Kwadratowe dawki. Coraz bliżej odżywiania z filmów sci-fi

Wizja serwowania żywności w 100 proc. przetworzonych, łatwych do podania formach jest coraz bliższa ziszczenia się.

Publikacja: 28.08.2021 17:25

Kwadratowe dawki. Coraz bliżej odżywiania z filmów sci-fi

Foto: SquarEat

Firma SquarEat twierdzi, że stworzyła nową koncepcję żywności, podawaną w formie, jak twierdzi „kwadratowych dawek”, wytwarzanych poprzez mieszanie składników i kompresowanie ich w „gotowe do spożycia” 50 gramowe opakowania.

Można je kupić w paczkach po cztery lub sześć, jeść na ciepło lub na zimno, podgrzewać w kuchence mikrofalowej lub na patelni. Do tego są dostępne w ogromnej gamie smaków, w tym kurczaka, wołowiny, szparagów, orzeszków ziemnych czy łososia.

CZYTAJ TAKŻE: Można już wyhodować stek z ludzkiego mięsa. I to w domu

To rozwiązanie startupu z Miami, który wystartował w czerwcu, wzbudza ogromne emocje. To sprowadzenie jedzenia wyłącznie do dostarczania składników odżywczych – wygląd czy smak ma zdecydowanie drugorzędne znaczenie. Kiedy zdjęcia produktów SquarEat zaczęły pojawiać się na Twitterze w tym tygodniu, większość ludzi była podobnie zdezorientowana, a kwadratowe posiłki były porównywane z anty utopijnymi programami i filmami, takimi jak Snowpiercer, gdzie najniższe klasy społeczne karmiono w podobny sposób – krojoną w kwadraty masą o niewiadomym składzie i smaku.

W wywiadzie dla „Today”, dyrektor marketingu SquarEat Laura Vacaflores zapewnia, że kwadratowe jedzenie jest prawdziwe, ale nie zostało właściwie zrozumiane. – Kwadratowy kształt żywności pomaga standaryzować przygotowanie i pakowanie, a pojedynczy kwadrat nie powinien zastępować pełnego posiłku. Kwadraty mają być spożywane w wielu jednostkach i można je łączyć z innymi formami składników odżywczych, czyli zwykłym jedzeniem – mówiła. – Nie jesteśmy pierwszym konceptem spożywczym, który przyjął kwadratowy kształt, jeśli na przykład myślisz o tofu – dodała.

Firma podkreśla iż dzięki kwadratowemu kształtowi jest w stanie produkować żywność najwyższej jakości i sprzedawać ją w przystępnej cenie. Każda kostka jest doprawiona, nie ma mowy o substytutach. Kurczak to tylko pierś z kurczaka, czarny pieprz, cytryna i rozmaryn.

CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne mięso? Producenci napotkali zaskakujący problem

Firma obecnie zbiera pieniądze na WeFunder, gdzie opracowuje niezwykle ambitny plan „zakłócenia rynku dostaw żywności” poprzez zastąpienie programów posiłków. Działają już firmy produkujące koktajle zastępujące posiłki, takie jak Soylent i Huel.

Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.