Wielkie centra danych w Polsce na sprzedaż

Adobe Stock

ATM, lider na rynku centrów danych w kraju, robi „przegląd strategicznych opcji”. Jedna z nich to zmiana właściciela. Na sprzedaż są też inne firmy tego typu.

Poszukiwanie firm do przejęcia, partnerów do joint venture, inwestorów strategicznych lub transakcje o innej strukturze, a także analizę sposobów wykorzystania ewentualnie pozyskanych aktywów lub środków albo żadne z powyższych – zapowiedział ATM, właściciel marki Atman, prowadzący centra przetwarzania danych liczące około 8 tys. mkw. i świadczący usługi telekomunikacyjne klientom biznesowym. Główną serwerownię ma na warszawskiej Pradze, obok siedziby spółki wycenianej ostatnio na giełdzie na około 300 mln zł.

Prawie rok temu w katastrofie lotniczej zginął współzałożyciel i główny akcjonariusz firmy – Tadeusz Czichon. Jego spadkobiercy niedługo potem sprzedali akcje MCI. To właśnie to, że ATM należy dziś do inwestora finansowego, sprawia, że Paweł Olszynka z firmy doradczej PMR nie jest zdziwiony zapowiedzią ewentualnej sprzedaży. – Analogiczna sytuacja jest z Grupą 3S, gdzie nowego inwestora poszukuje fundusz Enterprise Investors. Z moich informacji wynika, że decyzję o sprzedaży centrum danych Onet w Krakowie podjął też Ringier Axel Springer – mówi Olszynka.

CZYTAJ TAKŻE: Chmura rośnie jak szalona. Kto się liczy?

Według niego ten wysyp to m.in. efekt zainteresowania Polską ze strony globalnych graczy, takich jak Equinix i EdgeConneX. Wśród potencjalnych kupujących wymienia Interxion, Digital Reality i KDDI.

Jednak nie jest pewne, czy firmy te faktycznie będą przejmować. Robert Busz, szef Equiniksa na Polskę, podtrzymuje, że grupa chce się tu rozwijać organicznie. Właśnie buduje kolejny obiekt.

Dlatego bardziej prawdopodobne wydaje się, że ATM zainteresuje się krajowy podmiot. Kilka lat temu mógł trafić do grupy Netii. – Nie wykluczamy zainteresowania przejęciami na rynku centrów danych, ale nie jest to temat dla nas najważniejszy – mówi Karol Wieczorek, rzecznik Netii.

CZYTAJ TAKŻE: Oprogramowanie na zlecenie może być hitem outsourcingu

ATM pasowałby do T-Mobile, który przez pożar w pobliżu stracił w br. jeden obiekt. Konrad Mróz z biura prasowego telekomu zapowiedział, że komentarza w tej kwestii nie będzie.

– ATM to jeden z klejnotów w koronie polskiego rynku data center. Spodziewam się, że przy odpowiedniej cenie bez problemu znajdzie nabywcę – uważa Grzegorz Bernatek z firmy doradczej Audytel. Zwraca uwagę, że ATM postawił na udostępnianie infrastruktury, a usługi w chmurze pozostawił wydzielonej z niej Atende. – Moim zdaniem popyt na usługi centrów danych, wiązany z przekonaniem, że rosnąć będzie zapotrzebowanie na outsourcing i usługi zewnętrznych firm kolokacyjnych, okazał się mniejszy, niż zakładano – tłumaczy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowa aktywność hakerów. Atakuje AI i roje botów

Spadło wykorzystanie szkodliwego oprogramowania służącego do tzw. kopania kryptowalut. Nie oznacza to jednak, że ...

Sajgonki z wegańską wieprzowiną. Pierwsze będą Chiny

Koncern Beyond Meat zapowiedział rozpoczęcie sprzedaży wegańskiej wersji ulubionego mięsa Chińczyków – mielonej wieprzowiny. ...

Na giełdę idzie kontrowersyjny jednorożec. Wycena: 47 mld dol.

We Company, do której należy startup WeWork, planuje debiut giełdowy, z którego chce pozyskać ...

Adam Małysz negocjuje z producentem gier

Road Studio podpisało list intencyjny ze znanym polskim skoczkiem narciarskim. Będzie doradzał spółce jako ...

Will Smith inwestuje w startupy. Sprzymierzył się z gwiazdą piłki

Ikona japońskiego futbolu oraz gwiazdor Hollywood połączyli siły, by wspomóc szalone projekty Elona Muska. ...

Apka zorganizuje mecz na osiedlowym Orliku

Startup braci Hudeckich z Limanowej zamierza ułatwić aktywność fizyczną po pandemicznym zastoju. Ich platforma ...