To ma być jednak zupełnie nowa technologia, a nie jedynie ulepszone 5G. Eksperci twierdzą, że 6G pojawi się już w trzeciej dekadzie XXI w. Z najnowszych analiz ABI Research wynika, że pierwsze projekty zostaną wdrożone już w 2026 r. i mają stać się systemem, który pozwoli rozwijać zaawansowane projekty z zakresu wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej rzeczywistości w czasie rzeczywistym.

CZYTAJ TAKŻE: Sieć 6G wedrze się do naszych nosów i ust

Jiancao Hou, starszy analityk ds. infrastruktury 5G i sieci mobilnych w ABI Research, wskazuje, że dzięki 6G możliwa będzie również zaawansowana interakcja ludzi z maszynami. – 6G może być kluczowym czynnikiem umożliwiającym realizację wszechobecnej łączności z szeroką gamą urządzeń i czujników wykorzystywanych w różnorodnych środowiskach – podkreśla Hou.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy pracują już nad technologią 6G. Pościg za Chinami

Analitycy ABI Research wskazują, że o ile 5G ma zapewniać maksymalną szybkość transmisji danych 20 gigabitów na sekundę (Gb/s) i średnią szybkość działania wynoszącą 120 megabitów na sekundę (Mb/s), o tyle w przypadku 6G liczby te sięgną odpowiednio do 1000 Gb/s oraz 1 Gb/s. Nad wykorzystaniem sieci kolejnej generacji pracują już od 2018 r. badacze z fińskiego Uniwersytetu w Oulu. Badania prowadzą też Chiny, Korea Płd. oraz Stany Zjednoczone.