Siła prosto z Wadowic

materiały prasowe

Ponad 50 lat doświadczenia zaprocentowało pozycją lidera polskiego rynku branży hydrauliki siłowej. PONAR Wadowice mocno stawia też na innowacje, budując własne centrum badawczo-rozwojowe.

Po papieskich kremówkach elementy hydrauliczne są drugim eksportowym towarem Wadowic. – Określenie „zawory wadowickie” odnoszące się do naszych produktów na stałe weszło do obiegu wśród klientów – wyjaśnia Piotr Rosikowski, dyrektor ds. badań i rozwoju w PONAR Wadowice. I nic dziwnego, bo w PONAR elementy na potrzeby hydrauliki siłowej produkowane są od połowy lat 70. Wcześniej produkowano tam obrabiarki i narzędzia. W 2010 r. spółka trafiła w ręcę prywatnych inwestorów i przeszła gruntowną restrukturyzację.

Spektrum branż, w których zastosowanie znajdują elementy i systemy hydrauliki siłowej produkowane przez wadowicką spółkę, jest bardzo szerokie. Pozwala to na pełną dywersyfikację rynków zbytu. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie trzeba użyć dużej siły, by coś poruszyć. Poczynając od rolnictwa i maszyn budowlanych, przez metalurgię, hutnictwo, górnictwo, po przemysł lotniczy i wojskowy. Systemy hydrauliki siłowej z reguły są niewidoczne, ale porównujemy je do organizmu człowieka. Pompa jako serce, filtry jako wątroba, zawory jako narządy sterujące ruchem ciała, olej hydrauliczny jako krew i pomimo że ukryte, to bez nich linia produkcyjna czy też maszyna lub urządzenie, jak ludzki organizm bez serca i układu krwionośnego, nie może funkcjonować – porównuje Marek Warzecha, prezes PONAR.

Spółka mocno stawia także na innowacje. – Jesteśmy w stanie stworzyć bardzo małe partie innowacyjnych zaworów oraz kompletnych systemów hydraulicznych i wysokociśnieniowych na specjalne życzenie klienta – mówi Piotr Rosikowski. Spółka zainwestowała również w budowę centrum badawczo-rozwojowego w Łaziskach Górnych (woj. śląskie). – Dzięki tej inwestycji scentralizujemy prace badawcze ze wszystkich naszych oddziałów i spółek grupy. Synergia wiedzy oraz doświadczeń naszych pracowników pozwoli nam badać i rozwijać nasze produkty, a także dostosować się do potrzeb naszych klientów – zapewnia prezes spółki.

PONAR Wadowice ma ambitne plany. – Zwiększamy swoją sprzedaż na rynkach zagranicznych, a także rozwijamy nasze produkty pod kątem integracji z systemami elektroniczno-informatycznymi. Wkrótce będziemy to robić w nowoczesnym centrum badawczo-rozwojowym – wylicza prezes Warzecha. W planach spółki jest także wejście na Giełdę Papierów Wartościowych oraz akwizycje uzupełniające portfolio produktowe.

Mogą Ci się również spodobać

Nie uderzysz już robota. Maszyny zyskają prawa

Wraz z rozwojem sztucznej inteligencji stajemy przed wyzwaniami etycznymi dotyczącymi np. traktowania robotów. Już ...

Koniec najbardziej znanych targów komputerowych na świecie

Spółka Deutsche Messe AG poinformowała, że nie będzie już organizować targów CeBIT w Hanowerze. ...

Hakerzy mogą w banalny sposób sparaliżować Nowy Jork

Naukowcy z Georgia Institute of Technology zbadali, jakie skutki mogą wywołać hackerzy atakujący auta ...

Podpis elektroniczny w chmurze wchodzi do służby zdrowia

Digitalizacja sektora ochrony zdrowia rodzi wiele szans dla prywatnych dostawców usług informatycznych. Coraz mocniej ...

Startup pomaga sprzedawać najbardziej śmierdzący owoc świat

Singapurski startup DiMuto uruchomił platformę rozproszonej bazy danych (blockchain), która będzie śledzić eksport 4 ...

Lodowata Islandia gorącym miejscem dla centrów danych

Niskie temperatury ułatwiające naturalne chłodzenie oraz tania energia geotermalna to prawdziwy magnes dla ogromnych ...