O wdrożeniu nowatorskich gogli poinformował Defense Visual Information Distribution Service, czyli instytucja prasowa US Army.

Idea jest taka, by żołnierze znajdujący się np. w transporterze opancerzonym byli w stanie obserwować to, co dzieje się na zewnątrz pojazdu. Ale gogle Integrated Augmented Vision System (IAVS) pozwolą również oddziałom specjalnym widzieć w nocy, obserwować, czy wróg nie kryje się za ścianą, strzelać zza osłony bez konieczności wychylania się, a także wyświetlać przed oczami użytkownika mapy, wytyczne taktyczne czy obraz z dronów zwiadowczych (w goglach są wyświetlacze HUD używane obecnie np. przez pilotów myśliwców).

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierz będzie jak Iron Man. Armia chce jetpacki

– IAVS zminimalizuje ofiary i diametralnie zmieni sposób naszego działania, zwiększając skuteczność w walce – podkreśla Philip Bartel z jednostki Stryker Brigade Combat Team.

US Army chce dostarczyć 40 tys. sztuk takiego sprzętu. Pentagon wystąpił do Kongresu o 1,1 mld dol. na zakup zaawansowanego oprzyrządowania. Ostatecznie Kongres ściął budżet programu IAVS o 20 proc. Nie zahamuje to jednak wdrożenia tego projektu.