Hyundai przejmie kultowego robo-psa? Wielkie plany Koreańczyków

Boston Dynamics

Wszystko wskazuje na to, że Boston Dynamics, jeden z wiodących na świecie producentów zaawansowanych robotów, po raz trzeci w ciągu dekady zmieni właściciela.

Firma, o której głośno jest za sprawą tzw. Spota, czteronożnego robota, przypominającego nieco psa, rosła już pod skrzydłami Google, a od 2017 r. rozwijana jest dzięki pieniądzom z japońskiego SoftBanku. Teraz do akwizycji przymierza się Hyundai. Południowokoreański producent samochodów negocjuje przejęcie laboratoriów innowacyjnej spółki z Bostonu. Wedle Bloomberga potencjalna transakcja warta może być nawet 1 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny pies-robot już w sprzedaży. Wierny, ale drogi

Zainteresowanie Hyundaia robotami wcale nie jest zaskakujące. Koncern ma rozwinięty dział specjalizujący się w automatyce przemysłowej. Kupno Boston Dynamics niewątpliwie wzmocniłoby jeszcze kompetencje Koreańczyków w zakresie budowy inteligentnych maszyn. To dlatego producent aut ogłosił już zresztą utworzenie New Horizons Studio – jednostki, w której mają powstawać zaawansowane technologie i futurystyczne koncepty.

Boston Dynamics obecnie skupia się na komercjalizacji swoich maszyn – niedawno do sprzedaży trafił wspominiany robo-pies. Choć urządzenie warte jest 75 tys. dol., zamówienia na to urządzenie płyną z całego świata (sprzedano już 250 sztuk).

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot rozpoczął pracę w Czarnobylu

Wyposażony w liczne kamery i czujniki, zbierające informacje z otoczenia, nadaje się idealnie do inspekcji terenowych. To dlatego Spot znalazł się już na wyposażeniu amerykańskiej policji (bada miejsca zbrodni), czy pracowników platformy wydobywczej BP w Zatoce Meksykańskiej. Ostatnio inżynierowie z uczelni w Bristolu przy pomocy „czworonoga” prowadzili badania na obszarze elektrowni atomowej w Czarnobylu, a architekci z Foster + Partners korzystali z niego do prowadzenia pomiarów na terenie biurowców budowanych w Londynie. Spot pomaga też podczas pandemii w jednym z bostońskich szpitali.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

MicroLED, czyli rewolucja w wyświetlaczach

Mikrowyświetlacze już w przyszłym roku mogą okazać się hitem. Ekrany mniejsze niż ziarnko piasku ...

Rosja uderzyła w Google i Apple. Kontrowersyjne przepisy

Moskwa zmienia prawo – teraz wszystkie urządzenia elektroniczne: smartfony, tablety, czy komputery, które są ...

Naukowcy chcą wywołać globalne ocieplenie na Marsie

Naukowcy opracowali nową metodę umożliwiającą hodowanie Ziemskich roślin uprawnych na powierzchni Marsa. Wystarczyć ma ...

Cena HBO Max ujawniona. To będzie bitwa internetowych telewizji

Nowy serwis streamingowy, należący do WarnerMedia, będzie kosztować 14,99 dolarów (ok. 57 złotych) miesięcznie, ...

Telewizory OLED szybko tanieją

Co 15 sekund w Polsce kupowany jest telewizor. Rośnie popularność 4K. Światowy rynek telewizorów ...

Rośnie rola HR w firmach

Łączenie twardych i miękkich kompetencji HR pozwala na realizację nowoczesnej polityki kadrowej skierowanej na ...