Hyundai przejmie kultowego robo-psa? Wielkie plany Koreańczyków

Boston Dynamics

Wszystko wskazuje na to, że Boston Dynamics, jeden z wiodących na świecie producentów zaawansowanych robotów, po raz trzeci w ciągu dekady zmieni właściciela.

Firma, o której głośno jest za sprawą tzw. Spota, czteronożnego robota, przypominającego nieco psa, rosła już pod skrzydłami Google, a od 2017 r. rozwijana jest dzięki pieniądzom z japońskiego SoftBanku. Teraz do akwizycji przymierza się Hyundai. Południowokoreański producent samochodów negocjuje przejęcie laboratoriów innowacyjnej spółki z Bostonu. Wedle Bloomberga potencjalna transakcja warta może być nawet 1 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny pies-robot już w sprzedaży. Wierny, ale drogi

Zainteresowanie Hyundaia robotami wcale nie jest zaskakujące. Koncern ma rozwinięty dział specjalizujący się w automatyce przemysłowej. Kupno Boston Dynamics niewątpliwie wzmocniłoby jeszcze kompetencje Koreańczyków w zakresie budowy inteligentnych maszyn. To dlatego producent aut ogłosił już zresztą utworzenie New Horizons Studio – jednostki, w której mają powstawać zaawansowane technologie i futurystyczne koncepty.

Boston Dynamics obecnie skupia się na komercjalizacji swoich maszyn – niedawno do sprzedaży trafił wspominiany robo-pies. Choć urządzenie warte jest 75 tys. dol., zamówienia na to urządzenie płyną z całego świata (sprzedano już 250 sztuk).

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot rozpoczął pracę w Czarnobylu

Wyposażony w liczne kamery i czujniki, zbierające informacje z otoczenia, nadaje się idealnie do inspekcji terenowych. To dlatego Spot znalazł się już na wyposażeniu amerykańskiej policji (bada miejsca zbrodni), czy pracowników platformy wydobywczej BP w Zatoce Meksykańskiej. Ostatnio inżynierowie z uczelni w Bristolu przy pomocy „czworonoga” prowadzili badania na obszarze elektrowni atomowej w Czarnobylu, a architekci z Foster + Partners korzystali z niego do prowadzenia pomiarów na terenie biurowców budowanych w Londynie. Spot pomaga też podczas pandemii w jednym z bostońskich szpitali.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiceprezes Huawei wypuszczona na wolność za kaucją

Aresztowana w ubiegłym tygodniu w Kanadzie dyrektor finansowa Huawei, Sabrina Meng Wanzhou, wyszła na ...

Merkel posiada dowody na atak rosyjskich hakerów

Angela Merkel przekazała, że Rosjanie zlecili atak hakerów, którego była celem. Kanclerz Niemiec powiedziała, ...

Koronawirus napompował gigantów e-commerce. Niebywałe wyceny

Ceny akcji firm specjalizujących się w e-zakupach jak Amazon czy Shopify odnotowują w ostatnich ...

HP i Xerox łączą siły

Giganci na rynku drukarek będą ściśle współpracować. I to nie tylko w sektorze druku, ...

Pierścień przemówi głosem Samuela L. Jacksona

Asystentowi głosowemu Alexa Amazona głosu użyczy znany m.in. z „Pulp Fiction” aktor Samuel L. ...

Świetne wyniki Netfliksa. Aktorzy wrócą na plan po testach na Covid-19

Największy serwis świata z filmami i serialami Netflix podał wyniki za pierwszy kwartał br. ...