Zaprezentowano rosyjski smartfon. Wszystko jest w nim tajne

Nazywa się R-FON i jest pierwszym urządzeniem opartym na rosyjskim systemie operacyjnym Rosa Mobile. Ma bogate wyposażenie, m.in. trzy aparaty fotograficzne. Czyta linie papilarne. Szczegóły zostały utajnione.

Publikacja: 17.08.2023 15:08

Rosjanie mają korzystać z lokalnych smartfonów. Na razie dominują urządzenia chińskie

Rosjanie mają korzystać z lokalnych smartfonów. Na razie dominują urządzenia chińskie

Foto: Bloomberg

Szef Stowarzyszenia Profesjonalnych Użytkowników Sieci Społecznościowych i Komunikatorów Władimir Żykow zaprezentował rosyjski smartfon R-FON pracujący na rosyjskim systemie operacyjnym Rosa Mobile. Urządzenie ma 6,7-calowy wyświetlacz, 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci wewnętrznej, baterię 5 tys. mAh i potrójny aparat główny z głównym modułem 50 MP. Z boku znalazło się miejsce na dwie karty SIM, moduły Wi-Fi, Bluetooth i NFC, port USB-C, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz czytnik linii papilarnych.

Bardziej szczegółowe informacje o R-FON nie zostały podane do publicznej wiadomości - podkreśla gazeta Kommersant. Nie wiadomo też, jaka będzie cena smartfona. Obecnie na rynku rosyjskim królują chińskie urządzenia.

Czytaj więcej

Rosjanie nie chcą lokalnych smartfonów, a biznes rosyjskiego IT

- Wszystkie funkcje i interfejs systemu operacyjnego są utrzymywane w tajemnicy aż do pojawienia się smartfona w sprzedaży. ROSA mobile ma wejść na rynek konsumencki w 2024 roku. Dla sektora korporacyjnego i klientów rządowych system operacyjny zostanie udostępniony w 2023 roku – poinformował Żykow.

Wszystko jest tak tajne, że nie wiadomo nawet, kto jest twórcą systemu operacyjnego. Nie przyznała się do tego żadna rosyjska firma IT. Media piszą, że „być może” jest to naukowo-techniczne centrum technologii informacyjnych ROSA, a producentem smartfona będzie firma Rutek JSC, która już produkuje rosyjskie laptopy i inną elektronikę w swoim przedsiębiorstwie w Zielenogradzie (250 tysięczne miasto pod Moskwą, niedaleko lotniska Szeremietiewo).

Dlaczego Rosjanie nie publikują szczegółów technicznych swojego smartfona? Jednym z powodów może być fakt, że wtedy specjaliści mogą znaleźć podobne technologie za granicą. A to by dowodziło, że rosyjski smartfon wcale nie jest rosyjski, podobnie jak uznawane za rosyjskie samoloty czy samochody.

Jak wygląda można zobaczyć tu:

Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji