Katarzyna Sacha: Polskie sukcesy są dziś widoczne, ale tylko wybiórczo

mat. pras.

Są obszary branży IT, w których Polskę wskazuje się jako jednego z liderów na globalnym rynku – mówi Katarzyna Sacha, analityk firmy badawczej PMR.

Jak należy oceniać innowacyjność polskiej branży IT? Raczej rzadko słyszy się o dokonaniach polskich wynalazców.

Katarzyna Sacha: Polska branża IT jest sektorem dynamicznie rozwijającym się, a jej innowacyjność jest na wysokim poziomie. Przecież to w Polsce powstają w ostatnim czasie jedne z największych centrów innowacji i rozwoju oraz hubów IT na świecie, gdzie swoje oddziały lokują zagraniczni giganci. Ale właśnie może w tym nierzadko tkwi problem, jeśli chodzi o pozycjonowanie nas jako kraju. Bo te wynalazki powstają bardzo często w środowisku międzynarodowym. De facto pojawia się więc tutaj pytanie o technologiczną suwerenność Polski i rozwój własnych produktów. Niemniej jednak są obszary w branży IT, gdzie Polskę wskazuje się jako jednego z liderów na rynku globalnym.

socha materiały prasowe

 

Na przykład?

Na wysokim poziomie są rozwiązania dla sektora bankowego i fintech, ale też gry tworzone przez polskich producentów, głównie na eksport – jeśli można uznać to za innowacje, ale moim zdaniem tak. Znamiennym przykładem jest niegdysiejszy polski startup, CD Projekt. Przez lata inwestował w technologie i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych deweloperów gier na świecie.

Do najciekawszych segmentów rynku IT zalicza się m.in. te związane ze sztuczną inteligencją, internetem rzeczy i 5G. Polskie firmy są tam obecne?

Tak, jak najbardziej, angażują się w rozwój takich innowacji jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, big data czy 5G. Niemniej jednak skala i efektywność tych działań na razie znajdują się poniżej rynku globalnego, a nawet europejskiego. W pewnym stopniu wynika to z niewspółmiernej podaży do popytu na tego typu rozwiązania. Obecnie polskie firmy w większym stopniu koncentrują się jednak na rozwiązaniach chmurowych, cyberbezpieczeństwa czy aplikacjach mobilnych.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów

Czy małe podmioty mają jakiekolwiek szanse, żeby wyróżnić się na rynku IT w starciu z takimi globalnymi gigantami, jak Google czy Microsoft?

Obecnie na rynku globalnym sukcesy polskich firm są widoczne, ale wybiórczo. Przykładem może być krakowski Comarch, który w sferze internetu rzeczy chce być istotnym graczem w skali globalnej. Ma własną halę laboratoryjno-produkcyjną IoT Lab, poświęconą tej gałęzi biznesu.

Moim zdaniem podobna tendencja utrzyma się również w dłuższej perspektywie i na razie nie spodziewałabym się masowego zastosowania polskich rozwiązań na skalę światową, jak ma to chociażby miejsce w przypadku Google’a czy Microsoftu. Niemniej jednak inwestycje w Polsce w tych obszarach rynku IT w kolejnych latach będą coraz większe. Wymusi to na firmach postępujący trend transformacji biznesu.

Coraz częściej innowacje mają charakter ponadnarodowy. Czy podział na wynalazki krajowe i zagraniczne ma jeszcze sens i jak w takiej sytuacji zarządzać prawami własności?

Jeśli chodzi o prawa patentowe wynalazku opracowanego w gronie międzynarodowym, to należą one do matki spółki działającej globalnie i kraju, w którym jest ona prawnie zarejestrowana.

Sposób w jaki patrzymy na daną innowację, zależy od przyjętej perspektywy. Z punktu widzenia gospodarczego powinna mieć wymiar krajowy. A patrząc przez pryzmat biznesu, jako taki liczy się brand i zespół tworzących go ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wartość kryptowalut przebiła bilion dolarów. Szalone wzrosty bitcoina

Łączna wartość rynkowa kryptowalut po raz pierwszy w historii przekroczyła 1 bilion dol. Pomógł ...

Apple rzuca wyzwanie motoryzacyjnym gigantom

Na rynku technologii tzw. samojezdnych pojazdów robi się gorąco. Walka o prymat w tej ...

„Rzeczpospolita” wybrała najbardziej gorące polskie startupy 2021 roku

Prezentujemy przegląd innowacyjnych firm, dla których najbliższe miesiące mają być kluczowe dla ich dynamicznego ...

TikTok podzieli los Huawei? USA chcą się pozbyć chińskiej aplikacji

Sekretarz stanu USA Mike’a Pompeo, powiedział, że Stany Zjednoczone „przyglądają się możliwości” zablokowania chińskich ...

Koronawirus szansą e-sportu. Ale czy łącza wytrzymają?

Gdy z powodu koronawirusa opustoszały stadiony i hale sportowe, zamknięte zostały uczelnie i szkoły, ...

Rosyjski komunikator Telegram może zatopić Macrona. Kto za nim stoi?

Prezydent Francji używał do prywatnych rozmów zupełnie nieautoryzowanego komunikatora Telegram, stworzonego przez rosyjskiego biznesmena ...