Rosyjscy hakerzy polują na szczepionkę na koronawirusa

Bloomberg

Zdaniem brytyjskich urzędników Rosja wzięła na celownik firmy i zespoły badawcze pracujące nad szczepionkami na koronawirusa.

Czytaj także: Moderna: szczepionka na Covid-19 wykazuje skuteczność

Brytyjskie National Cyber Security Centre (Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa) poinformowało, że firmy farmaceutyczne i zespoły badawcze są celem grupy hakerów znanej jako APT29. Grupa ta, zdaniem Brytyjczyków jest „prawie na pewno” częścią rosyjskiego wywiadu. Rosjanie mają atakować brytyjskie, amerykańskie i kanadyjskie podmioty pracujące nad szczepionką na koronawirusa

Brak informacji na temat tego, czy którykolwiek z ataków hakerów zakończył się sukcesem (czyli wykradzeniem danych), ale urzędnicy National Cyber Security Centre podkreślali, że żadna z prac badawczych nie została naruszona.

– Potępiamy nikczemne ataki na tych, którzy wykonują niezbędną pracę w walce z pandemią koronawirusa – powiedział, cytowany przez „The Guardian” Paul Chichester, dyrektor operacyjny NCSC.

Czytaj także: Johnson&Johnson przyspiesza badania nad szczepionką na Covid-19

Grupa APT29 jest aktywna od wielu lat, a w społeczności hakerskiej znana jest też jako „the Dukes” (Diukowie) lub „Cozy Bear” (Przytulny Niedźwiedź). Rosyjscy hakerzy wykorzystują różnorodne narzędzia i techniki do kradzieży danych, w tym wiadomości phishingowe i niestandardowe oprogramowanie znane jako „WellMess” i „WellMail”. APT29 często atakuje też rząd, thinktanki czy sektor energetyczny.

Brytyjski rząd czy instytucje rządowe rzadko wyraźnie wskazują inne kraje jako takie, które stoją za cyberatakami. Tym razem jednak Brytyjczycy nie tylko zakładają winę Rosjan, ale także podzieli się swoimi wnioskami i dowodami z USA i Kanadą.

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Samoobsługowe kasy są mniej produktywne od kasjerów

Problemem obecnej technologicznej rewolucji nie będzie ilość pracy, lecz jej jakość – bo uderza ...

Bukmacherski STS idzie w e-sport

Już nie piłka nożna kusi bukmacherów. STS będzie wspierać dywizję „CS:GO”, a więc zespół ...

Sukces polskiej firmy, która zwalcza cyberprzemoc za pomocą AI

Pierwsze polskie laboratorium walczące z cyberprzemocą za pomocą sztucznej inteligencji, Samurai Labs, otrzyma dofinansowanie ...

Centra przetwarzania danych mają nowego lidera

Krajowi i zagraniczni operatorzy szykują się do obsługi chmury publicznej. Nowy impuls daje państwowy ...

Gdzie kupujemy sprzęt RTV i AGD? Zaskakujące wyniki badań

Rynek elektroniki użytkowej skutecznie opiera się internetowej rewolucji. Polacy chcą osobistego kontaktu z doradcą. ...

„Ojciec Androida” oszukał żonę i utrzymywał harem kochanek

Żona Andy Rubina, współtwórcy Androida, oskarżyła go o to, że zmusił ja do podpisania ...