O tym, że CD Projekt planuje kolejnego „Wiedźmina” mówiło się już od dawna, ale firma jeszcze nigdy tego nie potwierdziła. Aż do dziś.

„Dzisiejsze ogłoszenie stanowi pierwsze oficjalne potwierdzenie, że powstaje kolejne pełnoprawne RPG dla jednego gracza w ramach serii Wiedźmin” – czytamy w komunikacie, który dziś po południu trafił na rynek.

Studio przypomina, że ostatnia z dotychczas wydanych odsłon serii  - czyli „Wiedźmin 3: Dziki Gon”  z  2015 r. - zdobyła łącznie ponad 250 nagród Gry Roku. Tytuł doczekał się również dwóch dodatków fabularnych: „Serca z Kamienia” oraz „Krew i Wino”.

Gry o Geralcie z Rivii bazują na książkach autorstwa Andrzeja Sapkowskiego.

Czytaj więcej

To nie gra, to wojna. Ile studia tracą na inwazji Rosji na Ukrainę

Polskie studio nie podało na razie żadnych szczegółów dotyczących nowej gry. Nie znana jest również data premiery.  Zapowiedziało natomiast, że przyszłe projekty CD Projektu będą korzystały z silnika Unreal Engine 5 w ramach zaplanowanej na wiele lat strategicznej współpracy z Epic Games. Dotychczas polskie studio korzystało z REDengine , czyli autorskiej technologii, którą rozwijało od czasu wydanej w 2011 r. gry „Wiedźmin 2: Zabójcy królów”. Ogłoszona dziś współpraca dotyczy nie tylko licencji na Unreal Engine 5, ale też możliwości modyfikowania tej technologii i jej przyszłych wersji. Polska firma i Epic mają współpracować żeby przystosować silnik do obsługi rozgrywki w tzw. otwartych światach. Pierwszym takim tytułem będzie właśnie zapowiedziana gra z serii „Wiedźmin”.

CD Projekt jest największym polskim studiem. Jego flagowe tytuły to „Wiedźmin” oraz „Cyberpunk 2077”. Wycena CD Projektu na warszawskiej giełdzie wynosi ponad 17 mld zł. W poniedziałek na koniec sesji akcje  podrożały o 0,7 proc. do 171,3 zł.