Najwyżej oceniane gry 2018 roku w serwisie Metacritic. Faworyt był jeden

Metacritic, serwis agregujący oceny z branżowych portali, opublikował podsumowanie 2018 r. Red Dead Redemption 2, gra od Rockstar Games opowiadająca historię bandyty działającego u schyłku Dzikiego Zachodu zajęła dwa pierwsze miejsca.

Red Dead Redemption 2 zarówno w wersji na Xbox One i PlayStation 4 zdobyła aż 97 punktów (metascore, maksymalny możliwy wynik to 100, przy założeniu, że gra we wszystkich recenzjach branych pod uwagę dostałaby maksymalną notę). Taki wynik w historii miała tylko Grand Theft Auto V od tego samego studia.

Premiera Red Dead Redemption 2 okazała się najlepszym weekendem otwarcia w historii show biznesu. Gra w 3 dni od premiery wygenerowała 725 mln dol. przychodu. W 2 tygodnie sprzedano 17 mln kopii „GTA na Dzikim Zachodzie”, przekraczając łączny wynik sprzedaży, jaki osiągnęła poprzednia odsłona gry wydana jeszcze w 2010 r.

Rockstar Games

2 lata temu tylko 6 gier osiągnęło wynik większy lub równy 90 punktów. W 2017 było to już 10 różnych tytułów. 2018 przyniósł aż 17 równie świetnych gier. W zestawieni przekłada się to na 24 produkty, gdyż wiele tytułów wyszło na kilka platform. Trzeba jednak podkreślić, że kilka z tych 17 gier to odświeżone tytuły z poprzednich lat, które swoją premierę miały na Nintendo Switch lub były to porty z PC.

Nintendo Switch najlepsze?

W 2018 najwięcej świetnych gier (wynik 90 i więcej) pojawiło się na Nintendo Switch. Na PlayStation 4 i Xbox One po 7. Komputery osobiste mogą pochwalić się tylko jednym takim tytułem.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda z dobrymi „ekskluziwami”, czyli grami, które wyszły tylko na jedną platformę i osiągnęły metascore 75 lub wyższy.

Tutaj króluje PC z aż 33 tytułami. PlayStation 4 ma 13 takich gier, a Nintendo Switch 10. 0 przy Xbox One jest o tyle zaskakujące, co wprowadzające w błąd, gdyż taka liczba powinna się pojawiać już zawsze przy statystykach konsoli Microsoftu. Wynika to z faktu, że koncert z Redmond postanowił swoje ekskluzywne gry wydawać na Windows, więc gry działają zarówno na Xbox One jak i PC z tym systemem. Dlatego chociażby Forza Horizon 4 ujęta w zestawieniu świetnych gier powinna się liczyć.

Klub świetnych gier

Drugą najlepiej ocenianą grą w 2018 i jednocześnie najlepszym tytułem ekskluzywnym okazał się God of War na PlayStation 4, który zdobył 94 punkty. Po 9 latach Sony postanowiło zrestartować serię zmieniając znacząco podejście do legendarnych slasherów. Po tym jak Krotos wybił wszystkich greckich bogów pokazano go w roli ojca, a grę przeniesiono w realia mitologi nordyckiej.

Kolejne miejsce przypadło Super Smash Bros. Ultimate na Switcha. Jest to kolejna odsłona bijatyk, w których grywalne postacie to bohaterowie z przeróżnych gier Nintendo. W tej grze pojedynek między Mario a Linkiem nie powinien nikogo dziwić.

Wspomniana wcześniej Forza Horizon 4 również zdobyła 92 punkty. Tym razem wyścigi w otwartym świecie zawitały do Wielkiej Brytanii, a nowością w serii były dynamicznie zmieniające się pory roku.

Z 92 punktami na liście znajdziemy również Divinity: Original Sin II – Definitive Edition w wersji na Xbox One i PlayStation 4. Ta gra fabularna rozgrywająca się w realiach fantasy nie jest jednak żadną nowością, gdyż wersja na komputery osobiste ukazała się rok wcześniej.

Warta wspomnienia jest Bayonetta 2. Pierwsza część tej gry akcji ukazała się w 2009 r. na wiele platform. Później Nintendo wykupiło prawa do marki i stworzyło ekskluzywny tytuł tylko na Switcha. Jak widać był to bardzo dobry ruch.

Co przyniesie 2019 rok?

Jeśli Naughty Dog wypuści w 2019 roku The Last of Us Part II, będzie to prawdopodobnie najlepiej oceniana gra roku. Poprzednia część, gdyby nie GTA V, byłaby najlepiej ocenianą grą 2013 r. Tamten ekskluzywny tytuł zwieńczył żywot PlayStation 3 i siódmej generacji konsol. Part II ma szansę na to samo w ósmej generacji.

Sporo namieszać może też DOOM Eternal, czyli kontynuacja staroszkolnej strzelanki w nowoczesnym wydaniu. Już w lutym wychodzi Anthem, czyli być czy nie być dla BioWare. W 2019 r. posiadacze Nintendo Switch dostaną nowe Pokemony.

Wśród najbardziej oczekiwanych gier 2019 r. wymienia się również remake Resident Evil 2, Metro Exodus (od naszych wschodnich sąsiadów), Sekiro: Shadows Die Twice, Mortal Kombat 11, Kingdom Hearts III czy Days Gone.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy iPhone12 z 5G, w czterech wersjach i w nowych kolorach

Podczas konferencji koncern Apple zaprezentował z dawna wyczekiwany iPhone12, ale i głośnik HomePod Mini, ...

Comarch może nie być w stanie połknąć całego ZUS

Firma ma problemy z przejęciem największego kontraktu w branży IT od Asseco. Decyzje o ...

Polski hyperloop to 600 km/h po istniejących torach

Pracujący nad projektem kolei próżniowej startup Hyper Poland potrzebował tylko 48 godzin, by na ...

Austriacki sposób na hejt. Komentarz tak, ale z dowodem osobistym

Austria pracuje nad nowymi przepisami, które mają pomóc ograniczyć agresję w internecie oraz epidemię ...

Posiłki zamawiane online trafiły do starszych

Zamówienia posiłków przez internet rosną kilka razy szybciej niż cały sektor gastronomiczny. Trend ma ...

Cyberpunk podbił kurs akcji CD Projektu

Informacje związane premierą gry Cyberpunk 2077 ogłoszone na targach E3 w Los Angeles wywindowały ...