Druk protezy trwa pół dnia

Druk przestrzenny może ratować życie, ale w niewłaściwych rękach jest zagrożeniem.

Technologia pozwala dziś już nie tylko na drukowanie drobnych elementów, ale tworzenie dużych i skomplikowanych konstrukcji. Przykładem może być amerykański producent Local Motors, który w 2014 r. w 3D wydrukował samochód, a dokładniej jego szkielet. W elektrycznym modelu Strati zarówno elementy nadwozia, podwozia, jak i wnętrza powstały za pomocą tej technologii. Ale powstających w 3D – mogłoby wydawać się – nietypowych konstrukcji przybywa. Coraz częściej sięga po to rozwiązanie medycyna. W ten sposób wytwarzane są modele ludzkich narządów, m.in. serca. W przygotowaniach do operacji i w trakcie samego zabiegu wykorzystują je m.in. w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Coraz częściej drukowane są również protezy, m.in. dłoni. Wyprodukowanie jej zajmuje do kilkunastu godzin. Protezy 3D stosowane są nie tylko do uzupełniania kończyn, lecz także w protetyce dentystycznej. Podobnych zastosowań szybko przybywa. Powstała już nawet specjalna fundacja – e-Nable Polska – która zajmuje się m.in. zastosowaniami druku 3D w medycynie.

Ale równocześnie z jasną stroną tej technologii zrodziła się ta ciemna. Przykładem może być Liberator – model pistoletu, który każdy może sobie wydrukować. Wystarczy drukarka 3D, projekt pistoletu, który da się ściągnąć z internetu, a także gwóźdź, która ma pełnić rolę iglicy. Na pomysł stworzenia drukowanego śmiercionośnego narzędzia wpadł 25-letni student z Teksasu, czym wywołał burzę. Departament Stanu USA nakazał wycofanie z sieci instrukcji, a jej autor, Cody Wilson, został uznany przez magazyn „Wired” za jednego z najgroźniejszych ludzi na ziemi.

Nie zablokowało to jednak debaty w USA na temat broni palnej drukowanej z plastiku. W te wakacje w sieci znowu zaczęły się pojawiać instrukcje wydruku liberatora. Musiał interweniować sąd w Waszyngtonie, który zakazał w całym kraju publikacji tego typu plików.

Mogą Ci się również spodobać

Uber rusza na giełdę. Kto kontroluje firmę?

Gigant branży przewozu osób, amerykański startup Uber, złożył wreszcie prospekt emisyjny. Już w maju ...

Niedzielny zakaz napędza widzów. Na co chodzimy do kina?

Pierwszy kwartał 2019 r. przyniósł zarówno wzrost widowni, jak i przychodów z biletów. Najpopularniejsze ...

Apple obniża ceny iPhone’ów

Rosnący kurs dolara i rozczarowująca sprzedaż nowych modeli zmusza Apple do rewizji polityki cenowej. ...

Sąd w Nepalu zakazał gry online, bo „ma zły wpływ na dzieci”

Sąd Najwyższy w Katmandu wydał tymczasowy zakaz wprowadzenia na krajowy rynek gry online o ...

Kryptowaluty przyciągnęły 1,6 mld dolarów

Mimo tego, że kryptowaluty wciąż znajdują się w odwrocie, fundusze venture capital i inne ...

Chińskie firmy prywatne chcą podbić kosmos

W ciągu dwóch lat wystrzelą swoje rakiety cztery prywatne firmy z Państwa Środka, dla ...