Aż 30 proc. stanowisk pracy w Polsce jest podatnych na wpływy generatywnej sztucznej inteligencji (genAI). Nie oznacza to, że te przeszło 5 mln miejsc pracy zniknie, a ludzi zastąpią algorytmy, bo narzędzia AI mają w dużej mierze wspierać i odciążać człowieka. Z badań przeprowadzonych przez NASK i Międzynarodową Organizację Pracy (ILO) wynika jednak, że systemów AI nie można całkowicie zbagatelizować. A bać powinni się zwłaszcza pracownicy biurowi.
W praktyce chodzi o grupę niecałych 5 proc. zatrudnionych, którą najprościej zastąpić sztuczną inteligencją. To ok. 818 tys. miejsc pracy, które mogłyby zniknąć.
Kto straci pracę przez bota?
Fakturzystki, operatorzy edytorów tekstu, archiwiści, telemarketerzy czy korektorzy tekstu – to właśnie te profesje znalazły się wśród 27 zawodów o bardzo wysokiej podatności na automatyzację. Wśród wszystkich zawodów analizowanych pod kątem podatności na AI aż 51 proc. uznano za niepodatne, a kolejne 24 proc. za wykazujące minimalne ryzyko automatyzacji – wynika z raportu NASK „Generatywna sztuczna inteligencja a polski rynek pracy”.
Jednak to właśnie te strategicznie istotne grupy, w których większość zadań może być przejęta przez AI, budzą największe emocje i obawy. Warto przy tym podkreślić, że ryzyko nie jest równo rozłożone. Analiza danych z ILO-NASK Index pokazuje, że w grupie pracowników biurowych aż ponad 71 proc. osób wykonuje zadania możliwe do zautomatyzowania, a niemal połowa (47 proc.) pracuje na stanowiskach o najwyższym stopniu ryzyka. Dzięki udostępnionemu przez NASK narzędziu teraz każdy jest w stanie precyzyjnie sprawdzić, jak bardzo jego profesja jest podatna na automatyzację. Global Index of Occupational Exposure wskazuje, w odpowiedzi na zapytanie użytkownika, w jakim stopniu konkretne stanowisko może zostać przejęte przez genAI. Platforma, która analizuje ponad 2500 zawodów i niemal 30 tysięcy zadań, to precyzyjne narzędzie. Dane wykorzystywane są choćby przez Bank Światowy czy ILO do modelowania globalnych zmian na rynku pracy.
Czytaj więcej
AI może nie tylko pozbawić nas pracy, ale i całkowicie nas zastąpić – ostrzega Geoffrey Hinton, n...