Centra przetwarzania danych mają nowego lidera

Bloomberg

Krajowi i zagraniczni operatorzy szykują się do obsługi chmury publicznej. Nowy impuls daje państwowy podmiot.

Już nie ATM, ale Grupa Cyfrowy Polsat jest największym graczem na rynku centrów przetwarzania danych w Polsce – szacuje firma analityczna Audytel. Prymat nad ATM, który dysponuje serwerowniami o wielkości około 8 tys. mkw., dało grupie kontrolowanej przez Zygmunta Solorza przejęcie obiektu Ringier Axel Springer Polska w Krakowie.

Według Grzegorza Bernatka, głównego analityka w Audytelu, różnica między graczami wynosi 250 mkw. Nie jest to więc dużo i kolejność może się szybko zmienić, biorąc pod uwagę, że firmy ciągle rozbudowują obiekty. Dodatkowo operatorzy telekomunikacyjni wykorzystują serwerownie także na własne potrzeby.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

W sumie operatorzy centrów danych w Polsce dysponują około 100 tys. powierzchni dla urządzeń IT. Rośnie ona rocznie o około jedną piątą. Ostatnim przykładem inwestycji jest warszawskie centrum danych amerykańskiej grupy Equinix. Jak mówi Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix Polska, za 34 mln dol. wybudowano obiekt o powierzchni serwerowni 1,4 tys. mkw. Docelowo ma to być około 3,5 tys. mkw.

O zagranicznych gigantach mówiło się, że będą przejmować krajowe firmy. Tak się jednak nie dzieje. Equinix koncentruje się na rozwoju organicznym. – Oczywiście, przyglądamy się rynkowi, patrzymy, jak się rozwija, zmienia. Niemniej koncentrujemy się na rozwoju naszych systemów i oferty – mówi Robert Busz.

W sumie operatorzy centrów danych w Polsce dysponują około 100 tys. powierzchni dla urządzeń IT

– Myślę, że ten rok będzie stał pod znakiem znaczących inwestycji wszystkich graczy – dodaje Busz. – Okazało się, że olbrzymim stymulatorem rynku został Operator Chmury Krajowej (spółka PKO BP i PFR – red.) i inicjatywa związana z tym, aby bardzo dużo funkcji po stronie banków, jak i innych instytucji regulowanych przerzucać do chmury. Dano sygnał operatorom publicznym, takim jak Google Cloud, że Polska może być atrakcyjnym miejscem inwestycji – uważa Busz.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd chce chronić dane w chmurze przed… USA

– Każdy z dużych światowych dostawców chmury publicznej ma plany ekspansji na krajowym rynku, które dotyczą również zasobów infrastrukturalnych – mówi Paweł Olszynka z firmy analitycznej PMR. Jako przykład podaje projekt Vantage Data Centers w Warszawie. – Aż 21 tys. mkw. powierzchni IT netto czyni go zdecydowanie największą inwestycją na polskim rynku – mówi Paweł Olszynka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japoński guru z tajemniczą grą z Mikkelsenem. „Death Stranding” debiutuje 8 listopada

Przyjaźni się z reżyserem Guillermo Del Toro i z aktorem Madsem Mikkelsenem. Obaj pojawią ...

Premierowy zwiastun filmu Nolana w popularnej grze

Christopher Nolan postanowił umieścić zwiastun swojego najnowszego filmu „Tenet” w popularnej grze Fortnite. Pojawił się ...

Polski startup doceniony przez Harvard

Krakowska firma Talent Alpha, powstała ledwie we wrześniu 2018 r., została finalistą prestiżowego konkursu ...

Galaxy Fold, składany flagowiec Samsunga bublem?

Topowy smartfon koreańskiej firmy na dniach pojawi się na polskim rynku, ale wcale nie ...

Algorytm AI błyskawicznie wykrywa koronawirusa

Algorytm AI za pomocą tomografii komputerowej wykrywa u pacjentów infekcje koronawirusem. Jego skuteczność sięga ...

Robot wjechał do szpitala we Wrocławiu. Walczy z wirusem

Samodzielnie jeździ, omija przeszkody i dezynfekuje, ma szybko i skutecznie zlikwidować niebezpieczne drobnoustroje. Celem ...