Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

Twórcy Skype’a wzięli się za nowy spektakularny biznes. Ten pomysł chce też wprowadzać w życie Amazon.

Publikacja: 26.01.2019 13:05

Nowy biznes twórców Skype`a. Roboty dostarczą zakupy lub posiłek

Foto: youtube

Studenci jednego z amerykańskich uniwersytetów nie muszą już wychodzić z pokojów, by zrobić zakupy. Dzięki startupowi i nowoczesnej technologii. Zakupy ze sklepu na terenie kampusu dostarczą im niewielkie roboty. Uniwersytet George Mason w Fairfax w Wirginii rozpoczął użytkowanie floty 25 robotów dostarczających zakupy, posiłki, a nawet kawę – informuje portal theverge.com.

Za pomocą specjalnej aplikacji (dostępnej zarówno na system Ios, jak i Android) studenci mogą zamawiać zakupy, a nawet ulubioną kawę ze Starbucksa, pizzę z lokalnej pizzerii czy pączki z Dunkin. W aplikacji można zaznaczyć dokładne miejsce odbioru przesyłki. Niewielkie, sześciokołowe roboty dostarczą zamówienie w ciągu maksymalnie 15 minut. Każdy robot może przewieźć ładunek o wadze do dziewięciu kilogramów. Aplikacja służy też do odblokowania robota, tak by nikt nie był w stanie zabrać nie swoich zakupów. Przesyłka kosztuje 1,99 dolara (około 7,5 złotego).

Bo studenci nie mają czasu

Roboty mają pomóc studentom, którzy nie mają czasu, bo uczą się do kolejnych egzaminów albo nie mają samochodów i robienie zakupów poza kampusem jest dla nich problematyczne. Roboty powstały w firmie Starship Technologies we współpracy z francuską korporacją Sodexo, zajmującą się m.in. usługami żywieniowymi.

Roboty są wyposażone w specjalne sensory – w tym dziesięć kamer, ultradźwięki oraz radar – które za pomocą sztucznej inteligencji pomagają im nawigować po mieście bez nadzoru człowieka

Roboty Starship Technologies dostarczają już zakupy na terenie campusu korporacji fintech Intuit w Mountain View w Kalifornii, a także w angielskiej miejscowości Milton Keynes, gdzie dostarczają przesyłki do około 5 tys. domów. Od marca 2017 roku dowożą też pizzę z sieci Dominos w niektórych miastach w Niemczech i Holandii.

Roboty są wyposażone w specjalne sensory – w tym dziesięć kamer, ultradźwięki oraz radar – które za pomocą sztucznej inteligencji pomagają im nawigować po mieście bez nadzoru człowieka. Roboty są jednak cały czas sprawdzane przez pracowników Starship Technologies pod kątem poprawności pracy.

""

youtube

cyfrowa.rp.pl

Nie straszny im deszcz i latarnia

Roboty omijają przeszkody takie jak śmietniki, latarnie, pojazdy, ludzi i zwierzęta, a nawet rowerzystów – wyjaśnia Lex Bayer, prezes Starship Technologies. Potrafią rozróżnić, czy znajdują się na jezdni czy na chodniku i są w stanie pracować w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze doby. Są też niezwykle wytrzymałe.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentne roboty i samochody zawojowały stolicę hazardu

Zdaniem twórców małe, elektryczne roboty będą w stanie w przyszłości zastąpić samochody w dostarczaniu niewielkich przesyłek, co będzie miało ogromny wpływ nie tylko na zatłoczone miejskie arterie, ale przede wszystkich na środowisko naturalne i pomoże zmniejszyć smog w dużych miastach.

""

Zakupy ze sklepu na terenie kampusu dostarczają niewielkie roboty. Dostawę można zamówić za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona.mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

Firma Starship Technologies została założona w 2014 roku przez współtwórców Skype’a – Duńczyka Janusa Friisa i Estończyka Ahti Heinlę. Główna siedziba startupu znajduje się w San Francisco w Kalifornii.

CZYTAJ TAKŻE: Obraz robota poszedł za 430 tys. dolarów

""

youtube

cyfrowa.rp.pl

Nad robotami dowożącymi drobne zakupy czy posiłki pracują też inne firmy. Ale na ogół są to większe urządzenia, np. Amazon Prime testuje właśnie w stanie Waszyngton swój pojazd scout (na zdjęciu powyżej). Porusza się on na sześciu kółkach po chodniku, rozwijając prędkość zbliżoną do ruchu pieszego. Początkowo robotom mają towarzyszyć pracownicy Amazona.

Materiał Partnera
Banki w erze robotów
Roboty
Najdelikatniejszy robot na świecie. Wciąż szukają dla niego nazwy
Roboty
FedEx rezygnuje z autonomicznych robotów dostawczych. Koniec z robo-kurierami?
Roboty
Zapomnij o napiwku. Uber do dostaw wykorzysta roboty
Roboty
Okręty widmo zasilą amerykańską armię