Co Polacy wyszukiwali w internecie w 2023 roku? Zwycięzca rankingu jest jeden

Ile grozi za zabicie komara, ile kolan ma pies – to jedne z zaskakujących popularnych zwrotów wpisywanych w ciągu ostatnich miesięcy w Polsce w wyszukiwarce Google. Amerykański koncern opublikował coroczny ranking najpopularniejszych haseł.

Publikacja: 11.12.2023 08:55

W 2023 r. sieć podbiły polityka i wybory. Polaków interesowały wybory parlamentarne – temat ten zdom

W 2023 r. sieć podbiły polityka i wybory. Polaków interesowały wybory parlamentarne – temat ten zdominował tegoroczne zestawienie

Foto: AdobeStock

Raport „Rok w wyszukiwarce” jednoznacznie pokazuje, że w 2023 r. sieć podbiły polityka i wybory. Polaków interesowały wybory parlamentarne – temat ten zdominował tegoroczne zestawienie – a także konflikt izraelsko-palestyński oraz kinowe hity: „Oppenheimer” i „Barbie”. Wśród najchętniej wyszukiwanych filmów trzecią pozycję zajęła „Zielona granica” Agnieszki Holland. Co ciekawe, dalej w tej kategorii uplasował się „Znachor”, który okazał się (przynajmniej w wyszukiwarce Google) bardziej popularny niż „John Wick 4” z Keanu Reevesem w roli głównej.

Ale rodzimi internauci potrafili też tradycyjnie zadziwić zadając online wiele niekonwencjonalnych pytań: od popularnego burgera Drwala, przez określenie „bambik”, po kwestie zadań jaki zajmuje się marszałek Sejmu.

Polacy szukają memów z Hołownią

Rok w wyszukiwarce to doroczne zestawienie haseł najszybciej zyskujących na popularności, które w ciekawy sposób pokazuje, co interesowało internautów i internautki, co przykuło ich uwagę, co budziło emocje lub obawy w minionym roku.

Czytaj więcej

Czego najchętniej szukano w internecie w 2023 r.? Na liście zaskakujące hasła

Wiodącym tematem w tym roku, także w mediach, były wybory parlamentarne – oraz to, co działo się zarówno w czasie kampanii, jak i po ogłoszeniu wyników. Wśród haseł trendujących znalazły się między innymi: wyniki wyborów, debata TVP, marsz 4 czerwca, marsz Miliona Serc. Internauci sprawdzali sondaże wyborcze, kto startuje w wyborach i kto wygrał debatę, ale też zadawali wiele pytań dotyczących procesów wyborczych, m.in.: jak głosować, jak wygląda karta do głosowania, jak zmienić miejsce głosowania, a nawet dlaczego nie brać udziału w referendum. Wśród powyborczych wyszukiwań królowały zapytania o wyniki i o to, co dalej: kto wygrał wybory, kto zostanie premierem, kto go wybiera i kto utworzy rząd. Warto dodać, że internauci w swój wyjątkowy sposób jednocześnie komentowali kampanię i wyborcze wyścigi. W kategorii „memy” na podium znaleźć można hasła związane z wyborami, Hołownią, debatą, a dalej – Konfederacją.

ChatGPT okazał się „królem” technologii

Nie mniej emocji wzbudziła legionella. Fala zakażeń tą bakterią wywołała sporo zamieszania. Internauci pytali, co to jest i jak można się nią zarazić. Wśród najszybciej zyskujących na popularności haseł znalazły się również wydarzenia zagraniczne, w tym konflikt izraelsko-palestyński. Internauci wpisywali zapytania, które pomagały im zrozumieć, co się dzieje w tym regionie, np: co to jest Hamas, czy Izrael jest w NATO lub gdzie jest Palestyna. Interesowano się także trzęsieniem ziemi w Turcji, koronacją Karola III oraz misją kosmiczną Chandrayaan-3.

Czytaj więcej

Wybrano słowo roku. Skala wyszukiwania była rekordowa

Wśród haseł związanych z technologiami – co zupełnie nie dziwi – królował ChatGPT. Polacy poszukiwali również informacji o innym narzędziu wspieranym przez sztuczną inteligencję – Character.ai, o grach komputerowych („Diablo 4”, „Baldur’s Gate 3”, czy „Hogwarts Legacy”), jak również o najnowszych smartfonach, jak iPhone 15 oraz Samsung S23. Spore zainteresowanie w sieci wzbudziła również tragedia łodzi podwodnej Titan – wiele osób próbowało dowiedzieć się w sieci jak zginęła załoga batyskafu, pytając czym jest implozja. Internauci chcieli w ostatnim czasie poszerzyć również swoją wiedzę na temat jednego z kluczowych stanowisk w państwie – marszałka Sejmu (starali się dowiedzieć, czym zajmuje się osoba piastująca taką pozycję).

Google zamiast słownika

Już tradycyjnie wiele wyszukiwanych haseł może budzić zaskoczenie i rozbawienie. Google w swoim rankingu wskazuje m.in., że próbowaliśmy ustalić, ile kolan ma pies, jak zrobić gnojówkę z pokrzywy, ile kosztuje hamburger (tzw. Drwal) w restauracji McDonald’s, a także czym jest „bambik” (słowo to – wywodzące się z gry komputerowej Fortnite, a oznaczające żółtodzioba, słabeusza – zostało użyte przez Donalda Tuska, który opisał w ten sposób do Mateusza Morawieckiego). Wśród popularnych zapytań Google wskazuje również te dotyczące sposobu odpowietrzenia kaloryfera, jedzenia awokado i czarnej rzepy, jak i gotowania ryżu w torebce. Co ciekawe, internauci chętnie szukali danych nt. diet. Wśród tych najczęściej wpisywanych w wyszukiwarce znalazła się ta z… osich czerwi. Zupełnie zadziwiająca jest popularność pytania „ile grozi za zabicie komara”, choć tylko pozornie. Już kilka lat temu "Deutsche Welle" informowało, że za zabicie rzadkiego gatunku tego owada za zachodnią granicą można zapłacić nawet 65 tys. euro kary.

Wielu użytkowników i użytkowniczek korzysta z wyszukiwarki Google, gdy brak pod ręką słownika ortograficznego. W roku 2023 w kategorii „pisownia” zwycięża hasło „nie najlepiej”, a tuż zanim internauci pytali o pisownię łączną czy rozłączną wyrażeń „beze mnie” i „co najmniej”. Padają również pytania o zapis słów „rzadko” i „wujek”. Tak jak w zeszłym roku, wciąż problematycznymi formami są: „przeze mnie” i „do zobaczenia”.

Raport „Rok w wyszukiwarce” jednoznacznie pokazuje, że w 2023 r. sieć podbiły polityka i wybory. Polaków interesowały wybory parlamentarne – temat ten zdominował tegoroczne zestawienie – a także konflikt izraelsko-palestyński oraz kinowe hity: „Oppenheimer” i „Barbie”. Wśród najchętniej wyszukiwanych filmów trzecią pozycję zajęła „Zielona granica” Agnieszki Holland. Co ciekawe, dalej w tej kategorii uplasował się „Znachor”, który okazał się (przynajmniej w wyszukiwarce Google) bardziej popularny niż „John Wick 4” z Keanu Reevesem w roli głównej.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Globalne Interesy
Twórca ChatGPT z nieprawdopodobnym skokiem wartości. Wycena: ponad 150 mld dol.
Globalne Interesy
Mały hipopotam zaczarował rynki finansowe. Dał krociowe zarobki
Globalne Interesy
Koniec mitu Elona Muska jako Midasa. Trudno uwierzyć, ile jest wart dawny Twitter
Globalne Interesy
Elon Musk chce wkrótce zabrać ludzkość na Marsa. O czymś jednak zapomniał
Globalne Interesy
Powstaje pierwszy komercyjny mikroreaktor jądrowy. Przełom w energetyce