w Ukrainie, dodając, że raporty były próbą oczernienia chińskich firm i nadal będą wzmacniać kontrolę eksportu dronów .

Kontrola eksportu dronów nastąpiła po tym, jak Chiny ogłosiły w zeszłym miesiącu kontrolę eksportu niektórych metali powszechnie stosowanych w produkcji chipów, po działaniach Stanów Zjednoczonych mających na celu ograniczenie dostępu Pekinu do kluczowych technologii, takich jak sprzęt do produkcji chipów.

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji