Reklama

Inteligentny opatrunek uratuje życie żołnierza

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), która jest motorem napędowych innowacji i nowych technologii powstających w USA, rozpisała konkurs na inteligentne opatrunki.

Publikacja: 19.02.2019 11:30

Amerykańska agencja rządowa chce wyposażyć żołnierzy w bandaże, które zaaplikują leki i antybiotyki

Amerykańska agencja rządowa chce wyposażyć żołnierzy w bandaże, które zaaplikują leki i antybiotyki

Foto: Adobe Stock

Chodzi o na szybką i skuteczną opiekę medyczną dla żołnierzy na polu walki. To tam urazy z reguły są wyjątkowo ciężkie, a warunki niesienia pomocy – trudne. W przyszłości rozwiązaniem mogłyby być właśnie inteligentne bandaże oraz systemy przewidujące i automatycznie reagujące na potrzeby pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze zbroją się w gogle

DARPA w ramach programu Bioelectronics for Tissue Regeneration (BETR) pomoże w rozwoju i finansowaniu innowacyjnych urządzeń, które będą na bieżąco śledzić regenerację ran i stymulować procesy leczenia.

Smart opatrunki mogłyby nie tylko monitorować rany, ale reagować na zmiany w tkankach, by przyspieszać powrót do zdrowia. – Np. chodzi o interwencje, które dopasują odpowiedź immunologiczną do leczonej rany – tłumaczy Paul Sheehan, szef BETR.

CZYTAJ TAKŻE: Polska rekrutuje cyberarmię

Reklama
Reklama

Jak dodaje, inteligentny bandaż miałby decydować o podaniu konkretnego antybiotyku czy zaaplikowaniu leku przeciwbólowego.

Technologie
Pierwsze urządzenie AI rzuca wyzwanie smartfonom. Czym jest Gumdrop od twórców ChatGPT?
Technologie
Przełom w robotyce. Humanoidy poczują ból i zareagują jak ludzie
Technologie
„Jak wrodzy kosmici”. Pionier badań nad AI bije na alarm
Technologie
Największe wpadki sztucznej inteligencji. Kto zdobędzie AI Darwin Award 2025?
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
Technologie
AI slop zalewają YouTube, a ich twórcy zarabiają miliony. Alarmujące wyniki badań
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama