Katarzyna Sacha: Polskie sukcesy są dziś widoczne, ale tylko wybiórczo

mat. pras.

Są obszary branży IT, w których Polskę wskazuje się jako jednego z liderów na globalnym rynku – mówi Katarzyna Sacha, analityk firmy badawczej PMR.

Jak należy oceniać innowacyjność polskiej branży IT? Raczej rzadko słyszy się o dokonaniach polskich wynalazców.

Katarzyna Sacha: Polska branża IT jest sektorem dynamicznie rozwijającym się, a jej innowacyjność jest na wysokim poziomie. Przecież to w Polsce powstają w ostatnim czasie jedne z największych centrów innowacji i rozwoju oraz hubów IT na świecie, gdzie swoje oddziały lokują zagraniczni giganci. Ale właśnie może w tym nierzadko tkwi problem, jeśli chodzi o pozycjonowanie nas jako kraju. Bo te wynalazki powstają bardzo często w środowisku międzynarodowym. De facto pojawia się więc tutaj pytanie o technologiczną suwerenność Polski i rozwój własnych produktów. Niemniej jednak są obszary w branży IT, gdzie Polskę wskazuje się jako jednego z liderów na rynku globalnym.

socha materiały prasowe

 

Na przykład?

Na wysokim poziomie są rozwiązania dla sektora bankowego i fintech, ale też gry tworzone przez polskich producentów, głównie na eksport – jeśli można uznać to za innowacje, ale moim zdaniem tak. Znamiennym przykładem jest niegdysiejszy polski startup, CD Projekt. Przez lata inwestował w technologie i obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych deweloperów gier na świecie.

Do najciekawszych segmentów rynku IT zalicza się m.in. te związane ze sztuczną inteligencją, internetem rzeczy i 5G. Polskie firmy są tam obecne?

Tak, jak najbardziej, angażują się w rozwój takich innowacji jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, big data czy 5G. Niemniej jednak skala i efektywność tych działań na razie znajdują się poniżej rynku globalnego, a nawet europejskiego. W pewnym stopniu wynika to z niewspółmiernej podaży do popytu na tego typu rozwiązania. Obecnie polskie firmy w większym stopniu koncentrują się jednak na rozwiązaniach chmurowych, cyberbezpieczeństwa czy aplikacjach mobilnych.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów

Czy małe podmioty mają jakiekolwiek szanse, żeby wyróżnić się na rynku IT w starciu z takimi globalnymi gigantami, jak Google czy Microsoft?

Obecnie na rynku globalnym sukcesy polskich firm są widoczne, ale wybiórczo. Przykładem może być krakowski Comarch, który w sferze internetu rzeczy chce być istotnym graczem w skali globalnej. Ma własną halę laboratoryjno-produkcyjną IoT Lab, poświęconą tej gałęzi biznesu.

Moim zdaniem podobna tendencja utrzyma się również w dłuższej perspektywie i na razie nie spodziewałabym się masowego zastosowania polskich rozwiązań na skalę światową, jak ma to chociażby miejsce w przypadku Google’a czy Microsoftu. Niemniej jednak inwestycje w Polsce w tych obszarach rynku IT w kolejnych latach będą coraz większe. Wymusi to na firmach postępujący trend transformacji biznesu.

Coraz częściej innowacje mają charakter ponadnarodowy. Czy podział na wynalazki krajowe i zagraniczne ma jeszcze sens i jak w takiej sytuacji zarządzać prawami własności?

Jeśli chodzi o prawa patentowe wynalazku opracowanego w gronie międzynarodowym, to należą one do matki spółki działającej globalnie i kraju, w którym jest ona prawnie zarejestrowana.

Sposób w jaki patrzymy na daną innowację, zależy od przyjętej perspektywy. Z punktu widzenia gospodarczego powinna mieć wymiar krajowy. A patrząc przez pryzmat biznesu, jako taki liczy się brand i zespół tworzących go ludzi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zimny prysznic dla rządu. Polskie startupy cienko przędą

Brakuje dobrych projektów, w które mogą inwestować fundusze VC, oraz pieniędzy na międzynarodowy rozwój ...

Bolt uderza w Uber Eats. W tle Chińczycy

Popularna aplikacja oferująca przewozy osób wchodzi na rynek dostaw jedzenia. Usługa ruszyła w środę ...

Przybywa inteligentnych domów. Hitem zamki otwierane smartfonem

Popularność rozwiązań smart home w Polsce rośnie. W ub.r. zdecydował się na nie co ...

Orbita Ziemi to już śmietnik. Rusza wielkie sprzątanie

Na orbicie wokół Ziemi robi się tłoczno i niebezpiecznie. Nowe satelity krążą w towarzystwie ...

Streaming i chmura zdominują gry wideo. Producenci muszą się łączyć

70 proc. firm sektora gier wideo spodziewa się, że w ciągu pięciu lat rynek ...

H&M wyrzucony z chińskiego internetu

Wpisanie nazwy marki „H&M” w chińskich wyszukiwarkach, mapach, witrynach sklepów internetowych czy innych platformach ...