Pożar w firmie Polaka uderzył w internet na całym świecie

Octave Klaba pasjonuje się ciężkim brzmieniem gitary i rywalizacją na rynku chmury
Materiały prasowe

Aż ok. 3,6 mln witryn internetowych na całym świecie mogło ucierpieć w wyniku pożaru u europejskiego giganta chmurowego OVH Cloud, który założył mieszkający we Francji Polak Octave Klaba.

W nocy z wtorku na środę spłonęła część centrum danych OVH Cloud w Strasburgu. Serwery SBG2 spaliły się doszczętnie, a infrastruktura SBG1 została uszkodzona. Centra SBG3 i SBG4 odizolowano od ognia a następnie wyłączono. Nie wiadomo czy są sprawne.

CZYTAJ TAKŻE: Pożar u chmurowego giganta. Kłopoty mają polskie firmy

Firma Netcraft, znana z monitorowania ruchu internetowego, opublikowała własną analizę skutków pożaru w centrum danych OVH. Twierdzi, że ofiarą pożaru padło 18 proc. adresów IP hostowanych w chmurze OVH. Na liście są np. agencje rządowe z Wybrzeża Kości Słoniowej i Francji, klienci z Polski, Walii i Wlk. Brytanii, a także kryptowalutowe serwisy. Problem dotknął portali bankowości internetowej, usług poczty internetowej, witryn z wiadomościami i sklepów internetowych. Serwis branżowy Golem podał, że prawie 2 proc. wszystkich domen .fr ucierpiało w wyniku tego incydentu, w tym paryskie muzeum Pompidou.

CZYTAJ TAKŻE: Polak tworzy europejską alternatywę dla Google’a, Amazona i Alibaby

OVH założył Polak – Octave Klaba. Wyjechał z kraju jako nastolatek z ojcem, dyrektorem PGR-u. We Francji skończył studia inżynierskie i w 1999 r. stworzył firmę, pożyczając na nią od rodziny 25 tys. franków (3,8 tys. euro). Jego spółka świadczy usługi w chmurze dla 1,6 mln klientów w 140 krajach i jest uważana za głównego rywala dla takich gigantów chmurowych zza oceanu jak Google, Microsoft i Amazon. Nie przeszkodziło to Moskwie, by wykorzystać fakt pożaru w OVH do wewnętrznych rozgrywek – podało BBC. Kreml zdecydował bowiem o spowolnieniu działania Google (podobnie jak wcześniej Twittera), a oburzonym Rosjanom tłumaczył, że to efekt incydentu w Strasburgu.

CZYTAJ TAKŻE: Spowalniając Twittera, Kreml uderzył w… swoją sieć i portale

OVH szykuje obecnie rezerwową infrastrukturę w innych centrach danych w Roubaix i Gravelines. Planuje też w pilnym trybie rozszerzyć infrastrukturę o około 10 tys. nowych serwerów, aby złagodzić skutki awarii. Operator liczy, że na początku przyszłego tygodnia ruszą centra SBG1 i SBG4. Kilka dni później miałby zostać włączony obiekt SBG3.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kreml wzywa Google na dywanik. Chodzi o Krym

Przewodniczący Dumy wzywa amerykański koncern Google, by wyjaśnił mające zdaniem Rosjan miejsce, łamanie rosyjskiej ...

Piotr Dubno: Trendy technologiczne coraz mocniej wpływają na tradycyjną telewizję

Rozwój technologii, rozwiązań mobilnych oraz coraz lepszego i łatwiejszego dostępu do internetu wszechrzeczy zmienia ...

Sprzedaż „Cyberpunka” spada. Ceny również, nawet o 50 proc.

Zagranicą największe sklepy, jak Amazon czy Best Buy, znacząco obniżają ceny polskiej gry. W ...

Wielki serwis społecznościowy przejmuje… bank

Rosyjski Yandex poinformował, że przejmuje bank Acropol za 1,1 mld rubli, czyli 14,8 mln ...

Krzysztof Rybiński: Demokracja zanika i zastępuje ją algokracja

Gdyby Marks dzisiaj żył, byłby zadowolony. Przechodzimy od demokracji i kapitalizmu do algokracji – ...

Youtube oznaczał filmy z Notre Dame jako teorie spiskowe

Wkrótce po tym, jak największe stacje telewizyjne uruchomiły na Youtube swoje transmisje z Paryża, ...