Sztuczna inteligencja (AI), na podstawie wielu analizowanych danych, w tym wyników badań serca konkretnej osoby oraz analizy kalendarza (pór roku, dnia tygodnia) i pogody (wilgotność, opady, temperatura, prędkość wiatru, zachmurzenie, wysokość ciśnienia atmosferycznego), może wskazać konkretny dzień, w którym ma nastąpić zawał serca – pisze magazyn „Heart”.

CZYTAJ TAKŻE: Serce i płuca podpięte do smartfona. Nowe narzędzia medycyny

System uczy się i samodoskonali na podstawie danych od pacjentów, którzy przeszli już zawał, identyfikując pewne schematy i wzorce. Badanie wykazało, że pozaszpitalne ryzyko zatrzymania krążenia, które wiąże się z niską przeżywalnością, było największe w niedziele, poniedziałki, podczas gwałtownych spadków temperatury oraz w święta.

AI przeanalizowała ponad 525 tys. przypadków zawałowych z lat 2005-2013. Następnie wyniki te porównano z ponad 135 tys. przypadków z lat 2014-2015. Trafność wskazań potwierdziła zdolność modelu do dokładnego przewidywania statystycznej liczby dziennych zatrzymań krążenia. Według naukowców z Kobe, AI może posłużyć teraz jako system wczesnego ostrzegania, obniżając ryzyko śmiertelnych epizodów.