Centra przetwarzania danych mają nowego lidera

Bloomberg

Krajowi i zagraniczni operatorzy szykują się do obsługi chmury publicznej. Nowy impuls daje państwowy podmiot.

Już nie ATM, ale Grupa Cyfrowy Polsat jest największym graczem na rynku centrów przetwarzania danych w Polsce – szacuje firma analityczna Audytel. Prymat nad ATM, który dysponuje serwerowniami o wielkości około 8 tys. mkw., dało grupie kontrolowanej przez Zygmunta Solorza przejęcie obiektu Ringier Axel Springer Polska w Krakowie.

Według Grzegorza Bernatka, głównego analityka w Audytelu, różnica między graczami wynosi 250 mkw. Nie jest to więc dużo i kolejność może się szybko zmienić, biorąc pod uwagę, że firmy ciągle rozbudowują obiekty. Dodatkowo operatorzy telekomunikacyjni wykorzystują serwerownie także na własne potrzeby.

CZYTAJ TAKŻE: Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

W sumie operatorzy centrów danych w Polsce dysponują około 100 tys. powierzchni dla urządzeń IT. Rośnie ona rocznie o około jedną piątą. Ostatnim przykładem inwestycji jest warszawskie centrum danych amerykańskiej grupy Equinix. Jak mówi Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix Polska, za 34 mln dol. wybudowano obiekt o powierzchni serwerowni 1,4 tys. mkw. Docelowo ma to być około 3,5 tys. mkw.

O zagranicznych gigantach mówiło się, że będą przejmować krajowe firmy. Tak się jednak nie dzieje. Equinix koncentruje się na rozwoju organicznym. – Oczywiście, przyglądamy się rynkowi, patrzymy, jak się rozwija, zmienia. Niemniej koncentrujemy się na rozwoju naszych systemów i oferty – mówi Robert Busz.

W sumie operatorzy centrów danych w Polsce dysponują około 100 tys. powierzchni dla urządzeń IT

– Myślę, że ten rok będzie stał pod znakiem znaczących inwestycji wszystkich graczy – dodaje Busz. – Okazało się, że olbrzymim stymulatorem rynku został Operator Chmury Krajowej (spółka PKO BP i PFR – red.) i inicjatywa związana z tym, aby bardzo dużo funkcji po stronie banków, jak i innych instytucji regulowanych przerzucać do chmury. Dano sygnał operatorom publicznym, takim jak Google Cloud, że Polska może być atrakcyjnym miejscem inwestycji – uważa Busz.

CZYTAJ TAKŻE: Rząd chce chronić dane w chmurze przed… USA

– Każdy z dużych światowych dostawców chmury publicznej ma plany ekspansji na krajowym rynku, które dotyczą również zasobów infrastrukturalnych – mówi Paweł Olszynka z firmy analitycznej PMR. Jako przykład podaje projekt Vantage Data Centers w Warszawie. – Aż 21 tys. mkw. powierzchni IT netto czyni go zdecydowanie największą inwestycją na polskim rynku – mówi Paweł Olszynka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Facebook tworzy zaskakującą grę VR. Będziesz miał avatara

Dyrektor generalny Facebooka Mark Zuckerberg zapowiedział nowy projekt z zakresu wirtualnej rzeczywistości – Facebook ...

Alcarelle: ten alkohol ma raz na zawsze wyeliminować kaca

Ponad 40 lat badań brytyjskiego naukowca może przełożyć się na przyjemne poranki po imprezie, ...

Technospecjały

Co dzień kolejne elektroniczne gadżety – od pięknych i użytecznych po dziwaczne i mało ...

Założyciel Amazona i najbogatszy człowiek, rozwodzi się. Powód? Lauren Sanchez

Od czasu, kiedy Jeff Bezos zamieścił informację o rozwodzie z żoną MacKenzie na Twitterze, ...

Kobiety zdominowały gry mobilne

Polski gracz jest wykształcony, wcale nie najmłodszy, równie często to kobieta, jak i mężczyzna ...

Czy starczy papieru toaletowego podczas pandemii? Powstał kalkulator

Nie wiesz, czy starczy ci papieru toaletowego do końca pandemii? Nie ma sprawy, jest ...