TITAN, VELES, PRO-ACT – co łączy te nazwy?

Firma PIAP Space, na potrzeby projektu PRO-ACT, stworzyła robota o nazwie VELES
mat. pras.

Polski rynek robotyki kosmicznej przechodzi właśnie złoty okres swojego rozwoju.

Duża liczba rodzimych firm jest zaangażowana w skomplikowane europejskie projekty rozwijające najnowsze technologie satelitarne, produkuje komponenty na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i UE oraz świadczy szeroki zakres usług komercyjnych związanych z branżą kosmiczną. Roboty znajdują różnorodne zastosowania w eksploracji kosmosu oraz na orbicie okołoziemskiej z tzw. śmieci kosmicznych i część z nich powstaje właśnie przy aktywnym udziale naszego kraju.

Mimo pandemii firmy realizujące projekty z branży kosmicznej nie odczuły zahamowania tej gałęzi gospodarki. Jedną z takich firm jest PIAP Space – spółka córka Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (Łukasiewicz – Instytut PIAP). Ta młoda polska firma rozwija technologie i produkty w zakresie urządzeń do integracji i testowania satelitów (MGSE), aktywnego usuwania śmieci kosmicznych, manipulatorów i chwytaków, obsługi satelitów na orbicie, interakcji człowiek–robot oraz mechanizmów.

PIAP Space realizuje projekty na zlecenie ESA, pracując ramię w ramię z polskimi i europejskimi partnerami specjalizującymi się w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

Jednym z tych projektów jest TITAN – projekt polegający na rozwoju ramienia robotycznego do serwisowania satelitów. PIAP Space rozpocznie prace od laboratoryjnego modelu przegubu robotycznego, a następnie skonstruuje prototypowe ramię składające się z różnych typów przegubów, aby przetestować jego funkcjonalność w różnych pozaziemskich scenariuszach, które są niezwykle trudne do odtworzenia na Ziemi. Umowa z ESA opiewa na ponad 2,6 mln euro.

To pierwszy tak duży kontrakt zakładający rozwój całego podsystemu satelitarnego dla polskiego przemysłu kosmicznego. Umowy między PIAP Space a innymi polskimi podmiotami – CBK PAN i Spacive, zawarte na potrzeby realizacji projektu, określają współpracę nawet na dekadę do przodu. Umowa z CBK PAN jest prawdopodobnie jedną z pierwszych w Polsce dotyczących rozwoju technologii kosmicznych w celach komercyjnych nie tylko na potrzeby krajowe, ale z myślą o szerokim udziale na rynku międzynarodowym.

Kolejną technologią, rozwijaną w ramach europejskiego konsorcjum, w którym uczestniczy polska firma na potrzeby projektu PRO-ACT, było stworzenie robota VELES wyposażonego w wieloprzegubowe ramię robotyczne, który wraz z sześcionożnym systemem o nazwie Mantis (DFKI) będzie współpracować z mobilną suwnicą. Należeć do nich będzie wspólnie wykonywanie prac konstrukcyjno-montażowych na księżycowej stacji utylizacji zasobów. Projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej koncentruje się na trzech głównych celach:

  • umożliwienie ludzkiego osiedlenia się na Księżycu poprzez ustalenie żywotności roślin ISRU,
  • częściowy montaż ruchomej suwnicy, która może zapewnić materiały budowlane drukowane w technologii 3D dla ludzkich siedlisk i może rozwiązać kluczowy problem w eksploracji Księżyca, jakim jest łagodzenie wpływu pyłu, który się znajduje na jego powierzchni,
  • efektywne integrowanie istniejącego oprogramowania i robotyki, jako elementy składowe funkcjonalnych robotów.

Autonomiczna współpraca robotów w warunkach grawitacji księżycowej oraz otaczającego pyłu i kurzu stanowić będzie ważny krok w stronę górnictwa kosmicznego. Projekt finansowany ze środków UE w programie „Horyzont 2020” właśnie się zakończył i mimo sytuacji pandemicznej konsorcjum przeprowadziło z sukcesem zdalne testy działania systemu i finalną demonstrację.

– Inwestycja w polskie firmy z branży kosmicznej to filar gospodarki przyszłości. Polskie firmy posiadają ogromny potencjał, który należy dostrzegać i doceniać. Tak dobre rokowania na przyszłość w połączeniu z doskonałą kadrą polskich specjalistów, to wyznacznik sukcesu. PIAP Space to doskonały przykład dynamicznie rozwijającej się firmy, którą aktywnie wspieramy i wierzymy, że realizowane przez nią projekty będą miały wpływ na cały rynek europejski – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, współwłaściciela PIAP Space.

Wyzwaniem i szansą jest zbliżające się EXPO w Dubaju, gdzie PIAP Space jest jednym z ambasadorów wystawy, a także jest odpowiedzialna za jeden z modułów w instalacji artystycznej „Polski stół”, która stanie w strefie wejściowej pawilonu Polski, nazwanej „Poland. A home for creativity”. Multimedialna instalacja stanie się miejscem międzykulturowych spotkań i powitania gości polskiego pawilonu, a jednocześnie, poprzez interaktywną, świetlną projekcję, zapozna odwiedzających z kreatywnością polskich artystów i inżynierów, czerpaną prosto z dziedzictwa natury.

– Miejsce, w którym jest nasza spółka, to wynikowa dziedzictwa Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Wiedzę i zgromadzone doświadczenie możemy wykorzystywać w praktyce dzięki inwestycji ARP i wierzę w nasze możliwości. Już teraz mogę śmiało stwierdzić, że maksymalnie wykorzystujemy nasz potencjał – powiedział Mateusz Wolski, prezes PIAP Space.

Claudia Kruszewska

Materiał powstał we współpracy z ARP

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google po cichu płaci Apple miliardy dolarów

Google płaci miliardy dolarów Apple, żeby być domyślną wyszukiwarką na urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem ...

Kobieta pokieruje lotami załogowymi w kosmos. Musk jest jej fanem

Szefową wydziału lotów załogowych NASA została, Kathy Lueders, dotychczasowa dyrektor programu komercyjnych lotów załogowych. ...

Najlepsze 2020. Bill Gates stworzył koronawirusa? Wywiad ma być dowodem

Założyciel Microsoftu Bill Gates jest teraz największą ofiarą spiskowych teorii dotyczących koronawirusa. Przypominamy najciekawsze ...

Sztuczna inteligencja wybierze Ci burgera w McDonald`s

Najbardziej znana sieć restauracji fast food ma być jak Amazon. Właśnie ogłosiła największą transakcję ...

Cyfryzacja porusza miasto

Transformacja cyfrowa to nie tylko procesy zachodzące w firmach. Do nowych realiów dostosowują się ...

Poprawki do Cyberpunka rozczarowały. Ale CD Projekt mocno rośnie

Akcje studia rozpoczęły tydzień od solidnych wzrostów, mimo iż udostępniony zestaw poprawek do „Cyberpunka” ...