Rosyjscy hakerzy polują na szczepionkę na koronawirusa

Bloomberg

Zdaniem brytyjskich urzędników Rosja wzięła na celownik firmy i zespoły badawcze pracujące nad szczepionkami na koronawirusa.

Czytaj także: Moderna: szczepionka na Covid-19 wykazuje skuteczność

Brytyjskie National Cyber Security Centre (Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa) poinformowało, że firmy farmaceutyczne i zespoły badawcze są celem grupy hakerów znanej jako APT29. Grupa ta, zdaniem Brytyjczyków jest „prawie na pewno” częścią rosyjskiego wywiadu. Rosjanie mają atakować brytyjskie, amerykańskie i kanadyjskie podmioty pracujące nad szczepionką na koronawirusa

Brak informacji na temat tego, czy którykolwiek z ataków hakerów zakończył się sukcesem (czyli wykradzeniem danych), ale urzędnicy National Cyber Security Centre podkreślali, że żadna z prac badawczych nie została naruszona.

– Potępiamy nikczemne ataki na tych, którzy wykonują niezbędną pracę w walce z pandemią koronawirusa – powiedział, cytowany przez „The Guardian” Paul Chichester, dyrektor operacyjny NCSC.

Czytaj także: Johnson&Johnson przyspiesza badania nad szczepionką na Covid-19

Grupa APT29 jest aktywna od wielu lat, a w społeczności hakerskiej znana jest też jako „the Dukes” (Diukowie) lub „Cozy Bear” (Przytulny Niedźwiedź). Rosyjscy hakerzy wykorzystują różnorodne narzędzia i techniki do kradzieży danych, w tym wiadomości phishingowe i niestandardowe oprogramowanie znane jako „WellMess” i „WellMail”. APT29 często atakuje też rząd, thinktanki czy sektor energetyczny.

Brytyjski rząd czy instytucje rządowe rzadko wyraźnie wskazują inne kraje jako takie, które stoją za cyberatakami. Tym razem jednak Brytyjczycy nie tylko zakładają winę Rosjan, ale także podzieli się swoimi wnioskami i dowodami z USA i Kanadą.

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ile kosztuje nerka, ile palców ma koń i co to jest niepodległość? Rok w wyszukiwarce Google’a

Najpopularniejsza przeglądarka internetowa podsumował 2018 r. i sprawdziła, czego szukali internauci na świecie i ...

Gwiazda „Gry o tron” zagra w „Wiedźminie”. Tajemnicza postać

Norweski aktor Kristofer Hivju, znany z roli Tormunda w serialu „Gra o tron”, ma ...

Zhakują mózg dla okupu

W nieodległej przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci do szpiegowania, kradzieży oraz zmieniania ...

Michał Chomczyk z NCBiR: Problemem branży gier dostępność kadr

Sektor jest na fali wznoszącej, choć trzeba pamiętać, że produkcja gier, jak każdy biznes, ...

Intel wykłada 2 mld dol. i przejmuje laboratoria w Polsce

Największy na świecie producent układów scalonych kupuje dostawcę chipów ze sztuczną inteligencją. Akwizycja izraelskiej ...

Dorota Natalia Haller, Huawei CBG Polska: Budujemy od podstaw nową markę

Pandemia zmieniła wiele zarówno jeśli chodzi o marketing, jak zwłaszcza sposoby dotarcia do klienta ...