Niemiecki robot ma być jak dobry chrześcijanin. Zaskakujące przepisy za Odrą

Niemcy chcą, by roboty pracujące w ich sklepach, były traktowane podobnie do ludzi. To oznacza, że miałyby dostać wolne niedziele. Za naszą zachodnią granicą tzw. Sonntagsruhe, czyli niedzielny odpoczynek to świętość.

Publikacja: 21.04.2024 11:50

Niemieckie roboty

Niemieckie roboty

Foto: Adobe Stock

Reguła, oparta na dogmatach chrześcijańskich, została tam zapisana w prawie. Takie rozwiązanie wdraża Tegut, popularna sieć supermarketów z siedzibą w Fuldzie w Niemczech. Firma, która prowadzi kilkaset placówek w siedmiu krajach związkowych (m.in. w Hesji, Turyngii, Bawarii, Nadrenii-Palatynacie, czy Dolnej Saksonii), nakazała już, by wszystkie jej sklepy pozostały zamknięte w ostatni dzień tygodnia. Co ciekawe, mają one przestrzegać Sonntagsruhe nawet wówczas, gdy zamiast ludzi w placówce klientów obsługują maszyny, a sklep jest tzw. placówką automatyczną. Dla firmy Tegut, która słynie właśnie z tego, że jest innowacyjną siecią i wiele jego obiektów jest zautomatyzowanych, to niezrozumiały wymóg. Prawodawca wymógł jednak na punktach, które sprzedają bezobsługowo artykuły spożywcze, by również respektował prawo. Tegut próbował walczyć o swoje racje w sądzie w Hesji, ale przegrał.

Robot jak człowiek i chrześcijanin

Pozew wniósł niemiecki związek sektora usług Verdi, który stanowczo sprzeciwia się niedzielnym zakupom, powołując się na potrzebę zapewnienia pracownikom czasu wolnego dla rodziny i wypoczynku. Tyle że zautomatyzowane sklepy Tegut, które wyglądają jak wielkie, owalne przyczepy kempingowe z dachami porośnieymi trawy, oferują niezbędne artykuły, takie jak mleko, masło, świeżą żywność, czy produkty zdrowotne, całkowicie bez udziału człowieka. Pracownicy konserwujący urządzenia odwiedzają, co prawda, sklepy, ale robią to w ciągu tygodnia. Tegut zaznacza więc, iż niedziele zazwyczaj nie wymagają interakcji z pracownikami. Firma już podjęła decyzję o wstrzymaniu planów ekspansji w Hesji.

Czytaj więcej

Powstał nowy humanoidalny robot. Jest „przerażająco sprawny” i bardziej ludzki

Niemal 51 proc. mieszkańców Niemiec to chrześcijanie. Z drugiej strony wielu właścicieli małych firm w Niemczech, w tym Stab, uważa, że ​​Sonntagsruhe to relikt przeszłości, z którym należy się uporać.

Zakaz handlu w niedziele

W Polsce również obowiązuje zakaz handlu w niedzielę. Przepisy budzą jednak wiele kontrowersji. Obecni koalicjanci zapowiadali ich luzowanie, ale to z kolei budzi obawy małego biznesu, który - dzięki ograniczeniom - jest w stanie minimalizować straty do dyskontów.

Czytaj więcej

Roboty zyskają „zdrowy rozsądek”. Będą jak ludzie

W naszym kraju, co istotne, z zakazu wyłączone są m.in. właśnie sklepy automatyczne. Taki autonomiczny format rozwija nad Wisłą choćby sieć Żabka. Ale na "roboty" w handlu detalicznym stawiają też inni gracze. Pod koniec ub. r. Orlen rozpoczął testy pierwszego punkt automatycznej sprzedaży pod marką Orlen w Ruchu. Koncept sklepu, który oferuje różnorodną gamę produktów, dostępnych przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, to element programu Orlen Skylight Accelerator, a pomysłodawcą projektu jest polski start-up Zinu Shop. Własny model autonomicznego sklepu, we współpracy z firmą HemiTech, testują też naukowcy z Politechniki Śląskiej. Placówkę uruchomiono właśnie w Gliwicach przed Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym uczelni.

Globalne Interesy
Europejski konkurent Starlinka rośnie jak szalony. Jest w stanie zastąpić system Muska?
Globalne Interesy
Odwołany prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Za Falcona?
Globalne Interesy
Sześć Małych Smoków. Chiny wypuszczają nowe firmy, które mają podbić świat
Globalne Interesy
Ile Polska może zarobić na podatku od big techów? Aż trudno uwierzyć, ile dziś płacą
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Globalne Interesy
Polski rząd uderza w amerykańskie koncerny. Będzie podatek
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń