Wystartowała największa rakieta świata. Po kilku minutach eksplodowała

Starship ruszył w przestrzeń kosmiczną w ramach lotu testowego. Osiągnął blisko 150 km, ale nie dotarł na orbitę. To kolejna nieudana próba, rakiety, która ma w przyszłości zabierać ludzi na Księżyc i Marsa.

Aktualizacja: 18.11.2023 17:24 Publikacja: 18.11.2023 14:05

Starship kilka sekund po starcie z platformy Boca Chica w trakcie bezzałogowego lotu testowego w pob

Starship kilka sekund po starcie z platformy Boca Chica w trakcie bezzałogowego lotu testowego w pobliżu Brownsville w Teksasie

Foto: spacex

Firma SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, początkowo planowała całą operację na piątek, ale trzeba było wymienić jeden z siłowników, więc start został przełożony na sobotę.

Starship dotarł bez problemów w przestrzeń kosmiczną, oddzielił się od rakiety nośnej (booster), która została zdetonowana. Miał w ciągi 1,5 godziny oblecieć niemal całą kulę ziemską, wpadając do oceanu koło Hawajów. Jednak po około ośmiu minutach silniki przestały działać i doszło do eksplozji, jak podaje firma SpaceX, "szybkiego nieplanowanego demontażu" samego statku. Firma oceniła lot jako sukces (poprzedni lot w kwietniu trwał tylko 4 minuty) i kolejne doświadczenie, które zostanie wykorzystane do usprawnienia rakiety i statku Starship.

Dopiero kilka dni przed startem amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa przyznała firmie SpaceX Elona Muska licencję na wystrzelenie statku Starship w ramach drugiego lotu testowego. Poprzedni, kwietniowy lot zakończył się eksplozją. „FAA ustaliła, że SpaceX spełnia wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa, ochrony środowiska, polityki i odpowiedzialności finansowej" – podała agencja, która nadzoruje starty komercyjne.

Czytaj więcej

W sobotę start największej rakiety świata. Poprzednia próba była katastrofą

Elon Musk powiedział, że w rakiecie i systemie startowym wprowadzono od czasu kwietniowej katastrofy ponad tysiąc poprawek. Na platformie startowej zainstalowano też nowy system rozpraszający energię i ciepło za pomocą wody.

Starship może zabrać 150 ton ładunku

Statek kosmiczny ma 120 metrów wysokości 120 metrów (z czego 70 m to pierwszy stopień, czyli booster Super Heavy, reszta zaś przypada na właściwy statek kosmiczny) i zaprojektowany do wielu lotów, może wynieść 150 ton ładunku. Jego trzonem jest Super Heavy, najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek zbudowano, napędzana 33 silnikami napędzanymi ciekłym tlenem i metanem.

Starship kilkanaście minut przed startem

Starship kilkanaście minut przed startem

Foto: SpaceX

Rakieta ma kluczowe znaczenie dla planu NASA powrotu astronautów na Księżyc. SpaceX wygrał wielomiliardowy kontrakt od agencji na wykorzystanie statku jako załogowego lądownika księżycowego w ramach programu księżycowego Artemis NASA (2025 rok). SpaceX spodziewa się odbyć setki misji giganta, zanim zabierze ludzi na pokład. Żadna rakieta w historii nigdy nie miała pierwszego i drugiego stopnia wielokrotnego użytku, a to może zdecydowanie zredukować koszty misji kosmicznych.

Globalne Interesy
Zagrożenie krachem. Alarmuje kluczowa instytucja finansowa
Globalne Interesy
Trump i Musk oglądali razem start Starshipa. Nie wszystko poszło jak zaplanowano
Globalne Interesy
Google ma problem. Na sprzedaż pójdzie przeglądarka Chrome czy Android?
Globalne Interesy
Największa rakieta świata rusza w kosmos. W wydarzeniu weźmie udział Donald Trump
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Globalne Interesy
Trzaskowski i Sikorski śladem Schwarzeneggera i Swift. Jak założyć konto na Bluesky?