Polska technologia wchodzi do japońskich domów

Urządzenia smart home, produkowane przez założoną przez Macieja Fiedlera firmę Fibaro, trafią do kraju kwitnącej wiśni.

Spółka z wielkopolski porozumiała się w tej sprawie z KDDI, jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych w Japonii. Fibaro na ten azjatycki rynek dostarczy trzy produkty z zakresu tzw. inteligencji budynkowej: wall plug (inteligentny włącznik urządzeń elektrycznych z funkcją pomiaru energii), motion sensor (bezprzewodowy czujnik ruchu, natężenia światła i poziomu temperatury) oraz door/window sensor (czujnik zbliżeniowy z funkcją pomiaru temperatury). To zestawy czujników i przełączników, które pozwalają sterować zdalnie (za pośrednictwem aplikacji) głównymi funkcjami domu i dbać o jego bezpieczeństwo. Jak poinformowało Fibaro, kontrakt pomiędzy obiema firmami gwarantuje długoterminowe dostawy wymienionych urządzeń.
Fibaro nie jest już polską firmą. Producenta nowoczesnej technologii smart home kilka tygodni temu przejął bowiem włoski potentat z tej branży – firma Nice. Zapłacił ćwierć miliona złotych. Mimo to produkcja i myśl techniczna pozostają polskie.
– Podpisanie kontraktu na dostawy naszej zaawansowanej elektroniki dla takiego partnera jak KDDI to dla nas duże wyróżnienie – komentuje Krzysztof Banasiak, członek zarządu Fibar Group. – Wchodzimy na rynek bardzo wymagający dla firm spoza Azji i USA, jesteśmy pierwszą firmą z Polski produkującą elektronikę konsumencką, której udało się tego dokonać. Było to dużym wyzwaniem, bo urządzenia nie tylko należało dostosować do nowych częstotliwości i uzyskać dodatkowe certyfikaty na japoński rynek, ale również wymagało przejścia najbardziej szczegółowego audytu fabryki w historii naszej ośmioletniej działalności – dodaje.

Fabryka Fibaro znajduje się w Poznaniu. Firma zatrudnia ok. 400 pracowników.

Mogą Ci się również spodobać

AI załatwi codzienne sprawy

Asystenci głosowi to wierzchołek góry lodowej, jaką są możliwości sztucznej inteligencji. Rewolucja nadchodzi. Rozwój ...

Ruszają państwowe e-kasyno i loterie online

Totalizator Sportowy z przytupem rozpoczyna nowy etap w historii firmy. Spółka liczy, że za ...

Gigantyczny wyciek danych z Instagrama. W sieci telefony celebrytów

W Internecie pojawiła się baza danych, która zawiera ponad 49 milionów rekordów i wśród ...

Rewolucja w elektronice. Telewizory będą przezroczyste

Z roku na rok telewizory stają się większe i szczuplejsze. Ale przyszłością może być ...

Chiński napęd przyszłości. Inspiracją morskie zwierzę

Badacze z uniwersytetu Beihang w Pekinie stworzyli prototyp cybernetycznego latającego kalmara. Zazwyczaj podwodne pojazdy ...

Apple zwalcza kanadyjską gruszkę. Jest pozew i petycja

Kanadyjski startup ma problemy. Apple nie podoba się jego logotyp. Amerykański koncern uznał, że ...