Apple i Google Play usuwają niebezpieczne aplikacje randkowe ukraińskiej firmy

Adobe stock

Trzy aplikacje randkowe zniknęły ze sklepów App Store oraz Google Play po ostrzeżeniach Federalnej Komisji Handlu (FTC).

Według FTC aplikacje stworzone przez ukraińską firmę Wildec mogą być użyte przez przestępców seksualnych polujących w sieci na nieletnich. Aplikacje FastMeet, Meet24 i Meet4U lamią dwie amerykańskie ustawy – Children’s Online Privacy Protection Act (COPPA) chroniącą dane osób poniżej 13 życia oraz ustawę FTC Act.

CZYTAJ TAKŻE: Sympatię goni randkowy serwis dla gejów. Zaskakujące dane

W specjalnym piśmie wysłanym do firmy Wildec FTC zwraca uwagę, że aplikacje nie chronią nieletnich poniże13 roku życia i pozawalają im na swobodne korzystanie z aplikacji, dzięki której są „widoczni” dla innych użytkowników. Aplikacje ukraińskiej firmy pozawalają użytkownikom lokalizować innych użytkowników aplikacji znajdujących się w pobliżu. Przedstawiciele FTC podkreślają, że aplikacja udostępnia dane o płci i wieku użytkownika i dlatego jest niebezpieczna. Może stać się narzędziem dla pedofilów poszukujących nieletnich ofiar.

Agenci FTC nie mieli najmniejszych problemów ze zlokalizowaniem najmłodszych użytkowników aplikacji Meet24. Stwierdzili, ze ich dane są ogólnie dostępne dla każdego, kto ma taką aplikacje.

Ustawa COPPA wymaga od twórców aplikacji specjalnych informacji dla dzieci poniżej 13 roku życia, że muszą uzyskać zgodę rodziców zanim ściągną aplikacje. Wildec nie umieścił takowej w żadnej ze swoich aplikacji.

CZYTAJ TAKŻE: Gejowski portal zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA

Według FTC ukraińska firma miała świadomość, że aplikacje są niebezpieczne dla dzieci, ponieważ kilka osób zostało zatrzymanych po tym, jak za pomocą aplikacji skontaktowało się z nieletnimi użytkownikami. Mimo to Wildec nie podjął żadnych kroków, by zapobiec takim sytuacjom na przyszłość. Zignorował ostrzeżenia amerykańskiej agencji.

Nawet w przypadku aplikacji, które zawierają informacje o konieczności uzyskania zgody rodziców, wykorzystywanie dzieci nadal stanowi poważny problem. Na początku tego roku rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął weryfikację przepisów, które wymagają informacji o wieku użytkowników aplikacji randkowych. Według danych z raportu z 2015 r. opublikowanego w lutym tego roku przez „Sunday Times” wynika, że na Wyspach Brytyjskich doszło do ponad 30 przypadków gwałtu na dzieciach, które pedofile znaleźli przy pomocy takich aplikacji Tinder czy Grindr. Raport zawiera także informacje o ponad 60 porwaniach i innych przestępstwach dokonanych na dzieciach.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Facebook oszalał? Chcą już nawet haseł do e-maili

FTC apeluje do rodziców, by baczniej przyglądali się temu, jakie aplikacje ściągają ich dzieci i zwracali baczniejszą uwagę na te, które udostępniają postronnym dane o wieku oraz lokalizacji ich dziecka. Przestępcy seksualni coraz chętniej używają ich do namierzania swoich ofiar.

W styczniu tego roku policja w USA aresztowała grupę 16 mężczyzn, którzy za pomocą aplikacji randkowych „uławiali się” z 13-15-letniki dziewczynkami i chłopcami na intymne spotkania. Wśród zatrzymanych był nauczyciel, oficer policji oraz kaznodzieja.

Aplikacje Wildec będą mogły wrócić do sklepów Apple i Google Play, ale pod warunkiem, że firma wprowadzi w nich konieczne zmiany i pod warunkiem, że będą adresowane wyłącznie do pełnoletnich użytkowników.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Algorytmy Amazona promują teorie spiskowe

Na liście bestsellerów Amazona w USA znalazła się książka promująca teorie spiskowe „QAnona”. To ...

Unia: trzecie uderzenie w Google’a

Google zapłaci 1,49 mld euro za nadużywanie dominującej pozycji na rynku pośrednictwa w reklamach ...

Super Mario nie żyje

Zmarł Mario Segale, pierwowzór bohatera jednej z najbardziej kultowych gier wszechczasów. Urodzony w 1934 ...

Technospecjały

Co dzień kolejne elektroniczne gadżety – od pięknych i użytecznych po dziwaczne i mało ...

Polacy ubrani online

Online kupuje już 11 mln Polaków w wieku do 64 lat, ale w tej ...

Trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut. Będą nowe regulacje

Bitcoin i inne waluty cyfrowe zyskały popularność m.in. dlatego, że zaoferowały sposób obejścia rządowego ...