Ten wielki kraj wspiera rosyjską wojnę. Tajny kanał dostaw elektroniki dla armii

Od początku agresji na Ukrainę wspierają Kreml dostawami towarów niezbędnych rosyjskiej zbrojeniówce i zakupami surowców. I dobrze na tym zarabiają. Waszyngton ostrzegł, że kontynuacja tych działań odetnie Indie od rynku USA.

Publikacja: 04.09.2024 13:38

Rosjanie sprowadzają komponenty do uzbrojenia z Indii, omijając sankcje

Rosjanie od dwóch lat biorą udział w wojnie przeciw Ukrainie

Rosjanie sprowadzają komponenty do uzbrojenia z Indii, omijając sankcje

Foto: Sztab Generalny SIł Zbrojnych Ukrainy

Jak wynika z korespondencji Kremla, do której dotarł „Financial Times”, Rosja potajemnie kupowała objęte sankcjami towary w Indiach i badała obiekty budowlane w tym kraju, aby zabezpieczyć komponenty elektroniczne na potrzeby swoich działań wojennych.

Elektronika za ropę

Brytyjska gazeta ustaliła, że rosyjskie ministerstwo przemysłu i handlu, sporządziło w październiku 2022 roku poufny plan wydania około 82 miliardów rupii (wówczas 1 miliard dolarów) na zapewnienie dostaw krytycznej dla produkcji broni elektroniki kanałami ukrytymi przed zachodnimi rządami. Rosja i jej indyjscy partnerzy za cel wzięli technologie podwójnego zastosowania – towary do zastosowań cywilnych i wojskowych – które podlegają zachodnim kontrolom eksportu.

Plan, ujawniony w listach do tajnego organu promocji handlu mającego silne powiązania z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa, miał na celu wykorzystanie „znacznych rezerw” rupii zgromadzonych przez rosyjskie banki. Skąd się tam wzięły?

Indie płacą rosyjskim koncernom paliwowym za kupowaną ropę w swoich rupiach (tak stanowi indyjskie prawo). Moskwa musiała na to pójść po nałożeniu zachodnich sankcji. Rupii jednak nie da się na nic wymienić, chyba że na towary z… Indii. I tak powstał łańcuch umożliwiający krajowi-agresorowi zdobycie kluczowych towarów „dostarczanych wcześniej z nieprzyjaznych krajów”.

Czytaj więcej

Koniec kosmicznej potęgi Rosji. Elon Musk zadaje ostateczny cios

Od wznieconej przez Putina wojny, Indie są głównym odbiorcą rosyjskiej ropy naftowej (wcześniej importowały śladowe ilości), a łączny handel obu krajów w roku finansowym 2023–2024 osiągnął najwyższy w historii poziom 66 miliardów dolarów. To pięciokrotny wzrost w porównaniu z rokiem przed inwazją. Część handlu prowadzono w rupiach, pozostawiając Rosję z nadwyżką waluty.

Kreml przyznał, że z powodu amerykańskich sankcji i ograniczeń walutowych ma trudności z repatriacją rosyjskich zysków naftowych. Według osób zajmujących się handlem i zachodnich urzędników, rosyjskie grupy używały rupii do handlu złotem i zakupu towarów, aby uniknąć sankcji.

Rosyjska bezpieka handluje z Indiami

Aleksandr Gapanow, urzędnik rosyjskiego rządu zamieszany w ujawnioną korespondencję, jest zastępcą szefa wydziału „radioelektroniki” ministerstwa. Jest to obszar szczególnie wrażliwy, ponieważ Rosja jest uzależniona niemal w 100 procentach od elektroniki produkowanej za granicą, wykorzystywanej w rakietach, dronach i walce elektronicznej.

Gapanow w październiku 2022 r. zwrócił się do nieprzejrzystej moskiewskiej organizacji powiązanej z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa – Konsorcjum ds. Zagranicznej Działalności Gospodarczej i Międzynarodowej Międzypaństwowej Współpracy Przemysłowej – o przedstawienie planów pozyskania kluczowych komponentów z Indii.

Czytaj więcej

Sankcje? Jakie sankcje. Najnowszy gadżet Apple już w Rosji za... 10 tys. dolarów

Prezes konsorcjum Wadim Pojda odpowiedział, że wypracowało ono „konkretne plany” z rosyjskim przemysłem elektronicznym oraz „odpowiednimi przedstawicielami indyjskiego państwa i prywatnych przedsiębiorstw”, które mają „wysoki potencjał” wykorzystania kremlowskich rupii.

Kryptowaluty mile widziane w Indiach

Pojda nakreślił pięcioetapowy plan pomocy Rosji w wydaniu rupii i zapewnieniu stałych dostaw komponentów podwójnego zastosowania. Rosja utworzy „zamknięty system płatności między firmami rosyjskimi i indyjskimi” poza nadzorem krajów zachodnich, „w tym wykorzystując cyfrowe aktywa finansowe” – napisał Pojda.

Konsorcjum firmy Pojdy w Rosji oszacowało, że może kupić komponenty o wartości do 100 miliardów rupii, w tym części do „sprzętu telekomunikacyjnego, serwerowego i innego złożonego sprzętu elektronicznego” kupionego wcześniej w krajach zachodnich.

Jej członkowie, napisał Pojda, rozpoczęli pilotażowe projekty produkcji w Indiach komponentów zaprojektowanych w Rosji i przeprowadzili „szczegółowe prace nad kwestią zgromadzenie informacji o udziale rosyjskich osób fizycznych i prawnych oraz logistyce dostaw przez państwa trzecie. „Dodatkowe środki można by przeznaczyć na wsparcie wspólnych przedsięwzięć w Indiach” dla fabryk elektroniki potrzebnych „do zaspokojenia potrzeb rosyjskiej krytycznej infrastruktury informatycznej”.

Podmiot prawny konsorcjum powstał w 2013 roku, nominalnie jako narzędzie tworzenia aplikacji. Pojda przejął go i zmienił nazwę w marcu 2022 roku, niecały miesiąc po wydaniu przez Putina rozkazu agresji na Ukrainę. Jeden z zachodnich urzędników potwierdził, że grupa, która w korespondencji, która wyciekła, wspomina o spotkaniach ze służbami bezpieczeństwa, stanowi przykrywkę dla rosyjskiego wywiadu.

Drony z Indii do Rosji przez Kirgistan

Zgłoszenia celne ujawniają również konkretne pozycje, które potencjalnie pasują do działań w ramach projektu. Indyjska firma Innovio Ventures została wymieniona w deklaracjach handlowych jako dostawca sprzętu elektronicznego o wartości co najmniej 4,9 mln dolarów, w tym dronów, do Rosji oraz towarów o wartości 600 tys. dolarów wysłanych do Kirgistanu (ten kraj to często wykorzystywany pośrednik w dostawach sankcyjnych towarów do Rosji). Transakcje te w dokumentach rosyjskich figurowały jako rozliczane w rupiach.

Przesyłki do Rosji obejmują sprzęt elektroniczny o wartości 568 tys. dolarów do użytku w systemach radioelektronicznych rosyjskiej firmy Testkomplekt, która została objęta sankcjami USA i UE. Indyjski biznesmen zaznajomiony z handlem Rosji z Indiami powiedział FT, że Moskwa również przeprowadziła prace nad określeniem zakresu inwestycji w produkcję w Indiach towarów podwójnego zastosowania.

Globalne Interesy
Moderatorzy Facebooka nie wytrzymują pracy i makabrycznych treści. Jest pozew grupowy
Globalne Interesy
USA szykują cios w Chiny. Tym razem to produkt, który znajduje się w milionach domów
Globalne Interesy
Elon Musk zbuduje miasto w prawicowym Teksasie. Przenosi tu spółki i fabryki
Globalne Interesy
Elon Musk bije kolejne rekordy bogactwa dzięki Tesli i Trumpowi. Ile jest wart?
Globalne Interesy
Polska aplikacja wygrała w prestiżowym konkursie Apple. To muzeum w smartfonie
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10