Kostki stworzą dowolną strukturę. Będą ratować ludzi

Jason Dorfman/MIT CSAIL

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology przedstawili niezwykłe roboty w kształcie kostek, które współpracują dzięki inteligencji zbiorowej. Mogą się obracać, skakać, pełzać i łączyć z innymi.

Roboty M-blocks 2.0 z są ulepszoną wersją robotów M-blocks sprzed 6 lat. Na pierwszy rzut oka to zaledwie sześcienne bloki, które są wyposażone w koła zamachowe. Jednak dzięki nim roboty potrafią wykonywać około 20 tys. obrotów na minutę. Są też wyposażone w elektromagnesy, które można włączyć lub wyłączyć. Dzięki kołom i magnesom roboty potrafią skakać, pełzać i obracać się oraz łączyć z innymi blokami, tworząc struktury potrzebne do wykonania konkretnych zadań – informuje portal The Verge.

CZYTAJ TAKŻE: Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Przez sześć lat testów i badań M-blocks 2.0 naukowcy wyposażyli sześcienne roboty w udoskonalony system komunikacji, bazujący na kodach kreskowych, który pozwala im na wykonywanie takich czynności jak podążanie za światłami albo strzałkami, tworzenie linii, a nawet odszukiwanie się nawzajem po separacji. Na razie jednocześnie takie czynności jest w stanie wykonywać 16 robotów na raz. Jednak zespół MIT zamierza w przyszłości dołączyć do grupy kolejne roboty, tak by mogły realizować bardziej skomplikowane zadania poprzez łączenie się w bardzo złożone struktury.

Sześcienne roboty na razie wyglądają jak zabawne dziecięce układanki, które są w stanie samodzielnie się poruszać, jednak naukowcy z MIT mają nadzieję, że w przyszłości będą mogły być użyte na przykład podczas akcji ratunkowych w płonących budynkach, błyskawicznie tworząc schody ratunkowe dla uwięzionych w płomieniach ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Sex-robot jednak dostanie prestiżową nagrodę

Kierownik projektu, doktorant John Romanishin podkreśla, że stworzenie nawet miliona współpracujących ze sobą sześciennych robotów będzie tańsze i prostsze od tworzenia tradycyjnych robotów, które wciąż mają problemy z poruszaniem się w trudnym terenie. Poza tym M-blocks 2.0 mogą zmieniać kształt i błyskawicznie dostosowywać się do okoliczności, budując schody ratunkowe – nie tylko na dach budynku, ale też w razie potrzeby do piwnicy – lub tworząc platformy. M-blocks dają nieporównywalnie więcej możliwości niż tradycyjne, humanoidalnie wyglądające roboty.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chiński gigant pozywa rząd USA

Koncern Huawei pozwał rząd USA za to, że zakazał on korzystania z jego urządzeń  ...

Rozkręca się boom na smartwatche

Zapotrzebowanie na specjalistyczne wyświetlacze do inteligentnych zegarków bije rekordy. Producenci takich ekranów pracują pełną ...

Aplikacja na smartfona pomoże usunąć usterki na kolei

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym transport jest szybszy i bezpieczniejszy. W ten scenariusz wpisuje się ...

Aniela Hejnowska: AI napędza niewidzialną rewolucję

AI ma już dzisiaj namacalny i pozytywny wpływ na życie ludzi, na organizacje wokół ...

SpaceX podał datę załogowej misji na księżyc. Ambitne plany

Firma Elona Muska zadeklarowała, że przy pomocy statku Starship rozpocznie komercyjne loty na księżyc ...

Kosmiczne pieniądze. Szansa dla polskich firm

Ministerialna rada Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) przegłosowała największy budżet w jej historii. Państwa członkowskie ...