Reklama
Rozwiń

Chiny znalazły sposób na sankcje USA. Tajne zakłady i mózgi

Firmy z Państwa Środka zaczęły budować tajne zakłady, by mimo amerykańskich ograniczeń w dostępie do technologii dla chińskich firm, móc produkować chipy.

Publikacja: 24.08.2023 19:07

Wyścig o przyciągnięcie talentów technologicznych rozpoczyna się, gdy prezydent Xi Jinping podkreśla

Wyścig o przyciągnięcie talentów technologicznych rozpoczyna się, gdy prezydent Xi Jinping podkreśla potrzebę osiągnięcia przez Chiny samowystarczalności w zakresie półprzewodników w obliczu ograniczeń eksportu w USA

Foto: Bloomberg

Jak informuje Bloomberg, Huawei Technologies buduje tajne zakłady półprzewodników w całych Chinach, aby umożliwić firmie obejście amerykańskich sankcji. Chiński gigant technologiczny zajął się produkcją chipów w zeszłym roku i otrzymuje od rządu fundusze o wartości szacunkowej 30 mld dol. - podało Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników, dodając, że Huawei przejął już co najmniej dwie istniejące fabryki i buduje trzy kolejne. Departament Handlu USA dodał Huawei do swojej listy kontroli eksportu w 2019 r. ze względów bezpieczeństwa. Firma zaprzecza, że stanowi zagrożenie dla amerykańskiego bezpieczeństwa. Jednak według raportu Bloomberga, jeśli Huawei będzie budować obiekty pod nazwami innych firm, jak twierdzi branżowa organizacja, być może uda mu się ominąć ograniczenia rządu USA dotyczące pośredniego zakupu amerykańskiego sprzętu do produkcji chipów.

Czytaj więcej

Chiny zaostrzają wojnę handlową. Uderzą Amerykanów w czuły punkt

Huawei został umieszczony na czarnej liście handlowej w Stanach Zjednoczonych, co ogranicza większości dostawców możliwość wysyłania towarów i technologii do firmy, chyba że uzyskają oni licencje. Urzędnicy w dalszym ciągu zaostrzają kontrole, aby odciąć firmie możliwość zakupu lub projektowania układów półprzewodnikowych zasilających większość jej produktów.

Chiny ściągają talenty

W sytuacji ograniczeń USA Chiny szukają też innych sposobów ich obejścia. Jak podaje Reuters, przez dekadę, aż do 2018 r., Chiny starały się rekrutować elitarnych naukowców wyszkolonych za granicą w ramach hojnie finansowanego programu, który Waszyngton postrzegał jako zagrożenie dla interesów USA i dominacji technologicznej. Dwa lata po zaprzestaniu promowania Planu Tysiąca Talentów w związku z dochodzeniami prowadzonymi przez USA wśród naukowców Chiny po cichu wznowiły tę inicjatywę pod nową nazwą i formatem w ramach szerszej misji mającej na celu zwiększenie przewagi technologicznej – podają trzy źródła Reutersa. Akcja rekrutacyjna zapewnia dodatkowe korzyści, w tym dotacje na zakup domu i typowe premie za podpisanie umowy w wysokości od 420 tys. do 700 tys. dol.

Czytaj więcej

Chiny będą mieć laser mogący strzelać w nieskończoność. Niepokój w USA

Chiny prowadzą programy dotyczące talentów na różnych szczeblach władzy, skierowane do zagranicznych ekspertów chińskich i zagranicznych. Podstawowym zamiennikiem TTP jest program o nazwie Qiming nadzorowany przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, zgodnie z krajowymi i lokalnymi dokumentami politycznymi, ogłoszeniami rekrutacyjnymi w Internecie oraz osobą posiadającą bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, która podobnie jak w przypadku innych wypowiadała się pod warunkiem anonimowości ze względu na drażliwość sprawy.

Wojna technologiczna Chin i USA

Wyścig o przyciągnięcie talentów technologicznych rozpoczyna się, gdy prezydent Xi Jinping podkreśla potrzebę osiągnięcia przez Chiny samowystarczalności w zakresie półprzewodników w obliczu ograniczeń eksportu w USA. Przepisy przyjęte przez Departament Handlu USA w październiku ograniczają między innymi obywatelom i stałym mieszkańcom USA wspieranie rozwoju i produkcji zaawansowanych chipów w Chinach. Ani Biuro Informacyjne Rady Państwa Chin, ani ministerstwo nie odpowiedziały na pytania dotyczące Qiminga. Według państwowej agencji informacyjnej Xinhua Chiny już wcześniej twierdziły, że rekrutacja zagraniczna w ramach TTP ma na celu zbudowanie gospodarki opartej na innowacjach i promowanie mobilności talentów przy jednoczesnym poszanowaniu praw własności intelektualnej.

Globalne Interesy
Te latające pojazdy mają odmienić transport. Właśnie rusza produkcja
Globalne Interesy
AI Elona Muska zyskała miliardy. To będzie wojna z twórcą ChatGPT o pozycję nr 1
Globalne Interesy
„Jestem Satoshi Nakamoto". Kim jest twórca bitcoina?
Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku