Według badania, które przeprowadzili naukowcy z dwóch uczelni w Australii – University of Sydney i Curtin University, okazało się, że aż 72 proc. przedstawicieli tzw. pokolenia Z (osób urodzonych po 1995 roku) nie jest gotowych na regularne spożywanie mięsa wyprodukowanego na bazie komórek zwierzęcych w laboratorium, mimo, że aż 59 procent uczestników badania było zaniepokojonych wpływem tradycyjnej hodowli na środowisko. Większość uznała je jednak za „obrzydliwe” a być może i niebezpieczne.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuczne mięso ma teraz podbić flexitarian. Dostawa pod drzwi
Jednocześnie aż 41 proc. respondentów przyznało, że mięso hodowane w laboratorium może być dobrym źródłem składników odżywczych i dobrą alternatywą dla dużych, wyniszczających środowisko naturalne hodowli bydła.
Uczestnicy badania, którzy uznali, że nie są gotowi na mięso z probówki twierdzili, że jest ono „zbyt chemiczne” i uznali, że może nie być dla nich niezdrowe.
Uczestnicy badania mieli też obawy przed tym jak mięso z laboratorium będzie wyglądać i smakować. Wielu uznało w związku z tym, że woli jednak roślinne zamienniki mięsa lub po prostu potrawy z warzyw i owoców. Aż 30 proc. badanych wykluczyło możliwość włączenia do swojej diety laboratoryjnego mięsa oraz owadów, które według naukowców mogłyby zastąpić mięso zwierząt hodowlanych jako źródło białka. Tylko 9 proc. nie miało problemu z zaakceptowaniem potraw z jadalnymi insektami.