Koronawirus uderzył w producentów oprogramowania

Adobe Stock

Firmy specjalizujące się w usługach IT przez pandemię mogły stracić 500 mln zł. To efekt wstrzymania lub ograniczenia zakresu wielu projektów informatycznych.

Software house’y, czyli przedsiębiorcy tworzący oprogramowanie, podobnie jak wiele innych branż znalazły się w kryzysie. Przez pandemię średnie straty na firmę tego typu sięgnęły w ostatnich miesiącach niemal 700 tys. zł – szacuje Związek Pracodawców Usług IT – SoDA (Software Development Association).

Przeprowadzone w marcu i kwietniu badanie wskazuje, że kondycja całej branży nie jest najlepsza. Ankietowane software house’y zadeklarowały w sumie ponad 52,5 mln zł strat. Najwięcej przedsiębiorstw traciło 100–500 tys. zł, choć były i takie, które jednorazowy ubytek w budżecie liczyły w milionach złotych. Łukasz Czajkowski, Head of Growth w SoDA, wskazuje, iż straty całego sektora w ciągu nieco ponad miesiąca pandemii mogły wynieść 0,5 mld zł. – W działaniach firm widać niepewność co do przyszłości, wstrzymywanie prac, które nie były strategiczne, ale też poszukiwanie nowych dróg – komentuje Michał Moroz z firmy Makimo.

CZYTAJ TAKŻE: Druga młodość IT. Potężne inwestycje w centra danych, chmurę i VPN

Eksperci twierdzą, że to dopiero początek problemów, gdyż jesteśmy na wstępnym etapie kryzysu. – Polskie firmy IT codziennie walczą, by zachować miejsca pracy i konkurencyjność na międzynarodowych rynkach. Na razie robią to skutecznie, ale warto podkreślić, że nasze realia kapitałowe są inne niż technologicznych gigantów z zagranicy – zaznacza Konrad Weiske, założyciel Spyrosoft.

Ale i koncerny mają kłopot. Paweł Pustelnik, dyrektor Future Processing, podkreśla, iż dotąd jeszcze nie wszyscy odczuli skutki kryzysu, ale sytuacja ta może się zmienić w kolejnych miesiącach.

– Mniejsze firmy najszybciej reagowały na Covid-19, a teraz programy oszczędnościowe zaczynają wdrażać duże organizacje. Te decyzje wpłyną negatywnie na branżę IT w drugiej połowie bieżącego roku – prognozuje.

CZYTAJ TAKŻE: Dostawcy IT mają ręce pełne roboty

Michał Moroz jest jednak optymistą co do długofalowego wpływu koronawirusa na sytuację software house’ów. – Będzie on pozytywny, jeśli firmy pozbędą się nieskutecznych projektów IT na rzecz tych przemyślanych, o kluczowym znaczeniu dla biznesu – wyjaśnia.

Z obserwacji SoDA wynika, że duże międzynarodowe firmy dotknięte Covid-19 w ramach oszczędności szukają nowych partnerów biznesowych. – A to stwarza realne szanse dla polskich software house’ów na przejęcie projektów – dodaje Czajkowski.

problemy software house’ów i kryzys związany z pandemią nie uderzą mocno w procesy cyfryzacyjne przedsiębiorstw

Według SoDA negatywny lub bardzo negatywny wpływ epidemii na działalność zadeklarowało 64 proc. respondentów. Co ważne, blisko 30 proc. firm z branży IT nie odczuło zmian w swojej sytuacji, a 6 proc. notowało wręcz pozytywny wpływ.

Wbrew pozorom jednak problemy software house’ów i kryzys związany z pandemią nie uderzą mocno w procesy cyfryzacyjne przedsiębiorstw. Z najnowszych danych IDC wynika bowiem, że tempo digitalizacji będzie co prawda niższe niż w 2019 r., ale pozostanie dwucyfrowe.

– W porównaniu z naszymi prognozami sprzed Covid-19 roczne tempo wzrostu wydatków na digitalizację spadło, ale o zaledwie kilka punktów procentowych – podaje Craig Simpson, analityk z IDC.

W ub.r. globalne wydatki na cyfrową transformację wyniosły ok. 1,2 bln dol. Wartość tego typu projektów rosła w tempie 18 proc. – Zeszły rok był dobry dla rynku, o czym najlepiej świadczą wyniki finansowe wielu graczy w sektorze IT – zauważa Michał Górecko z BPSC (w 2019 r. katowicka spółka zanotowała dynamikę przychodów na poziomie niemal 20 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Firmy IT: długoterminowo zyskamy na koronawirusie

W br. w przypadku dwóch na pięć analizowanych przez IDC sektorów wzrost nie przekroczy 10 proc. Najmniejszy spadek odnotuje digitalizacja w sektorze publicznym (dynamika niższa o 4,3 pkt proc.), podobnie w branży finansowej i infrastrukturalnej (w pierwszej wydatki będą o 13 proc. wyższe, a w drugiej – o 11 proc.). Logistyka i sektor wytwórczy będą miały najniższe tempo inwestycji w cyfrową transformację (wzrost o 9,8 i 8 proc.). – W pierwszej części br. każdy stracił co najmniej miesiąc normalnego funkcjonowania. Firmy wstrzymały wiele procesów, zgubionego czasu nie da się nadrobić. Kolejne miesiące powinny być lepsze – uważa Górecko.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sąd w Nepalu zakazał gry online, bo „ma zły wpływ na dzieci”

Sąd Najwyższy w Katmandu wydał tymczasowy zakaz wprowadzenia na krajowy rynek gry online o ...

Allegro zdradza szczegóły oferty wartej miliardy

Potentat e-handlu chce sprzedać swoje akcje po cenie maksymalnej 43 zł. Zapisy na akcje ...

Trolle kosztują. Unia podwaja budżet walkę z dezinformacją

W roku wyborczym, ze strachu przed akcjami dezinformacyjnymi, Komisja Europejska podwyższa budżet zespołu zwalczającego ...

Rakietę kosmiczną wystrzelono z samolotu. Klapa pionierskiej misji

Firma Virgin Orbit należąca do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona, zanotowała dziś w nocy czasu ...

Paweł Rożyński: Dwóch się bije, trzeci korzysta

Konflikt USA i Chin o handel i prymat technologiczny jest groźny dla światowej gospodarki, ...

Drony pilnują, aby Chińczycy nie grali w madżonga

Policja w wielu chińskich miastach wykorzystuje drony do patrolowania ulic i pilnowania, aby mieszkańcy ...