Naukowcy stworzyli miniaturowy statek kosmiczny z serialu „Star Trek”

universiteitleiden.nl

Naukowcy z holenderskiego uniwersytetu w Lejdzie wydrukowali w 3D miniaturową wersję statku kosmicznego Discovery z popularnego serialu „Star Trek”.

Wydruk jest nie tylko zabawną ciekawostką, ale także częścią badań opublikowanych w czasopiśmie „Soft Matter”, wydawanym przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Chemiczne (Royal Society of Chemistry). Program zajmuje się tworzeniem mikropływaków o bardzo złożonych kształtach.

Miniaturowy statek kosmiczny USS Voyager jest naprawdę miniaturowy, ponieważ mierzy zaledwie pięć mikrometrów. Jest częścią programu badań nad mikropływakami. Tak maleńkie obiekty naukowcy są wstanie tworzyć dzięki poruszaniu lasera wewnątrz kropli w ściśle kontrolowany sposób. Zazwyczaj tworzą obiekty sferyczne, spiralne, ale czasem pozwalają sobie na nieco bardziej fantazyjne kształty, takie jak filmowy statek kosmiczny.

CZYTAJ TAKŻE: Technologia z filmów s-f działa. Rozmowy z hologramem 3D

Miniaturowy stateczek jest w stanie poruszać się dzięki reakcjom chemicznym zachodzącym między jego pokryciem z platyny a roztworem z nadtlenkiem wodoru, który znajduje się wewnątrz.

Naukowcy z uniwersytetu w Lejdzie nie po raz pierwszy stworzyli niezwykły miniaturowy obiekt. Zanim powstał miniaturowy statek kosmiczny, badacze stworzyli miniaturową łódź rybacką, która liczy 30 mikrometrów długości, jest sześć razy większy od bakterii i ma trzykrotnie mniejszą grubość od ludzkiego włosa. Powstała na drukarce 3D, która powstała z myślą o tworzeniu nietypowych i skomplikowanych kształtów.

Tworzenie mikropływaków to jednak nie tylko ciekawostka naukowa, ale poważne badania naukowe nad stworzeniem skuteczniejszych narzędzi do dostarczania leków wewnątrz krwiobiegu pacjentów lub pomagających w diagnostyce terapeutycznej. Tworzenie różnych kształtów, nawet tak fantazyjnych jak nieistniejące statki kosmiczne czy kutry rybackie, pomaga naukowcom obserwować zachowania syntetycznych mikropływaków.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie firmy ruszyły do walki z drugą falą Covid-19

Mikropływaki mogą z uderzającym podobieństwem naśladować ruch pojedynczych komórek obserwowany w przypadku bakterii lub plemników oraz ich zachowania zbiorowe. Tworząc różne fantazyjne obiekty naukowcy badają jaki kształt mikropływaków byłby najbardziej wydajny. Na razie wygląda na to, że kształt helisy, czyli zwiniętej wstążki daje najlepsze wyniki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Finansowy gigant inwestuje w kryptowaluty. Boom się rozkręca

Jeden z największych na świecie graczy na rynku venture capital, firma Andreessen Horowitz, chce ...

Izraelczycy wynaleźli podsłuch idealny? Tani i trudny do wykrycia

Izraelscy naukowcy opracowali nowatorskie rozwiązanie, które pozwala podsłuchiwać rozmowy za pomocą odczytu wibracji żarówek ...

Polscy Szkoci celują w CPK

Continuum Industries, polska spółka w Szkocji, zaprzęga sztuczną inteligencję do planowania oraz tworzenia projektów ...

„Pudełko snu” – intrygujący wynalazek założyciela Facebooka

Założyciel Facebooka i ojciec dwóch córek, Mark Zuckerberg, opublikował w internecie zdjęcie swojego wynalazku ...

Robot zrobi zastrzyk i pobierze krew. Szybko i prawie bez bólu

W Uniwersytecie Rutgers, w amerykańskim stanie New Jersey, opracowano nowatorskie rozwiązanie – maszynę biurkową, ...

Akwarium ma być smart. Bydgoski startup podbija dalekie rynki

Firma Reef Factory opracowała kompletny zestaw do zarządzania akwarium. Można go rozbudowywać, podobnie jak ...