Zaskakujący skok sprzedaży elektroniki. Jaki sprzęt i marki zyskują najbardziej?

Sprzedaż smartfonów w II kw. br. urosła o 12 proc. i to trzeci kwartał wzrostów z rzędu. Niespodziewanie wystrzelił popyt na tablety: zwiększył się w rok o ponad jedną piątą.

Aktualizacja: 06.08.2024 06:34 Publikacja: 06.08.2024 04:22

Sprzedawcy elektroniki użytkowej mają powody do zadowolenia. A klienci?

Sprzedawcy elektroniki użytkowej mają powody do zadowolenia. A klienci?

Foto: Adobe Stock

Spowolnienie w branży elektroniki użytkowej powoli przechodzi do historii. Po słabym okresie po pandemii teraz widać na rynku wzrosty. I dotyczy to niemal każdej kategorii produktów. Najnowsze statystyki napawają optymizmem. Wystarczy spojrzeć na rynek smartfonów w Europie – tu dostawy rok do roku skoczyły w okresie od kwietnia do końca czerwca o 14 proc. A to poziom wzrostów wyższy od globalnej średniej (12 proc.).f

Sprzedaż smartfonów znów rośnie

Światowa sprzedaż smartfonów w II kwartale br. urosła o 12 proc. To wyraźny sygnał poprawy kondycji w branży, bo to już trzeci kwartał wzrostów z rzędu. Eksperci studzą jednak emocje. Nie spodziewają się, by cały 2024 r. zakończyły dwucyfrowe wzrosty. Toby Zhu, analityk firmy Canalys, wskazuje na sezonowy skok sprzedaży i przekonuje, iż w II półroczu mało realne jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki. Jego zdaniem prawdopodobnie 2024 r. zakończy się więc na tym rynku średnio jednocyfrowym poziomem wzrostu.

Czytaj więcej

Darmowa naprawa telefonu i komputera. To ma być rewolucja w elektronice

Globalne dostawy smartfonów w II kwartale sięgnęły pułapu 289 mln szt. To nieznacznie mniej niż w I kwartale br., ale porównywalnie do analogicznego okresu w 2020 i 2022 r. Jak podaje Canalys, najmocniej rosły chińskie marki: sprzedaż Xiaomi zwiększyła się aż o 27 proc., a Vivo i Transsion (swoje telefony pod brandem Infinix, Itel i Tecno produkuje w Chinach, Pakistanie, Indiach i Bangladeszu) o odpowiednio 19 i 12 proc. Dla porównania liderzy rynkowi, czyli Samsung i Apple, rośli w tempie 1–6 proc.

Sztuczna inteligencja napędza komputery

Niespodziewanie wystrzelił natomiast rynek tabletów – w II kwartale zapotrzebowanie na te urządzenia wzrosło aż o przeszło 22 proc. (najmocniej urośli chińscy producenci: Huawei – o 40 proc., a Xiaomi – o 95 proc.) – wynika z analiz IDC. Solidny wzrost w porównaniu ze słabym II kwartałem 2023 r. dobrze wróży.

Co ważne, pozytywny trend widać też na rynku komputerów, gdzie motorem napędowym stała się sztuczna inteligencja – sprzęty AI wpłynęły na ponad 3-proc. wzrost rynku w II kwartale br. Z raportu firmy Canalys wynika, że na rynek trafiło 62,8 mln pecetów, w tym dostawy notebooków, jak i mobilnych stacji roboczych osiągnęły 50 mln sztuk (wzrost o 4 proc.).

Czytaj więcej

Elektronika z drewna i papieru. Naukowcy mają odpowiedź na rosnącą górę odpadów

Przy tym komputery stacjonarne (w tym stacje robocze), które stanowią 20 proc. całkowitego rynku PC, odnotowały niewielki wzrost, bo zaledwie o 1 proc. (łącznie 12,8 mln szt.). Z raportu Counterpoint Research wynika, że najbardziej zyskały Acer i Lenovo, na których urządzenia popyt w II kwartale wzrósł odpowiednio o 8 i 4 proc. Co ciekawe, analitycy odnotowują ponadto ożywienie na rynku drukarek. Ta kategoria produktów ma się nad wyraz dobrze i niewiele wskazuje, by trend w najbliższej przyszłości miał się zmienić. W 2024 r. prognozowany jest ponad 6-proc. wzrost popytu na drukarki wielofunkcyjne. Co więcej, jak zapowiada Grand View Research, globalny rynek powinien rosnąć do 2030 r. i to średnio w tempie niemal 5 proc. rocznie (co dotyczyć ma zarówno maszyn biurowych, urządzeń 3D, jak i sprzętów typowo konsumenckich).

Globalne Interesy
Netflix w natarciu: bije rekordy i mocno podnosi ceny
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Globalne Interesy
Donald Trump chce wygrać kluczowy wyścig. Nawet pół biliona dolarów na „Stargate”
Globalne Interesy
Intel trafi w ręce Elona Muska? Przymiarki do gigantycznej transakcji
Globalne Interesy
Niemcy czerpią wiedzę o świecie z tego serwisu. Niepokojące wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Globalne Interesy
Kolejna chińska firma na celowniku USA. Pekin już interweniuje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego