Polscy giganci technologiczni docenieni w Wiedniu. Nowy indeks

Bloomberg

Vienna Stock Exchange rozpoczęła dziś obliczanie nowego wskaźnika, obejmującego spółki z sektora nowych technologii z Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej. Są tam polskie akcenty.

„Branża oprogramowania w regionie mocno się rozwinęła w ostatnich latach i wytworzyła innowacyjne produkty oraz hity. Największe firmy w indeksie to czeska firma programistyczna Avast (twórca programów antywirusowych), jedna z największych firm programistycznych w Europie, Asseco, a także polski programista i wydawca gier komputerowych, CD Projekt” – czytamy w komunikacie przesłanym dziś rano przez biuro prasowe Vienna Stock Exchange.

Tamtejsza giełda podkreśla, że płynność obrotu w nowym wskaźniku jest zagwarantowana z uwagi na dobór spółek – do indeksu trafiły te, które mają najwyższe obroty w danym sektorze.

Vienna Stock Exchange informuje również, że nowy indeks może być wykorzystywany jako instrument bazowy dla produktów finansowych, takich jak certyfikaty, warranty, obligacje, fundusze ETF (Exchange Traded Funds) lub standardowe instrumenty pochodne, w tym kontrakty futures i opcje.

CD Projekt jest największą, krajową spółką na warszawskiej giełdzie pod względem kapitalizacji. Aktualnie przekracza ona 35,5 mld zł (kurs dziś rośnie o 1,8 proc.). Z kolei Asseco jest największym producentem oprogramowania w Polsce oraz największą pod względem kapitalizacji spółką z krajowego indeksu WIG-informatyka. Obecnie rynek wycena Asseco Poland na ponad 5,5 mld zł (kurs dziś rośnie o 1,4 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Drukowanie 3D i triumfalny powrót gospodarki na żądanie

Współczesne społeczeństwa konsumpcyjne postawiły na szybkie zaspokajanie potrzeb. Powstała w ten sposób gospodarka na ...

Kiosk e-medyczny prześwietli pracownika

PZU Zdrowie rozpoczęło testy kiosku telemedycznego dla swoich pracowników. Spółka jest zadowolona z popularności, ...

Edukacja w XXI wieku – trendy i użyteczne narzędzia

Wirtualna edukacja sama zapukała do naszych drzwi. Nowe realia zmieniły nasze życie. Inaczej pracujemy, robimy ...

Uber sprawdzi przestrzeganie obowiązku noszenia masek. Prosty sposób

Uber wykorzysta aplikacje selfie, by sprawdzić, czy kierowcy na pewno noszą maski. Także pasażerowie ...

Apple i Google szykują broń na Covid-19. O tym projekcie jest głośno

Technologia Apple’a i Google’a pozwalająca na śledzenie rozprzestrzeniania się pandemii ma być gotowa już ...

Zmiany w bankach mające zwiększyć bezpieczeństwo okazją dla… hakerów

Zapisy unijnej dyrektywy, które mają zwiększyć konkurencję i bezpieczeństwo w bankowości mogą wykorzystać oszuści ...