Polscy giganci technologiczni docenieni w Wiedniu. Nowy indeks

Bloomberg

Vienna Stock Exchange rozpoczęła dziś obliczanie nowego wskaźnika, obejmującego spółki z sektora nowych technologii z Europy Centralnej i Południowo-Wschodniej. Są tam polskie akcenty.

„Branża oprogramowania w regionie mocno się rozwinęła w ostatnich latach i wytworzyła innowacyjne produkty oraz hity. Największe firmy w indeksie to czeska firma programistyczna Avast (twórca programów antywirusowych), jedna z największych firm programistycznych w Europie, Asseco, a także polski programista i wydawca gier komputerowych, CD Projekt” – czytamy w komunikacie przesłanym dziś rano przez biuro prasowe Vienna Stock Exchange.

Tamtejsza giełda podkreśla, że płynność obrotu w nowym wskaźniku jest zagwarantowana z uwagi na dobór spółek – do indeksu trafiły te, które mają najwyższe obroty w danym sektorze.

Vienna Stock Exchange informuje również, że nowy indeks może być wykorzystywany jako instrument bazowy dla produktów finansowych, takich jak certyfikaty, warranty, obligacje, fundusze ETF (Exchange Traded Funds) lub standardowe instrumenty pochodne, w tym kontrakty futures i opcje.

CD Projekt jest największą, krajową spółką na warszawskiej giełdzie pod względem kapitalizacji. Aktualnie przekracza ona 35,5 mld zł (kurs dziś rośnie o 1,8 proc.). Z kolei Asseco jest największym producentem oprogramowania w Polsce oraz największą pod względem kapitalizacji spółką z krajowego indeksu WIG-informatyka. Obecnie rynek wycena Asseco Poland na ponad 5,5 mld zł (kurs dziś rośnie o 1,4 proc.).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple reglamentuje sprzedaż iPhonów. Do dwóch na osobę

Koncern Apple postanowił ograniczyć możliwość kupna większej ilości iPhonów przez oficjalny sklep internetowy. W ...

Sklep posprzątają roboty. A co z ludźmi?

Roboty mają pomagać w utrzymaniu porządku i czystości w największej amerykańskiej sieci handlowej Walmart. ...

Sposób na efektywne zarządzanie pracą serwisu

Skrócenie czasu realizacji zleceń serwisowych, zwiększenie jakości i rentowności na każdym etapie realizowanej usługi ...

Kreml oskarża Google`a i Facebooka o ingerencję w sprawy Rosji

Rosyjski regulator mediów i internetu twierdzi, że amerykańscy giganci Google i Facebook, mimo zakazu ...

Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

Koniec z portfelami, kluczami i pinami. Implanty wszczepiane pod skórę mają nam ułatwić życie. ...

100 lat geologii w służbie państwa

Państwowy Instytut Geologiczny obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Z tej okazji dyrektor dr ...