Cios za cios w wojnie z USA. Chińscy urzędnicy nie mogą używać iPhone`ów

Chińskie władze nakazały urzędnikom centralnych agencji rządowych, aby nie używali iPhone'ów Apple i innych urządzeń zagranicznych marek do pracy ani nie przynosili ich do biura. To kolejny ruch w technologicznej i gospodarczej wojnie z USA.

Publikacja: 06.09.2023 10:43

Apple ma silną pozycję na rynku chińskim

Apple ma silną pozycję na rynku chińskim

Foto: Bloomberg

Według dziennika „Wall Street Journal”, który powołuje się na osoby zaznajomione ze sprawą, takie polecenie przekazali swoim pracownikom przełożeni w ostatnich tygodniach. Nie wiadomo, czy zakaz dotyczy wszystkich chińskich urzędników.

W komunikacie nie wymieniono z nazwy innych producentów telefonów poza Apple.

W ostatnich latach Chiny coraz bardziej wyrażają zaniepokojone bezpieczeństwem danych i wprowadzają nowe przepisy i wymogi dla lokalnych firm. W maju władze nalegały, aby duże przedsiębiorstwa państwowe pomogły w planie rządu zakładającym osiągnięcie samodzielności technologicznej, podnosząc stawkę w wyścigu w obliczu rozłamów ze Stanami Zjednoczonymi – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Chiny znalazły sposób na sankcje USA. Tajne zakłady i mózgi

Napięcia chińsko-amerykańskie wciąż rosną, ponieważ Waszyngton chce także wraz ze swoimi sojusznikami, zablokować dostęp Chin do niezbędnego sprzętu potrzebnego do utrzymania konkurencyjności produkcji chipów. W odpowiedzi Pekin ogranicza zakupy od czołowych amerykańskich firm, takich jak producent samolotów Boeing i producent chipów Micron Technology – przypomina Reuters.

W tym roku amerykański Kongres zabronił posiadania chińskiej aplikacji TiKTok na telefonach pracowników federalnych ze względu na podejrzenia, że dane użytkowników są udostępniane władzom w Pekinie. Całkowity zakaz korzystania z TiKToka wprowadził pierwszy stan Montana. W Kongresie jest już projekt ustawy rozszerzającej te restrykcje na cały kraj, dotyczyłby też innych chińskich technologii i aplikacji.


Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Globalne Interesy
Firma Elona Muska łamie embargo? Terminale Starlink można kupić w Rosji