Pożar w firmie Polaka uderzył w internet na całym świecie

Octave Klaba pasjonuje się ciężkim brzmieniem gitary i rywalizacją na rynku chmury
Materiały prasowe

Aż ok. 3,6 mln witryn internetowych na całym świecie mogło ucierpieć w wyniku pożaru u europejskiego giganta chmurowego OVH Cloud, który założył mieszkający we Francji Polak Octave Klaba.

W nocy z wtorku na środę spłonęła część centrum danych OVH Cloud w Strasburgu. Serwery SBG2 spaliły się doszczętnie, a infrastruktura SBG1 została uszkodzona. Centra SBG3 i SBG4 odizolowano od ognia a następnie wyłączono. Nie wiadomo czy są sprawne.

CZYTAJ TAKŻE: Pożar u chmurowego giganta. Kłopoty mają polskie firmy

Firma Netcraft, znana z monitorowania ruchu internetowego, opublikowała własną analizę skutków pożaru w centrum danych OVH. Twierdzi, że ofiarą pożaru padło 18 proc. adresów IP hostowanych w chmurze OVH. Na liście są np. agencje rządowe z Wybrzeża Kości Słoniowej i Francji, klienci z Polski, Walii i Wlk. Brytanii, a także kryptowalutowe serwisy. Problem dotknął portali bankowości internetowej, usług poczty internetowej, witryn z wiadomościami i sklepów internetowych. Serwis branżowy Golem podał, że prawie 2 proc. wszystkich domen .fr ucierpiało w wyniku tego incydentu, w tym paryskie muzeum Pompidou.

CZYTAJ TAKŻE: Polak tworzy europejską alternatywę dla Google’a, Amazona i Alibaby

OVH założył Polak – Octave Klaba. Wyjechał z kraju jako nastolatek z ojcem, dyrektorem PGR-u. We Francji skończył studia inżynierskie i w 1999 r. stworzył firmę, pożyczając na nią od rodziny 25 tys. franków (3,8 tys. euro). Jego spółka świadczy usługi w chmurze dla 1,6 mln klientów w 140 krajach i jest uważana za głównego rywala dla takich gigantów chmurowych zza oceanu jak Google, Microsoft i Amazon. Nie przeszkodziło to Moskwie, by wykorzystać fakt pożaru w OVH do wewnętrznych rozgrywek – podało BBC. Kreml zdecydował bowiem o spowolnieniu działania Google (podobnie jak wcześniej Twittera), a oburzonym Rosjanom tłumaczył, że to efekt incydentu w Strasburgu.

CZYTAJ TAKŻE: Spowalniając Twittera, Kreml uderzył w… swoją sieć i portale

OVH szykuje obecnie rezerwową infrastrukturę w innych centrach danych w Roubaix i Gravelines. Planuje też w pilnym trybie rozszerzyć infrastrukturę o około 10 tys. nowych serwerów, aby złagodzić skutki awarii. Operator liczy, że na początku przyszłego tygodnia ruszą centra SBG1 i SBG4. Kilka dni później miałby zostać włączony obiekt SBG3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pandemiczny szał na zakupy w internecie. Wzrosty o 400 proc.

Podczas pandemii lawinowo wzrosło zainteresowanie zakupami online. Nawet o 400 proc. wzrosły e-zakupy spożywcze. ...

Jeff Bezos pozbywa się akcji Amazona. Jego majątek rośnie

Najbogatszy człowiek na świecie sprzedał w tym tygodniu akcje Amazona o wartości 3 mld ...

Polska firma robi supersłuchawki dla światowych gwiazd muzyki

Z produkowanych w Polsce na indywidualne zamówienie słuchawek korzystają np. Ray Wilson z Genesis, ...

Smart home lepszy niż ubranie. Koronawirus zmienił styl życia

Samsung przeprowadził badanie, jak doświadczenie pandemii wpłynęło na kształtowanie się nowego stylu życia Europejczyków. ...

Huawei usuwa kontrowersyjne reklamy na ekranie blokady

Chiński koncern przeprasza klientów i usuwa reklamy booking.com z ekranów swoich smartfonów. Użytkownicy smartfonów ...

Hit czasów pandemii. Walka w sieci z depresją i stresem

Pandemia rozruszała usługi mental tech. Także w Polsce szybko przybywa aplikacji, które oferują pomoc ...