Kostki stworzą dowolną strukturę. Będą ratować ludzi

Jason Dorfman/MIT CSAIL

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przedstawili niezwykłe roboty w kształcie kostek, które współpracują dzięki inteligencji zbiorowej. Mogą się obracać, skakać, pełzać i łączyć z innymi.

Roboty M-blocks 2.0 z są ulepszoną wersją robotów M-blocks sprzed 6 lat. Na pierwszy rzut oka to zaledwie sześcienne bloki, które są wyposażone w koła zamachowe. Jednak dzięki nim roboty potrafią wykonywać około 20 tys. obrotów na minutę. Są też wyposażone w elektromagnesy, które można włączyć lub wyłączyć. Dzięki kołom i magnesom roboty potrafią skakać, pełzać i obracać się oraz łączyć z innymi blokami, tworząc struktury potrzebne do wykonania konkretnych zadań – informuje portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Przez sześć lat testów i badań M-blocks 2.0 naukowcy wyposażyli sześcienne roboty w udoskonalony system komunikacji, bazujący na kodach kreskowych, który pozwala im na wykonywanie takich czynności jak podążanie za światłami albo strzałkami, tworzenie linii, a nawet odszukiwanie się nawzajem po separacji. Na razie jednocześnie takie czynności jest w stanie wykonywać 16 robotów na raz. Jednak zespół MIT zamierza w przyszłości dołączyć do grupy kolejne roboty, tak by mogły realizować bardziej skomplikowane zadania poprzez łączenie się w bardzo złożone struktury.

Sześcienne roboty na razie wyglądają jak zabawne dziecięce układanki, które są w stanie samodzielnie się poruszać, jednak naukowcy z MIT mają nadzieję, że w przyszłości będą mogły być użyte na przykład podczas akcji ratunkowych w płonących budynkach, błyskawicznie tworząc schody ratunkowe dla uwięzionych w płomieniach ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę

Kierownik projektu, doktorant John Romanishin podkreśla, że stworzenie nawet miliona współpracujących ze sobą sześciennych robotów będzie tańsze i prostsze od tworzenia tradycyjnych robotów, które wciąż mają problemy z poruszaniem się w trudnym terenie. Poza tym M-blocks 2.0 mogą zmieniać kształt i błyskawicznie dostosowywać się do okoliczności, budując schody ratunkowe – nie tylko na dach budynku, ale też w razie potrzeby do piwnicy – lub tworząc platformy. M-blocks dają nieporównywalnie więcej możliwości niż tradycyjne, humanoidalnie wyglądające roboty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Astronauci polecą w piątek używaną rakietą Elona Muska

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma wyruszyć kolejna misja załogowa Crew-2. Kapsułę z czwórką ...

Biały Dom chce przekopać Księżyc. Rywale nie próżnują

Amerykańskie władze przygotowują międzynarodowe porozumienie o wydobyciu surowców na Księżycu. Do jego podpisania zapraszają ...

Z koronawirusem pomoże walczyć… aluminium. Zaskakujące odkrycie

Nowa antywirusowa i antybakteryjna powierzchnia może ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji w szpitalach. Pandemia koronawirusa ...

Naukowcy opracowali czułą skórę dla robotów. Będą mogły przytulić człowieka

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) opracował niezwykłą, czułą skórę dla robotów. ...

Prototyp z pojemnika na odpady dowodem na to, że każdy może zostać innowatorem

Mogłoby się wydawać, że proces tworzenia innowacji wymaga wiele czasu i wysiłku. To prawda, ...