Serwisy społecznościowe uciekają z Hongkongu. Nawet chiński TikTok

Protesty w Hongkongu
Bloomberg

Opuszczanie Hongkongu przez popularne serwisy ma związek z nową polityką bezpieczeństwa narzucaną przez Chiny.

TikTok jest na cenzurowanym w wielu krajach z powodu domniemanych związków z Chinami oraz rzekomego przekazywania danych użytkowników do Chin. Aplikacji zakazano niedawno w Indiach, które ostatnio miały incydenty graniczne z Państwem Środka, a zakazy rozważane są też w innych krajach. Okazuje się jednak, że aplikacja może też być wycofana przez właściciela. TikTok przestanie bowiem oferować swoje usługi w Hongkongu, wciąż mającym status specjalnego obszaru administracyjnego stowarzyszonego z Chinami.

CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy stworzyli grę, w której zabijasz protestujących w Hongkongu

– W świetle ostatnich wydarzeń, zdecydowaliśmy zaprzestać funkcjonowania aplikacji TikTok w Honkongu – powiedział rzecznik firmy serwisowi BBC.

Firma, obecnie kierowana przez byłego szefa Disneya, Kevina Mayera, zapowiadała już wcześniej, że nie będzie dostosowywać się do żądań chińskiego rządu, by cenzurować treści lub udostępniać danych użytkowników w Hongkongu. Nowe przepisy, narzucone przez rząd w Pekinie byłej brytyjskiej kolonii, przewidują kary za tak szeroko pojęte rzeczy jak działalność wywrotowa, czy kolaborację z zagranicznymi siłami. Według niektórych ekspertów przepisy te umożliwiać mają nawet aresztowanie każdej osoby krytykującej postępowanie Chin o ile znajdzie się na ich terytorium, co skłoniło społeczność serwisu 9gag do umieszczania licznych memów atakujących Chiny i prezydenta ChRL.

Zawieszenie współpracy z policją zapowiadają także działające w Hongkongu Facebook, WhatsApp, Twitter, Google i Telegram (nie mogą one działać w kontynentalnych Chinach, gdzie są cenzurowane). O zawieszeniu współpracy nie poinformowało na razie Apple, które dostosowało się, jak wynika z raportu transparentności, między styczniem a czerwcem do większości żądań władz. Dane władzom przekazywał również Microsoft, który także nie informuje o zmianie w swoim działaniu.

CZYTAJ TAKŻE: Chińskie aplikacje padły ofiarą konfliktu z Indiami

Decyzja TikToka jest wyraźną próbą zrównoważenia oskarżeń o współpracę z Pekinem. Firma zaprzecza, by dzieliła się z chińskimi władzami danymi użytkowników, a pozostanie w Hongkongu po wejściu w życie nowych przepisów, zadało by kłam tym twierdzeniom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Witold Chomiczewski: Klauzula dobrego Samarytanina

Jak działała będzie zaproponowana w projekcie Digital Services Act klauzula oraz jak wpłynie ona ...

Iran likwiduje kopalnie kryptowalut. Były w meczetach

Władze Iranu skonfiskowały blisko tysiąc komputerów, które były używane do nielegalnego wydobywania kryptowalut, m.in. ...

Polska firma inwestuje w belgijskiego startupa. Poskromi światło

Vigo Ventures, grupa inwestycyjna Vigo System z Ożarowa Mazowieckiego i Warsaw Equity Group, zainwestowała ...

Smartfon powoduje zmiany w budowie czaszki? Są dowody

Badacze z Uniwersytetu Słonecznego Wybrzeża w Australii przedstawili dowody na to, że częste korzystanie ...

Nic się nie ukryje. AI oceni poglądy i preferencje seksualne po twarzy

Z ludzkiej twarzy można wyczytać wszystko, nawet poglądy polityczne i orientację seksualną. Tak wynika ...

Apple i Google Play usuwają niebezpieczne aplikacje randkowe ukraińskiej firmy

Trzy aplikacje randkowe zniknęły ze sklepów App Store oraz Google Play po ostrzeżeniach Federalnej ...