Twórcy Skype`a wyprą kurierów. Roboty wyjechały na ulice

Autonomiczne, sześciokołowe roboty Starship Technologies ważą około 25 kg i są w stanie dostarczyć 10-kg przesyłkę
mat. pras.

Kalifornijski startup Starship Technologies uruchomił już masowe usługi dostarczania zakupów przez autonomiczne roboty w USA i Wielkiej Brytanii. Pandemia zrewolucjonizuje e-commerce.

Starship Technologies, założone w 2014 roku przez współtwórców Skype’a Ahti Heinla oraz Janusa Friisa, od kilku lat testuje niewielkie, autonomiczne roboty dostawcze na terenie uniwersytetów w USA. Firma zakładała, że do wakacji 2021 roku ich roboty będą dostarczać studentom pizzę lub drobne zakupy na terenie 100 kampusów. Wybuch pandemii koronawirusa sprawił jednak, że zapotrzebowanie na autonomiczne roboty dostarczające jedzenie i środki higieny gwałtownie wzrosło.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

30 robotów Starship Technologies wyjechało na ulice jednego z miast na Florydzie – Tampa, ale dostarczają też zamówienia w stolicy Stanów Zjednoczonych – Waszyngtonie (od marca tego roku) oraz w Irvine w Kalifornii. W Wielkiej Brytanii roboty dostarczają przesyłki w Milton Keynes od 2018 roku, mieście znajdującym się w połowie drogi między Londynem a Birmingham. Firma zapowiedziała, że roboty pojawią się niebawem w kolejnych miastach – informuje portal Techcrunch.com.

Autonomiczne, sześciokołowe roboty Starship Technologies ważą około 25 kilogramów i są w stanie dostarczyć przesyłkę o wadze 10 kilogramów. Robot omija przeszkody, takie jak dziury czy zaparkowane samochody. Może pracować w nocy i w czasie deszczu czy śniegu, przechodzić przez ulice, wspinać się na krawężniki. Pojazd ma też wbudowany głośnik do przekazywania komunikatów. Działa całkowicie autonomicznie, jednak w razie kłopotów może nim zdalnie kierować operator.

CZYTAJ TAKŻE: Twórca Segwaya zaprojektował pojazd dostawczy, który wchodzi po schodach

Zakupy dostarczane są prosto pod drzwi wejściowe domu. Wystarczy online złożyć zamówienie z restauracji lub sklepu, który współpracuje ze startupem, oraz zapłacić. Posiłek lub inne zamówienie zostaje umieszczone wewnątrz urządzenia i wysłane pod właściwy adres. Kiedy robot dotrze na miejsce, klient otrzyma powiadomienie na telefon, a za pomocą specjalnej aplikacji otwiera schowek i odbiera zamówienie. Dodatkowa opłata za przesyłkę wynosi od 1 do 2 dolarów.

W samym Milton Keynes firma zrealizowała ponad 100 tysięcy zamówień od 2018 roku. Niektórzy klienci zamawiali za pośrednictwem autonomicznych robotów niezbędne zakupy aż 200 razy w roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Alibaba zdetronizowany. Nowy numer 1 w Azji

Chiński gigant internetowy i gamingowy Tencent Holdings podrożał w Hongkongu prawie 5 proc. i ...

Inteligentne ekrany sercem cyfrowej rewolucji

Rynek digital signage, czyli nowoczesnych, zdalnie zarządzanych systemów prezentacji treści informacyjnych, bądź reklamowych, rośnie ...

„Covid-19 nie atakuje czarnoskórych”. Twitter usuwa fakenewsy celebrytów

Twitter zdecydował się usunąć tweety zamieszczone przez znane osoby, a które okazały się fałszywymi ...

Nowatorskie pojazdy naśladują zwierzęta morskie

Amerykańska firma Innespace Productions wprowadza na rynek nowatorskie pojazdy wzorowane na zwierzętach morskich – ...

Kobiety zawładną kinem w 2020 roku. Nawet Bond zmieni płeć

Wiele z nadchodzących superprodukcji będzie wyreżyserowanych przez panie, a na ekranach częściej zobaczymy aktorki. ...

AI załatwi codzienne sprawy

Asystenci głosowi to wierzchołek góry lodowej, jaką są możliwości sztucznej inteligencji. Rewolucja nadchodzi. Rozwój ...