Chiny uderzają w Zachód. Tymi rzadkimi surowcami trzymają go za gardło

Państwo Środka od 1 sierpnia wprowadziło ograniczenia eksportowe na niektóre produkty z galu i germanu, tłumacząc się ochroną bezpieczeństwa narodowego. Dlaczego gal i german są niezbędne w elektronice i motoryzacji? Gdzie się je produkuje?

Aktualizacja: 01.08.2023 12:41 Publikacja: 05.07.2023 13:59

Chiny maja potężną broń przeciw Zachodowi. Na zdjęciu Zakazane Miasto w Pekinie

Chiny maja potężną broń przeciw Zachodowi. Na zdjęciu Zakazane Miasto w Pekinie

Foto: Bloomberg

Na Chiny przypada około 60 proc. światowej podaży germanu, zaś w przypadku galu to 80 proc. - podaje europejskie stowarzyszenie Critical Raw Materials Alliance (CRMA), a reszta pochodzi z Kanady, Finlandii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. Rudy germanu są rzadkie, a większość germanu jest produktem ubocznym produkcji cynku i popiołu lotnego z węgla. Chiny wyeksportowały w zeszłym roku 43,7 ton nieobrobionego i obrobionego germanu. Wielokrotnie sugerowały, że mogą ograniczyć eksport pierwiastków ziem rzadkich.

Zapotrzebowanie na metale tego typu rośnie, według US Geological Survey (USGS) w zeszłym roku zużyto metali o wartości około 39 mln dol., co stanowi wzrost o 10 proc. w stosunku do 2021 r.

O tym, gdzie występują te surowce, pisze agencja Reuters. Gal występuje w śladowych ilościach w rudach cynku i boksycie, a gal metaliczny powstaje podczas przetwarzania boksytu na aluminium. Według CRMA około 80 proc. jest produkowane w Chinach. Gal jest używany w elektronice. Według CRMA tylko kilka firm – jedna w Europie, a pozostałe w Japonii i Chinach – może wytwarzać go w odpowiednio wysokiej czystości. Chiny wyeksportowały 94 tony galu w 2022 roku, co stanowi wzrost o 25% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Według USGS niewielkie ilości galu – około 10 ton w 2021 r. – są produkowane przez Japonię, Rosję i Koreę Południową. W przeszłości produkowały go również Niemcy i Kazachstan. Po wzroście cen w 2020 i 2021 r. Niemcy ogłosiły, że wznowią produkcję galu.

Czytaj więcej

Chiny mszczą się za chipy. Ale Amerykanie szykują już kolejny cios

Metale te są wykorzystywane w chipach komputerowych oraz w sektorze obronnym i energii odnawialnej. German jest kluczowy do produkcji kabli światłowodowych, a także jest używany w chipach komputerowych i tworzywach sztucznych, a także przy technologii  promieniowania podczerwonego. Metal i jego tlenki są wykorzystywane w zastosowaniach wojskowych, takich jak noktowizory, a także czujniki obrazów satelitarnych. Jest to również ważny dla technologii niskoemisyjnych, takich jak ogniwa słoneczne.

Według amerykańskiej firmy Wafer World płytki półprzewodnikowe wykonane z arsenku galu zamiast krzemu mogą pracować przy wyższych częstotliwościach i są odporne na ciepło. Wytwarzają również mniej hałasu niż urządzenia krzemowe, zwłaszcza przy wysokich częstotliwościach roboczych, co czyni je przydatnymi w radarach i urządzeniach komunikacji radiowej, satelitach i diodach LED, mówi Wafer World.

Według USGS w niektórych zastosowaniach gal w płytkach z arsenku można zastąpić krzemem lub indem. - Krzem może być tańszym zamiennikiem germanu w niektórych zastosowaniach elektronicznych – twierdzi USGS dodając iż selenek cynku i szkło germanowe zastępują metaliczny german w systemach aplikacji na podczerwień, ale często kosztem wydajności.

Gal o czystości 99,99 proc. w Chinach został wyceniony w poniedziałek na 1775 juanów (245 dol.) za kg, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z poprzednią sesją i najwyższy poziom od 16 maja, wynika z danych Shanghai Metal Exchange na Refinitiv Eikon. Cena sztabki germanu w Chinach była ostatnio na poziomie 9150 juanów (1264 dol.) za kg w poniedziałek, wynika z danych Szanghajskiej Giełdy Metali na Refinitiv Eikon.

W 2010 r. Chiny ograniczyły kwoty eksportowe pierwiastków ziem rzadkich do Japonii w wyniku sporu terytorialnego między krajami, co spowodowało gwałtowny wzrost cen, a Japonia zaczęła szukać innych źródeł dostaw. Pekin powiedział wówczas, że ograniczenia były oparte na trosce o środowisko.

Globalne Interesy
Wartość tej firmy stopniała w dzień o 600 mld dol. Za „rekordem" stoją Chińczycy
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Globalne Interesy
Amerykanie skopiują Chińczyków? Panika wśród gigantów i „pokoje wojenne”
Globalne Interesy
Europa zaskoczona i przerażona. Co przyniesie projekt Stargate Trumpa?
Globalne Interesy
„Punkt zwrotny w historii AI”. Czym jest DeepSeek, wielka nadzieja Chin?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Globalne Interesy
Ta AI z Chin pobiła ChatGPT i wywraca rynek do góry nogami. Dobra wiadomość dla Polski
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku