Skuteczny sposób na włamanie, pożar lub zalanie mieszkania

Dzięki systemom smart możemy sterować funkcjami naszego mieszkania
AdobeStock

Deweloperzy dostrzegli potencjał tkwiący w systemach inteligentnego domu i coraz częściej oferują obiekty wyposażone w takie technologie. Z najnowszych badań wynika, że rozwiązania smart home obniżają stres związany z domem i codziennymi obowiązkami.

Włączone żelazko, uchylone okno czy też otwarte drzwi do mieszkania – te wszystko jest w stanie wywołać u nas spory stres. Przeprowadzone przez Fibaro badania wskazują, że u osób, które nie posiadają rozwiązań smart home, reakcja organizmu związana z napięciem emocjonalnym wywołanym podobnymi sytuacjami jest trzykrotnie większa. Co więcej, w wyniku stresu zaburzeniom ulegają też funkcje poznawcze.

Nie myśleć o żelazku

Badaniem objęto dwie grupy osób: posiadających rozwiązania smart home oraz takich, którzy nie wykorzystują tej technologii. Badani byli analizowani pod tzw. względem reakcji skórno-galwanicznej, która pozwala określić poziom napięcia emocjonalnego, a także musieli rozwiązać test, który umożliwia pomiar funkcji poznawczych.

Badanie rozpoczęło się od pomiaru bazowego. W następnej fazie uczestnicy byli pytani o stan zabezpieczeń, aktualną sytuację w ich domach oraz takie zdarzenia losowe, jak pożar, zalanie czy włamanie. Wyniki pokazują, że już sama rozmowa na temat zabezpieczeń w domu zwiększa poziom napięcia emocjonalnego u osób, które nie korzystają z rozwiązań smart home. Wśród badanych z drugiej grupy nie odnotowano z kolei żadnej zmiany – poziom pozostawał taki sam, jak w przypadku rozmowy na neutralne tematy.

Z kolei wyobrażenie sytuacji niebezpiecznej, takiej jak pożar czy zalanie, zwiększyło poziom napięcia emocjonalnego u obu grup. Jednak wśród osób niewykorzystujących smart home, reakcja na te sytuacje była trzykrotnie większa.

Druga część badania (tzw. test Stroopa) wykazała, że sytuacja stresowa związana z domem silniej wpłynęła na osłabienie zdolności do hamowania automatycznych reakcji przez osoby nieposiadające rozwiązań smart home. – Przeprowadzone przez nas badanie wykazuje, że osoby, które nie posiadają rozwiązań smart home, odczuwają istotnie wyższe napięcie emocjonalne związane z sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu. Napięcie to może się jednocześnie przekładać na osłabienie niektórych funkcji poznawczych – komentuje Tomasz Szczurko z HumanGraph.

Według analiz Gfk, nawet co piąty Polak żyje w ciągłym stresie. – Jak pokazały wyniki badań, rozwiązania, które tworzymy w Fibaro, mogą pozytywnie wpływać na ograniczenie stresu. System smart home pozwala na zdalną analizę sytuacji w domu, a to oznacza, że nie musimy cofać się do domu, aby sprawdzić, czy zamknęliśmy drzwi, czy też nerwowo rozmyślać o włączonym żelazku – dodaje Krzysztof Banasiak, wiceprezes Fibaro.

Zamek w aplikacji

Nic dziwnego, że deweloperzy coraz chętniej, realizując inwestycje, wyposażają apartamenty w inteligentne systemy. Współpracę w zakresie smart home zawarły niedawno Echo Investment i Somfy. W konsekwencji wszystkie nowe projekty mieszkaniowe Echo Investment będą wyposażone w inteligentne systemy sterowania, które zapewnią przyszłym mieszkańcom najważniejsze funkcjonalności oraz pozwolą dodawać kolejne – według potrzeb. W mieszkaniach będą montowane centralki – pierwsze tak wyposażone lokale oddane zostaną w warszawskiej inwestycji Widoki Mokotów. Kolejne będą Moje Miejsce w Warszawie i wrocławskie Ogrody Graua. – W ciągu dwóch, trzech lat chcemy się stać prawdziwym smart deweloperem, liderem branży w zakresie smart rozwiązań – twierdzi Waldemar Olbryk, członek zarządu Echo Investment. – Dziś jesteśmy w punkcie startowym, ale w najbliższych trzech latach stworzymy i zaoferujemy klientom 4,5 tys. takich mieszkań – kontynuuje.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Otóż już w wejściu do mieszkania zamek do drzwi – zabezpieczony kodem na poziomie bankowego sejfu – będzie można otworzyć nie tylko kluczem, ale również aplikacją. Użytkownik będzie mógł określać dodatkowo konkretne scenariusze i ustawiać np. ograniczony dostęp dla dzieci czy opiekunki oraz włączyć automatyczne zamknięcie drzwi na noc. Gdy dziecko zapomni klucza, rodzice mogą otworzyć zamek aplikacją w telefonie z drugiego końca miasta, a jeśli nie pamiętamy, czy wychodząc, zamknęliśmy drzwi, łatwo sprawdzimy to w aplikacji. System dodatkowo steruje żaluzjami, sprawdza domknięcie okien, reguluje temperaturę w pomieszczeniu i natężenie oświetlenia.

Mogą Ci się również spodobać

Spersonalizowane nośniki leków

Nanomedycyna dostarcza leki za pomocą wielofunkcyjnych nanonośników. Dystrybucja leku w organizmie bywa niekontrolowana, co ...

Spotify zaskarżył „podatek Apple”

Serwis muzyczny zaatakował amerykańskiego giganta i złożył na niego skargę do Komisji Europejskiej. Daniel ...

Robot stał się bóstwem. Będzie nauczał w buddyjskiej świątyni

Robot Kannon Mindar zbudowany na podobieństwo buddyjskiego bóstwa trafił do świątyni Kodaiji w japońskim ...

ZUS rozwiązuje część umowy z Comarchem

Krakowska firma miała przejąć od Asseco utrzymanie największego systemu informatycznego w Polsce. Jednak ma ...

„Kapitan Marvel” szturmuje kina. Świetny wynik mimo fali hejtu

„Kapitan Marvel” zaliczył kolejny doskonały weekend po swojej rekordowej premierze. Świetne wyniki osiągnął mimo ...

Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Dean Kamen, znany wynalazca, m.in. twórca pojazdu Seagway, który miał zrewolucjonizować transport (nie do ...