Nie można zablokować strony internetowej dla samobójców. Nie żyją już setki osób

Mimo licznych skarg, ostrzeżeń i działań policji witryna internetowa promująca samobójstwa ma się dobrze. Strona założona przez odludka z Alabamy obfituje w drastyczne opisy, w jaki sposób i czym jej użytkownicy mogą zakończyć swoje życie.

Publikacja: 28.10.2023 11:04

Tylko w Wielkiej Brytanii za sprawą toksycznego forum życie straciło 88 osób. Policja i sądy nie mog

Tylko w Wielkiej Brytanii za sprawą toksycznego forum życie straciło 88 osób. Policja i sądy nie mogą sobie poradzić z tym problemem

Foto: Stock Adobe

Forum internetowe, którego nazwy BBC postanowiło nie wymieniać ze względów bezpieczeństwa, jest wciąż łatwo dostępne dla każdego, w tym dla dzieci. I to mimo wielu ostrzeżeń skierowanych do rządu przez policję i szereg dochodzeń – twierdzą dziennikarze. Rodziny zmarłych osób, z których najmłodsza miała zaledwie 17 lat, twierdzą, że brak działań doprowadził do większej liczby zgonów, których można było uniknąć. Teraz żądają śledztwa.

Jeden z koronerów po raz pierwszy ostrzegł rząd o tym co się dzieje na forum w grudniu 2019 r. Przykładem jest los Callie Lewis, która została zdiagnozowana jako osoba autystyczna i zmagała się z przewlekłą depresją i myślami samobójczymi. Zaledwie nieco ponad miesiąc była członkiem forum. Tam znalazła inspirację, jak zakończyć swoje życie. – Myślę, że gdyby nie te fora, moja córka miałaby trudności ze znalezieniem informacji, których szukała na temat tego, jak umrzeć – powiedziała BBC Sarah, matka Callie.

Czytaj więcej

Koszmarny błąd poczty. Niesłusznie skazano 736 osób

Śledztwo w sprawie śmierci Callie pokazało wyraźnie rolę, jaką odegrało forum. Po przeprowadzeniu dochodzenia koronerzy mają obowiązek zwrócić się do organów publicznych, firm i osób fizycznych z prośbą o wyjaśnienie, jakie kroki planują podjąć, aby zapobiec podobnym zgonom w przyszłości. Nazywa się to raportem dotyczącym zapobiegania przyszłej śmierci. Ma on jednak wyłącznie charakter doradczy i nie określa, jakie działania należy podjąć.

BBC odkryło, że w sumie co najmniej sześciu koronerów napisało pisma do agencji rządowych, żądając podjęcia działań w celu zamknięcia forum. Prowadzono już dochodzenia w sprawie powiązanych z nim zgonów, ale nie podjęto skutecznych działań.

Popularne forum dla samobójców

Forum ma charakter międzynarodowy i jest dobrze znane w wielu krajach wśród osób zmagających się z depresją i myślami samobójczymi. Zrzesza ponad 40 tys. członków na całym świecie. Opublikowano na nim ponad 2 mln wiadomości, a wiele z nich jest przerażająco drastycznie opisuje, w jaki sposób i czym jego uczestnicy zamierzają zakończyć swoje życie.

Witryna jest prowadzona anonimowo. Jednak BBC udało się wyśledzić jednego z założycieli. Lamarcus Small mieszka na przedmieściach Huntsville, miasta w amerykańskim stanie Alabama. Jest odludkiem, rzadko wychodzi z domu. Twierdzi, że nie jest już zaangażowany na forum. Rodziny ofiar uważają Smalla za odpowiedzialnego za setki zgonów na całym świecie.

Były minister spraw wewnętrznych Sajid Javid powiedział BBC, że jego zdaniem witryna jest „toksyczna” i wyraźnie zaprojektowana tak, aby żerować na „niezwykle bezbronnych” osobach. Jego zdaniem znaczna część treści była nielegalna i wezwał policję i organ regulacyjny Ofcom do zbadania sprawy. Rodziny zmarłych chcą wiedzieć, dlaczego nie zrobiono więcej.

Wiele ofiar toksycznego forum

Dochodzenie przeprowadzone przez Narodową Agencję ds. Przestępczości potwierdziło, że przez to forum w samej Wielkiej Brytanii zmarło 88 osób. Rząd twierdzi, że ustawa o bezpieczeństwie w internecie, powinna rozwiązać wiele z tych kwestii. Kiedy ustawa wejdzie w życie, wprowadzi przepisy określające nowe przestępstwo polegające na zachęcaniu do samookaleczenia i zmusi platformy do usuwania tego rodzaju treści, gdy zostaną im zgłoszone.

Forum dla samobójców umieściło niedawno na swojej stronie głównej ogłoszenie, w którym twierdzi, że nie będzie przestrzegać brytyjskiej ustawy o bezpieczeństwie w internecie, a w przyszłości będzie blokować lub ignorować żądania cenzury ze strony obcych rządów.

Forum internetowe, którego nazwy BBC postanowiło nie wymieniać ze względów bezpieczeństwa, jest wciąż łatwo dostępne dla każdego, w tym dla dzieci. I to mimo wielu ostrzeżeń skierowanych do rządu przez policję i szereg dochodzeń – twierdzą dziennikarze. Rodziny zmarłych osób, z których najmłodsza miała zaledwie 17 lat, twierdzą, że brak działań doprowadził do większej liczby zgonów, których można było uniknąć. Teraz żądają śledztwa.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Pracownicy IT z mniejszym wzięciem i zagrożeni przez AI. Ciężki los juniora
IT
Brytyjski gigant oszukany na ogromne sumy. Stworzyli fałszywego dyrektora finansowego
IT
Polskie paradoksy dostosowań do unijnej dyrektywy
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?